• Home
  • Featured
  • “ମନଖୋଲା ହସୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଦୀର୍ଘଜୀବୀ ” ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ
Featured

“ମନଖୋଲା ହସୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଦୀର୍ଘଜୀବୀ ” ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ପରୀକ୍ଷାରୁ ଜଣା ପଢିଛି ଯେ ,ଯେ ମନଖୋଲା ହସୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଦୀର୍ଘଜୀବୀ ଅଟନ୍ତି ।

ଆଜିର ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ସେସବୁ ପାଇଁ ଫୁରସତ୍ ହିଁ ନାହିଁ। କାମର ଚାପ ଓ ପରିବାରର ଦାୟିତ୍ବରେ ହସିବାକୁ ଯେପରି ଲୋକେ ପାସୋରିଗଲେଣି କହିଲେ ଭୁଲହେବନାହିଁ। ନିକଟରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ଗବେଷକଦଳ ବିଶ୍ବର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତର ଲୋକଙ୍କୁ ସାମିଲ କରି ଗବେଷଣା କରିଥିଲେ। ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ, ହସିଲେ ମସ୍ତିଷ୍କର ସ୍ଥିତି ଠିକ୍ ରହିବା ସହ ଚିନ୍ତାମୁକ୍ତ ରହେ।

ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ହସିଲେ ଆମ ଶରୀରର ୧୭ଟି ମାଂସପେଶୀ କାର୍ୟ୍ୟ କରିଥାଏ।ହେଲେ ରାଗିଲେ ୪୩ଟି ମାଂସପେଶୀ କାମ କରେ। ଏକଲା ଜୀବନଯାପନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ତୁଳନାରେ ୩୦ପ୍ରତିଶତ କମ୍ ହସିଥାନ୍ତି। ଏ ବାବଦରେ ଏବର କର୍ମଜୀବୀ ମହିଳାଙ୍କ ମତାମତ ନିଆଯାଇଥିଲା। ଜୀବନ ପ୍ରତି ଏହି ବର୍ଗର ମହିଳାମାନେ ଏକରକମ ବୀତସ୍ପୃହ ହୋଇଗଲେଣି।

ଘର-ବାହାର କାମ କରି ଅତିଷ୍ଠ ହେବା ପରେ ହସିବା ଓ ଜୀବନ ଉପଭୋଗ କରିବାକୁ ଏମାନେ ଆଉ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରୁନାହାନ୍ତି। ଗୃହିଣୀମାନେ କିନ୍ତୁ ବେଶ୍ ମଉଜ୍ ମଜଲିସରେ ଜୀବନଶୈଳୀ ଅତିବାହିତ କରୁଥିବାର ପ୍ରକାଶ।

ପରୀକ୍ଷାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳାମାନେ ଅଧିକ ହସିଥାନ୍ତି। ଜଣେ ମହିଳା ଦିନକୁ ୬୨ଥର ହସୁଥିବାବେଳେ ପୁରୁଷ ମାତ୍ର ୮ଥର ହସିଥାଏ। କୁନି ପିଲା ଦିନକୁ ୪୦୦ଥର ହସୁଥିବାବେଳେ ବୟସ୍କବର୍ଗ ମାତ୍ର ୧୩ ରୁ ୧୫ଥର ହସିଥାନ୍ତି। ମନଖୋଲା ହସ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ପେନ୍-କିଲର ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

“ମନଖୋଲା ହସୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଦୀର୍ଘଜୀବୀ ” ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ laughing

ପଢନ୍ତୁ ;

ମାହାଙ୍ଗାରେ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କୁ ବିରୋଧ,ପୁଣି ଆରମ୍ଭ ଛକାପଞ୍ଝା

Related posts

ବାବା ରାମଦେବ ଲଞ୍ଚ କଲେ ପତଞ୍ଜଳି ସିମ୍ ! ୧୪୪ ଟଙ୍କାରେ ମିଳିବ ୨ ଜିବି ଡାଟା ସହ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜୀବନ ବୀମା

Krishna Kumar Manoj

ନିୟମିତ ଫଳାହାର କରୁଛନ୍ତି କି? ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ସମୟରେ ଖାଇବେ କେଉଁ ଫଳ

Krishna Kumar Manoj

ଅନୁଷ୍କା ମା ହେବାକୁ ନେଇ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଚର୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More