ପୁଲ୍‌ଓ୍ଵାମା ଆତଙ୍କୀ ଆକ୍ରମଣର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ମସୁଦ ଆଜାହରଙ୍କ ପୁତୁରା ‘ମହମ୍ମଦ ଉମର’

jem

ଆକ୍ରମଣର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ‘ମହମ୍ମଦ ଉମର’

ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ପୁଲଓ୍ବାମା ଜିଲା ଗୋରିପୋରାରେ ଗୁରୁବାର ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉମ୍ପ୍ରୋଭାଇଜ୍ଡ ଏକ୍ସପ୍ଲୋସିଭ୍‌ ଡିଭାଇସ୍‌(ଆଇଇଡି) ବିସ୍ଫୋରଣ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ର ୪୪ଜଣ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ଆକ୍ରମଣର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦର ମୁଖ୍ୟ ମସୁଦ ଆଜାହରଙ୍କ ପୁତୁରା ‘ମହମ୍ମଦ ଉମର’ ବୋଲି ଭାରତର ଏକ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ସନ୍ଦେହ କରିଛି ।

ଆକ୍ରମଣ ସମୟରେ ନିହତ କରାଯାଇଥିବା ୨୨ ବର୍ଷିଅ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆଦିଲ ଅହମଦର ମୃତଦେହ ମିଳି ପାରି ନାହିଁ । ନିଜର ନାମ ଗୋପନ ରଖିବା ସହିତ ସର୍ତ୍ତରେ ସୁରକ୍ଷା ସଂପର୍କୀତ ଜଡ଼ିତ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି, ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କଶ୍ମୀରର ମୁଜଫରାବାଦ ଠାରେ ବୋମା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲା । ଅଧିକାରୀ ବୋମା ପ୍ରସ୍ତୁତକାରୀଙ୍କ ସଂପର୍କରେ କୌଣସି ସୂଚନା ଦେଇ ନାହାନ୍ତି ।

ବିସ୍ଫୋରଣସ୍ଥଳର ଅବସ୍ଥା ତଦନ୍ତରେ ବାଧା ଦେଉଥିବା କଥା ଅଧିକାରୀମାନେ କହୁଛନ୍ତି। ସେଠାରେ ତୁଷାର ଓ କର୍ଦମ ଭରି ରହିଛି। ବିସ୍ଫୋରଣ ଏଡ଼େ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଥିଲା ଯେ ତାହା ମଣିଷର ଦେହାବଶେଷ ଓ ଯାନବାହନର ଅଂଶ ବିଶେଷ ଛିନଭିନ କରି ପକାଇଛି। ଆତ୍ମଘାତୀ ବୋମାରେ ଗାଡ଼ିର ଏକ୍ସିଲ୍‌ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥିବା କଥା ସେମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଛନ୍ତି।ସିଆରପିଏ ପକ୍ଷରୁ ୭୮ଟି ବସରେ ୨୮୭୧ ଯବାନ ନିଜର ଗନ୍ତବ୍ୟ ପଥରେ ଥିଲେ । ଏଥିରେ ୧୬ଟି ବୁଲେଟ ପ୍ରୁଫ ବଙ୍କର ଥିଲା । ପ୍ରାୟ ୩ଟା ୩୦ ବେଳକୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘଟଣା ହୋଇଥିଲା ।

ପଢନ୍ତୁ; ପାକିସ୍ତାନକୁ ମୋଷ୍ଟ ଫେଭରଡ ନେସନ ମାନ୍ୟତାରୁ କଟିଲା ଭାରତ

Related posts

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More