News

ଇତିହାସ ରଚିଲା ଇସ୍ରୋ,ଲଞ୍ଚ ହେଲା ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ହାଲୁକା ଉପଗ୍ରହ

ISRO

ଇତିହାସ ରଚିଲା ଇସ୍ରୋ । ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଶ୍ରୀହରିକୋଟାରୁ ପିଏସ୍‌ଏଲଭି ଜରିଆରେ ଆଉ ଦୁଇଟି ସାଟେଲାଇଟ୍‌ ମହାକାଶକୁ ପଠାଇଛି ଇସ୍ରୋ । ଗୋଟିଏ ଡିଆରଡିଓର ମାଇକ୍ରୋସାଟ୍‌-R ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ଚେନ୍ନାଇ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲାମ ସାଟ୍‌ର ସଫଳ ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ ହୋଇଛି । PSLV-C44 ରକେଟଟି PSLVର ନୂଆ ଭର୍ସନ । ଏଥିରେ ୪ଟି ଷ୍ଟେଜ୍‌ ରହିଛି । ସାଟେଲାଇଟକୁ କକ୍ଷପଥରେ ଅବସ୍ଥାପିତ କରିବା ପରେ ଚତୁର୍ଥ ଷ୍ଟେଜ୍‌ଟି ଉପରକୁ ଯାଇ ମହାକାଶରେ ଛଅ ମାସ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ସକ୍ରିୟ ରହିବ । ତାହା ଗବେଷଣା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର ହେବ ।

ସବୁଠାରୁ ଖାସ କଥା ହେଉଛି ଏହି ଉପଗ୍ରହକୁ ହାଇସ୍କୁଲର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନେ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି । ଆଉ ଏହାର ଲଞ୍ଚ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ମାଗଣାରେ କରିଛି ଇସ୍ରୋ । ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଇସ୍ରୋ ଭାରତର କୌଣସି ନିଜସ୍ୱ ସଂସ୍ଥା ନିର୍ମାଣ କରିଥିବା ଉପଗ୍ରହ ଲଞ୍ଚ ହୋଇଛି। ଗତକାଲି ରାତି ୧୧.୩୭ ମିନିଟ ସମୟରେ ପିଏସଏଲଭି ରକେଟ ସାହାର୍ଯ୍ୟରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିବା କଲାମ ସ୍ୟାଟ ଉପଗ୍ରହ ଲଞ୍ଚ କରିଛି ଇସ୍ରୋ।

ପଢନ୍ତୁ; ଫିଲ୍ମ ଫ୍ରାଇଡେ: ‘ମଣ୍ଣିକର୍ଣ୍ଣିକା’ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ‘ଠାକ୍‌ରେ’

Related posts

ଟାଙ୍ଗୀରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା,ପରିବା ବୋଝେଇ ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନକୁ ପିଟିଲା ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ବସ୍

ENO Beuro

୮ ଗୁଜବ ସୃଷ୍ଟିକାରୀ ଆକାଉଣ୍ଟ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

Ratnamani Moharana

1603 Upper Primary (UP) Schools Will Be Merged With High Schools – Odisha Government

ENO Beuro

Leave a Comment