News

ପାକର ଏଫ – ୧୬ ବିମାନ ଖସାଇଛି ଭାରତ: ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଅକାଟ୍ୟ ପ୍ରମାଣ

ରାଡାର ଇମେଜ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରି ପ୍ରମାଣ ଦେଲା ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା

ବାଲାକୋଟ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ  ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ସହ ଛକାପଞ୍ଝା ବେଳେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନ ଏଫ୍‌-୧୬  ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ ଖସାଇଥିଲେ। ଆଜି ରାଡାର ଇମେଜ୍  ଉପସ୍ଥାପନ କରି ବାୟୁସେନା ଏହାକୁ ନେଇ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ସନ୍ଦେହକୁ ଦୂର କରିଦେଇଛି। ବାୟୁସେନା ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଫେବୃଆରୀ ୨୭ରେ ନୌଶେରା ସେକ୍ଟରରେ ଭାରତ ଓ ପାକ୍‌ ବିମାନ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ହିଁ ଭାରତର ମିଗ୍‌-୨୧ ବାଇସନ୍ ହିଁ ପାକ୍‌ର ଏଫ୍-୧୬  ଜେଟ୍‌କୁ ଖସାଇ ଦେଇଥିଲା। ଆକାଶ ମାର୍ଗରେ ଲଢ଼େଇ ପରେ ଦୁଇଟି ବିମାନରୁ ପାଇଲଟ୍‌ ଇଜେକ୍ଟ କରିଥିଲେ। ୮ରୁ ୧୦ କିମି ବ୍ୟବଧାନ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇଟି ବିମାନର ପାଇଲଟ୍‌ ଆକାଶ ଛତା ଦ୍ୱାରା ତଳକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ। ଗୋଟିଏ ବିମାନ ଭାରତ ମିଗ୍‌-୨୧ ବାଇସନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟଟି ହେଉଛି ପାକିସ୍ତାନର ଏଫ୍‌-୧୬। ଆମ ଦ୍ୱାରା ସଂଗୃହୀତ ହୋଇଥିବା ଇଲେକଟ୍ରନିକ ସିଗନେଚର  ସେଦିନ ପାକିସ୍ତାନ ଏଫ୍‌-୧୬ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ବ୍ୟବହାର କରିଥିବା ପ୍ରମାଣିତ କରୁଛି।

ସେହିପରି ପାକିସ୍ତାନର ସମସ୍ତ F-16 ସୁରକ୍ଷିତ ଥିବା ନେଇ ଏକ ଆମେରିକା ଜର୍ଣ୍ଣାଲ  ଖବର ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା। ତେବେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଏହି ରିପୋର୍ଟକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିବା ସହ ପ୍ରମାଣ  ସ୍ୱରୂପ ରାଡାର ଇମେଜ୍ ଜାରି କରିଛି।

ପଢନ୍ତୁ: ମତଦାନ ଦିବସକୁ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର

Related posts

ବିନା ଲଗଇନରେ କେମିତି କରିବେ ଆଧାର ସହ ପିଏଫ ଆକାଉଂଟକୁ ଲିଙ୍କ ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଛି ନୂଆ ଉପାୟ

ENO Beuro

ଶତ୍ରୁକୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାରେ ସାମିଲ ହେବ : ‘କରଂଜ’

ENO Beuro

୬୦ ହଜାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ,ଓଡିଆ ଭାଷାରେ ପାଇବେ କୃଷି ସୂଚନା

ENO Beuro

Leave a Comment