• Home
  • News
  • ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ରର ପୂର୍ବାନୁମାନ : ଏ ବର୍ଷ ସ୍ୱାଭାବିକ ବର୍ଷା
News

ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ରର ପୂର୍ବାନୁମାନ : ଏ ବର୍ଷ ସ୍ୱାଭାବିକ ବର୍ଷା

ମେ’ ମାସରେ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ

ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର । ଚଳିତ ବର୍ଷ ସ୍ୱାଭାବିକ ରହିବ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା । ଏ ନେଇ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ର । ଏବର୍ଷ ପ୍ରାକ୍‌ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ଭଲ ହେବ । ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ଆସି ପହଞ୍ଚିବ ମୌସୁମୀ, ବିଳମ୍ବର ସମ୍ଭାବନା କ୍ଷୀଣ। ମେ’ ଶେଷ ସପ୍ତାହ ସୁଦ୍ଧା କିମ୍ବା ଜୁନ୍‌ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ମୌସୁମୀ କେରଳ ଛୁଇଁବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଚାରିମାସ ଅର୍ଥାତ୍‌ ଜୁନ୍‌ରୁ ସେପ୍‌ଟେମ୍ବର ଯାଏ ଭଲ ବର୍ଷିବ ।

ସାଧାରଣତଃ ୯୬% ବା ଏହାଠାରୁ ୫% ଅଧିକ ବର୍ଷା ହେଲେ ଏହାକୁ ସ୍ୱାଭାବିକ ମୌସୁମୀ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ୧୦୪%ରୁ ଅଧିକ ହେଲେ ସ୍ୱାଭାବିକ ଠାରୁ ଅଧିକ ବର୍ଷା ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏଥର ୯୭% ବର୍ଷା ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଉଛି । ଏଥିରେ ୫ ପ୍ରତିଶତ ଲେଖାଏଁ ଅଧିକ କିମ୍ବା କମ୍‌ ହୋଇପାରେ । ପୂର୍ବାନୁମାନର ପାଖାପାଖି ୪୨% ସୂଚାଉଛି ଯେ ସାଧାରଣ ବର୍ଷା ହେବା ଓ ୧୨% ସାଧାରଣ ଠାରୁ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ ।

ଓଡ଼ିଶା କୃଷି ଓ ବୈଷୟିକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କୃଷି ପାଣିପାଗ ବିଶାରଦ ତଥା କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର୍‌ ଡ. ସୁରେନ୍ଦ୍ରନାଥ ପଶୁପାଳକଙ୍କ ପୂର୍ବାନୁମାନ କହୁଛି ଯେ ଏବର୍ଷ ସ୍ୱାଭାବିକ ସମୟ (ଜୁନ୍‌ ୧୦ ତାରିଖ) ବେଳକୁ ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ ମୈାସୁମୀ ବାୟୁ ଓଡ଼ିଶା ଛୁଇଁବା ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ । ଜୁନ୍‌ ଠାରୁ ସେପ୍‌ଟେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ବର୍ଷା ପରିମାଣ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାଭାବିକ ହେବ । ଜୁନ୍‌ ମାସରେ ଟିକିଏ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । ସେହିଭଳି ପ୍ରାକ୍‌ ମୌସୁମୀ ଅର୍ଥାତ୍‌ ମେ’ ମାସରେ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । ଏଣୁ ଚାଷ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ନାହିଁ ।

ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ରର ପୂର୍ବାନୁମାନ : ଏ ବର୍ଷ ସ୍ୱାଭାବିକ ବର୍ଷା baris

ପଢନ୍ତୁ ;

ଘରେ କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ରସାବଳୀ ଜାଣନ୍ତୁ ?

Related posts

ସରିଲା ମାଟ୍ରିକ୍‌ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରି ପରୀକ୍ଷା ,୬ରୁ ଖାତା ଦେଖା

Krishna Kumar Manoj

ଆସନ୍ତାକାଲି ହରିଦ୍ୱାରରେ ବିସର୍ଜିତ ହେବ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଅସ୍ଥି

Krishna Kumar Manoj

ଆଜି ସଂସଦରେ ଆଗତ ହେବ ସାଧାରଣ ବଜେଟ୍

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More