News

ରୁଷୀୟ ସଂଘ ସହ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇର ସହଯୋଗ ଓ ବୁଝାମଣା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ

2018 ଅକ୍ଟୋବର 5 ତାରିଖରେ ଭାରତ-ରୁଷ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଅବସରରେ ଭାରତର ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଓ ରୁଷୀୟ ରେଲୱେ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସହଯୋଗପତ୍ର (ମେମୋରେଣ୍ଡମ ଅଫ କୋ-ଅପରେସନ)ସ୍ୱାକ୍ଷର ହୋଇଛି । 2015 ଡିସେମ୍ବର 24 ତାରିଖରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିବା ଏମଓୟୁର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଆଗେଇ ନେବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଏହି ଏମଓସି ସ୍ୱାକ୍ଷର ହୋଇଛି।

ଏମଓସିର ପ୍ରସ୍ତାବ ଅନୁଯାୟୀ

ନାଗପୁର-ସିକନ୍ଦରାବାଦ ସେକ୍ସନର ଗ୍ରେଡେସନ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା
ପଣ୍ୟ ପରିବହନରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆପଣାଇବା
ବହୁମୁଖୀ ଟର୍ମିନଲର ବିକାଶ
ରୁଷୀୟ ରେଲୱେ ସହାୟତାରେ ଭାରତୀୟ ରେଲୱେର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ଓ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣର ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ
ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ରେଲୱେ ବୋର୍ଡ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅଶ୍ୱିନୀ ଲୋହାନି ଏବଂ ରୁଷ ପକ୍ଷରୁ ରଷିଆନ ରେଲୱେ ସିଇଓ ଓ ଚେୟାରମ୍ୟାନ ଓଲେଗ ବେଲୋଜେରେଭ ଏମଓସିରେ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥିଲେ ।

ସେହିପରି ଏମଓୟୁ (ମେମୋରେଣ୍ଡମ ଅଫ ଅଣ୍ଡରଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ)ରେ ଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବ

ପରିବହନ ଶିକ୍ଷାରେ ବିକାଶ ଆଣିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଓ ରୁଷୀୟ ସଂଘର ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣାପତ୍ର (ଏମଓୟୁ) ସ୍ୱାକ୍ଷର ହୋଇଛି । ଉଭୟ ଦେଶର ପରିବହନ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଥିବା ଉଚ୍ଚତର ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକରେ ସାଙ୍ଗଠନିକ ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ ଶିକ୍ଷାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ । ରୁଷୀୟ ୟୁନିଭରସିଟି ଅଫ ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ ଏବଂ ଭାରତର ଭଦୋଦରାସ୍ଥିତ ନ୍ୟାସନାଲ ରେଲ ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ ଇନଷ୍ଟିଟ୍ୟୁଟ ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ଉଭୟ ସଂସ୍ଥା ନିୟମିତ ମିଳିତ ଭାବେ ଶୈକ୍ଷିକ ପରିବହନ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଆୟୋଜନ କରିବା ସହ ସହଯୋଗୀ ସ୍ଥିର କରିବା, ପାରସ୍ପରିକ ପ୍ରତିନିଧିଦଳ ଗସ୍ତ ସ୍ଥିର କରିବେ ।

ଏମଓୟୁରେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ରେଲୱେ ବୋର୍ଡ ଚେୟାରମେନ ଅଶ୍ୱିନୀ ଲୋହାନି ଏବଂ ରୁଷ ପକ୍ଷରୁ ଭାରତରେ ଥିବା ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ନିକୋଲୟ ରିସାତୋଭିଚ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥିଲେ।

moc ରୁଷୀୟ ରୁଷୀୟ ସଂଘ ସହ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇର ସହଯୋଗ ଓ ବୁଝାମଣା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ MoC

ପଢନ୍ତୁ; ହିନ୍ଦୁ ପୁଅକୁ ପ୍ରେମ କରିବାରୁ ଗଛରେ ବାନ୍ଧି ମାରିଲେ ବାପା ମା’

Related posts

ବିବାହରେ ‘ମୃତ୍ୟୁ ଉପହାର’ ଘଟଣା : ଏସ୍‌ପି କହିଲେ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ପଛରେ ପ୍ରେମ ଓ ପ୍ରତିଶୋଧ

Krishna Kumar Manoj

ଆଖି ବୁଜିଲେ ପ୍ରାଣକୃଷ୍ଣ, ପମ୍ପ୍ ହାଉସ୍ ପାଇପରେ ୭ ଘଣ୍ଟା ଫସି ଚର୍ଚାରେ ଥିଲେ

Krishna Kumar Manoj

ଆଉ ୯ଟି ସହର ସାମିଲ ହେଲା ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ତାଲିକାରେ

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More