EnewsOdia.Com

ଜାପାନ ପାଳିଲା ‘ଉଲଗ୍ନ ଉତ୍ସବ’

ଏକ ଅଜବ ଉତ୍ସବ ଭାବେ ପରିଗଣିତ ହେଉଥିବା ‘ଉଲଗ୍ନ ଉତ୍ସବ’ ପ୍ରତିଥର ପରି ଏଥର ଫେବୃଆରୀ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶନିବାରରେ ପାଳିତ ହୋଇଛି। ଜାପାନର ନାମକରଣ ଅନୁଯାୟୀ ଏହାର ନାମ ‘ହାଡାକା ମାଟସୁରୀ’ ରଖାଯାଇଛି। ହଜାର ହଜାର ପୁରୁଷ ଏଥିରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ ଯଥାସମ୍ଭବ ସ୍ୱଳ୍ପ ବସ୍ତ୍ର ପିନ୍ଧିଥିଲେ।

ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଜାପାନୀ ବସ୍ତ୍ର ‘ଫୁନ୍ଦୋସି’ ପିନ୍ଧିଥିଲେ। ଏହି ଉତ୍ସବ ଏକ ପ୍ରକାର ଅମଳ ଉତ୍ସବ। ଯୁବପିଢ଼ିକୁ କୃଷି ମନସ୍କ କରିବା ପାଇଁ ଏଭଳି ଉତ୍ସବ ଆୟୋଜିତ କରାଯାଏ। ଏହି ପରମ୍ପରାକୁ ଆଗକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ ବୋଲି ଏଥିରେ ଭାଗ ନେଇଥିବ ଜଣେ ଯୁବକ କହିଛନ୍ତି।

ହଜାର ହଜାର ପୁରୁଷ ଏଥିରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ ଯଥାସମ୍ଭବ ସ୍ୱଳ୍ପ ବସ୍ତ୍ର ପିନ୍ଧିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଜାପାନୀ ବସ୍ତ୍ର ‘ଫୁନ୍ଦୋସି’ ପିନ୍ଧିଥିଲେ। ଏହି ଉତ୍ସବ ଏକ ପ୍ରକାର ଅମଳ ଉତ୍ସବ। ଯୁବପିଢ଼ିକୁ କୃଷି ମନସ୍କ କରିବା ପାଇଁ ଏଭଳି ଉତ୍ସବ ଆୟୋଜିତ କରାଯାଏ। ଏହି ପରମ୍ପରାକୁ ଆଗକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ ବୋଲି ଏଥିରେ ଭାଗ ନେଇଥିବ ଜଣେ ଯୁବକ କହିଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ: ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ମହାଶିବରାତ୍ରୀ, ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରସ୍ତୁତି

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

‘ଆଧାର’ ଲିଙ୍କ୍ ନହେଲେ ଏପ୍ରିଲରୁ ବନ୍ଦ ହେବ ଭତ୍ତା

Ratnamani Maharana

ଓୟୁଏଟିରେ 5-T ସଚିବ ଭି.କେ ପାଣ୍ଡିୟାନ

Ratnamani Maharana

ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସୁଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପାଇବେ ଇଟାଲୀୟ ଗୋଲ୍‌ଡେନ୍‌ ବାଲୁକା କଳା ପୁରସ୍କାର

Ratnamani Maharana

କରୋନା ପାଇଁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ଯାଏ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବନ୍ଦ ରହିବ ସବୁ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ

Ratnamani Maharana

ଆଜିଠୁ ୪ ଦିନ ବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ

Ratnamani Maharana

ପୁଣି ଏକ କନ୍ୟାସନ୍ତାନର ମା’ ହେଲେ ଶିଳ୍ପା ଶେଟ୍ଟୀ

Ratnamani Maharana