EnewsOdia.Com

ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ଅଭିଜିତ ବାନାର୍ଜୀ ଓ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଅର୍ଥନୀତିରେ ନୋବେଲ

ଅର୍ଥନୀତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅବଦାନ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ଅଭିଜତ ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅର୍ଥନୀତି କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ନୋବେଲ ମିଳିବ। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଭିଜିତ ରହିଛନ୍ତି। ଅଭିଜିତଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଏଷ୍ଟର ଡୁଫ୍ଲୋ ଓ ଏବଂ ମାଇକେଲ କ୍ରେମର ମଧ୍ୟ ଅର୍ଥନୀତିରେ ନୋବେଲ ପାଇବେ। ଏଷ୍ଟର ଡୁଫ୍ଲୋ  ହେଉଛନ୍ତି ଅଭିଜିତଙ୍କ ପତ୍ନୀ। ବିଶ୍ୱରୁ ଦାରଦ୍ର୍ୟ ଦୂରୀକରଣ କରିବାକୁ କରୁଥିବା ଲଢ଼େଇ ପାଇଁ ଏମାନଙ୍କୁ ଏହି ସମ୍ମାନଜନକ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଥିବା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଭାରତରେ ଜନ୍ମିତ ଅଭିଜିତ ବାନାର୍ଜୀ ହେଉଛନ୍ତି ଆମେରିକା ନାଗରିକ। ୧୯୬୧ ମସିହା ଫେବୃଆରୀ ୨୧ରେ କୋଲାକାତାରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଅଭିଜିତ କୋଲକତା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ପରେ ଜେଏନ୍‌ୟୁରେ ପାଠ ପଢ଼ିଥିଲେ। ଏହାପରେ ସେ ୧୯୮୮ ମସିହାରେ ହାର୍ବାର୍ଡା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ପିଏଚଡି ହାସଲ କରିଥିଲେ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଭିଜିତ ଆମେରିକାର ମିଟିସ୍‌ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ୍‌ ଟେକ୍ନୋଲଜିରେ ଅର୍ଥନୀତିରେ ପ୍ରଫେସର ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।
୨୦୦୩ ମସିହାରେ ଅଭିଜିତ ଅବଦୁଲ ଲତିଫ ଜାମୀଲ ପୋଭରଟି ଆକ୍ସନ ଲାବ(ଜେ-ପିଏଏଲ) ଖୋଲିଥିଲେ। ଏଥିରେ ଏଷ୍ଟର ଓ ସେନ୍ଧିଲ ମୁଲ୍ଲାଇନାଥମ ମଧ୍ୟ ସକ୍ରିୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସେ ଜାତିସଂଘ ସଚିବଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗଠିତ ଏକ ପ୍ୟାନେଲରେ ମଧ୍ୟ ସଦସ୍ୟ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ସେ ସହଯୋଗୀ ତଥା ଅନ୍ୟତମ ଅର୍ଥନୀତିକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏଷ୍ଟରଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ଏଷ୍ଟର ପ୍ୟାରିସ୍‌ରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏବେ ସେ ମଧ୍ୟ ଅଭିଜିତଙ୍କ ସହ ମିଟସ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏମଆଇଟିରୁ ଏଷ୍ଟର ପିଏଚଡି ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ: OTET ଅନିୟମିତତାକୁ ନେଇ ତେଜିଲେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

ସରିଲା ମୋଦିଙ୍କୁ ମିଳିଥିବା ଉପହାରର ଇ-ନିଲାମୀ

Ratnamani Maharana

ପରୀକ୍ଷା ହଲ୍‌ରେ ସେଲ୍‌ଫି

Ratnamani Maharana

ଧନତେରସ୍‌ରେ ବୋହିନେଲେ ୧୭୦ କୋଟିର ସୁନା

Ratnamani Maharana

ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଜବରଦସ୍ତ ଝଟକା ଦେଲା ଜିଓ, ଅନ୍ୟ ନମ୍ବରକୁ କଲ୍ କଲେ ମିନିଟ୍ ପିଛା ଲାଗିବ ୬ ପଇସା

Ratnamani Maharana

ନୋକିଆ ନାମରେ ସ୍ମାର୍ଟ ଟିଭି ବିକିବ ଫ୍ଲିପ୍‌କାର୍ଟ

Ratnamani Maharana

୧୨ରୁ ଭୁବନେଶ୍ବର ବାଲିଯାତ୍ରା : ୮ଦିନର ଯାତ୍ରା, ୫ଶହ ଷ୍ଟଲ୍‌

Ratnamani Maharana