News

ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ପକ୍ଷରୁ ସୌରଶକ୍ତି ଯୁକ୍ତ ଡିଏମୟୁ ଟ୍ରେନର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି

ଭାରତୀୟ ରେଳ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସୌର ଶକ୍ତି ବିଶିଷ୍ଟ ଡିଏମୟୁ ( ଡିଜେଲ ଇଲେକ୍ଟି୍ରକ୍‌ ମଲ୍ଟିପୁଲ୍‌ ୟୁନିଟ୍‌)ର ଚଳାଚଳ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଦିଲ୍ଲୀର ସଫଦରଜଙ୍ଗ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ୍‌ରେ ସବୁଜ ପତାକା ଦେଖାଇ ଉକ୍ତ ଟ୍ରେନ୍‌ର ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି।

ଡିଏମୟୁ ଟ୍ରେନ୍‌ଟି ଦିଲ୍ଲୀର ସରାୟ ରୋହିଲ୍ଲା ଷ୍ଟେସନ୍‌ରୁ ହରିୟାଣାର ଫାରୁଖ ନଗର ଷ୍ଟେସନ ମଧ୍ୟରେ ଚଳାଚଳ କରିବ। ଏହି ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ୮ଟି ଡବା ଥିବାବେଳେ ୧୬ଟି ସୌର ପ୍ୟାନେଲ ଲାଗିଛି। ଟ୍ରେନ୍‌ର ରେକ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ଚେନ୍ନାଇର ସମନ୍ଵିତ କୋଚ୍‌ ଫ୍ୟାକ୍ଟି୍ରର ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି।

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଡବାରେ ୮୯ ଜଣ ଯାତ୍ରା କରିବା ସୁବିଧା ରହିଛି। ଏଥିରୁ ଉତ୍ପାଦିତ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌କୁ ବ୍ୟାଟେରିରେ ସଂରକ୍ଷିତ କରି ରଖାଯିବ।  ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଭିଯାନ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଏହି ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ୍ ବାବଦରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି ୫୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା । ଏହି ଟ୍ରେନରେ ପାୱାର ବ୍ୟାକଅପ୍ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ବ୍ୟାଟେରୀ ମାଧ୍ୟମରେ ୭୨ ଘଂଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତ୍ରା ଏହି ଟ୍ରେନ୍ କରିପାରିବ ।

ପରିବେଶକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆଗାମୀ ଦିନମାନଙ୍କରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଟ୍ରେନରେ ଏହି ସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରେଶ ପ୍ରଭୁ କହିଛନ୍ତି ।

ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ପକ୍ଷରୁ ସୌରଶକ୍ତି ଯୁକ୍ତ ଡିଏମୟୁ ଟ୍ରେନର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି

ଅଧିକ ଜାଣନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ କ୍ରାଇମ ବରଞ୍ଚ ତରଫରୁ ମୁସ୍କାନ ୩ । 

Related posts

ଜଗାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଅଧିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଡାକ୍ତରଙ୍କ କଥା ବୁଝୁଛି ଓ ଗୋଡ ହାତ ହଲାଉଛି

ENO Beuro

ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଆୟୁର୍ବେଦ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଆଜି ଉଦଘାଟନ କଲେ

ENO Beuro

ଅମିତାଭ ଘୋଷ ପାଇବେ ଜ୍ଞାନପୀଠ ପୁରସ୍କାର

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More