News

ଏବେ ସରକାରୀ କିମ୍ବା ଘରୋଇ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ କଲେ କ୍ଷତିପୂରଣ ସହ ୫ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ

ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀରରେ ଲାଗୁହେଲା ନୂଆ ସରକାରୀ ନିୟମ । ପ୍ରତିଦିନ ଲାଗିରହିଥିବା ହିଂସାକାଣ୍ଡରେ ଘଟୁଥିବା ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତିକୂ ରୋକିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ଏ ଅଭିନବ ଉପାୟ । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁାସାରେ ଯଦି କୋଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ସରକାରୀ କିମ୍ବା ଘରୋଇ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ କରନ୍ତି ତେବେ ତାହାର କ୍ଷତିପୂରଣ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ବା ସେହି କ୍ଷତିରେ ଲିପ୍ତ ସମସ୍ତ ଭାଗୀଦାରଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ ମାନଙ୍କୁ ଜୋରିମାନା ସହ ୫ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ପ୍ରତିଦିନ ଲାଗିରହିଥିବା ହିଂସାକାଣ୍ଡ, ଧାରଣା ଓ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ସରକାରୀ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ହେଉଛି । କ୍ଷତି କେବଳ ସରକାରୀ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ସିମୀତ ନୁହେଁ ଘରୋଇ ଧନସମ୍ପତ୍ତି ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଲୋକ ପଛାଉ ନାହାନ୍ତି  । ଏହି ଲାଗୁ ହେଇଥିବା ନୂଆ ସରକାରୀ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ସରକାରୀ କିମ୍ବା ଘରୋଇ ସମ୍ପତ୍ତି ଭଙ୍ଗା ରୁଜା ଓ ପଥର ଫିଙ୍ଗା ଭଳି କାର୍ୟ୍ୟ କରୁଥିବା ଅସାମାଜିକ ବ୍ୟକ୍ତି ମାନଙ୍କ ପ୍ରତି କଡ଼ା କାର୍ୟ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ । ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀର ରାଜ୍ୟପାଳ ଏନ ଏନ ଭୋରା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏହି ଅଧ୍ୟାଦେଶକୁ ଆଜି ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି  ।

ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀର ସରକାରୀ ସମ୍ପତ୍ତି ପ୍ରିଭେନସନ ଅଫ ଡ୍ୟାମେଜ ଆମେଣ୍ଡମେଣ୍ଟ, ୨୦୧୭ ଅନୁସାରେ ସରକାରୀ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ସହ ଜଡ଼ିତ ଆଇନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଅଧ୍ୟାଜେଶକୁ ତତ୍କାଳ ପ୍ରଭାବରେ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି ।

ସରକାରଙ୍କ ବୟାନ ଅନୁସାରେ ୨ଟି ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ନେଇ ଏହି ଅଧ୍ୟାଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ପ୍ରଥମତଃ ଯେଉଁ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ ମାନେ ସରକାରୀ ବା ବେସରକାରୀ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଆପରାଧିକ କାର୍ୟ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ ଦଣ୍ଡଭୁକ୍ତ କରାଯିବ ଏ ସେମାନେ ଏହାର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବେ । ଦ୍ୱିତୀୟରେ ଯଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ମାନେ ଏଭଳି କାମ ପାଇଁ ପ୍ରବର୍ତାଉଛନ୍ତି  ସେ ମଧ୍ୟ ସିଧାସଳଖ ଭାବରେ ଏହି ଆଇନ ଅନୁସାରେ ଦଣ୍ଡଭୁକ୍ତ ହେବେ ।

ଏବେ ସରକାରୀ କିମ୍ବା ଘରୋଇ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ କଲେ କ୍ଷତିପୂରଣ ସହ ୫ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ  ଏବେ ସରକାରୀ କିମ୍ବା ଘରୋଇ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ କଲେ କ୍ଷତିପୂରଣ ସହ ୫ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ

ପଢନ୍ତୁ, ଘରକାମରେ ସ୍ତ୍ରୀଲୋକମାନଙ୍କୁ ପୁରୁଷମାନେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ, ଏହାଦ୍ୱାରା କ’ଣ ହୁଏ ଜାଣନ୍ତୁ

Related posts

କଟକ ସହରରେ ଘଟିଛି ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

Krishna Kumar Manoj

ବିଧାନସଭା ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ହେଉ ହେଉ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି

Krishna Kumar Manoj

ଏଣିକି ଜରିମାନା ନୁହଁ ବାଇକ ଜବତ ହେବ, ନିୟମ ନମାନିଲେ ମାମଲା ଯିବ କୋର୍ଟକୁ

Krishna Kumar Manoj

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More