29.2 C
Bhubaneswar
May 16, 2021
EnewsOdia.Com
ନ୍ୟୁଜ୍

ଚାକିରି ଖାଉଛି ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା

ଦେଶରେ ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ଯୋଗୁଁ ଚାକିରି ହରାଇଲେଣି ଲକ୍ଷାଧିକ ଲୋକ । ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୮.୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ୨୦୧୬ ମସିହା ଅଗଷ୍ଟ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ଚାକିରି ହରାଇବା ହାର ୭.୨ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା । ଆଉ ଚଳିତବର୍ଷ ଏହି ହାର ୮.୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ବିଗତ ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ହାର୍ ସର୍ବାଧିକ।

jobless rate rise in india

ଲକ୍ଷାଧିକ ଲୋକ ବେରୋଜଗାର ହେବା ସହ ଭିତ୍ତିଭୂମି, ଉତ୍ପାଦନ ହାର ଓ କ୍ୱାଲିଟି କମିଛି । ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ପ୍ରଭାବକୁ ନେଇ ସେଣ୍ଟର ଫର୍ ମନିଟରିଂ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇକୋନମି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଉତ୍ପାଦନ ହାର ୫.୨ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଶିଳ୍ପ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅତ୍ୟଧିକ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଛି । ୬ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଚଳିତବର୍ଷ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଶିଳ୍ପ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା, ଉତ୍ପାଦନ ହାର କମିବା ଫଳରେ ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀର ଦରଦାମ ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି। ମହଙ୍ଗା ହେବାରେ ଲାଗିଛି ସବୁକିଛି । ଆଉ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଛି ଘରୋଇ ଓ କର୍ପୋରେଟ ସେକ୍ଟର ଉପରେ । ମାନ୍ଦା ଅର୍ଥନୀତି ଯୋଗୁଁ କମ୍ପାନୀମାନେ ଖର୍ଚ୍ଚ କାଟ୍ କରୁଛନ୍ତି। ଯାହାର ଫଳ ସ୍ୱରୁପ ଦେଶରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଲୋକ ଚାକିରି ହରାଇ ସାରିଲେଣି ।

ପଢନ୍ତୁ: ଇମ୍ରାନଙ୍କ ଆସନ ଟଳମଳ, ଇସ୍ତଫା ଦାବିରେ ‘ଆଜାଦି ମାର୍ଚ୍ଚ’

Related posts

ଛେଳିକୁ ଥଣ୍ଡାଜ୍ୱର ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କକ୍ଷକୁ ଆସୁଛି ଫୋନ୍‌

Ratnamani Maharana

ରୁକୁଣା ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ନୀତି ନିର୍ଘଣ୍ଟ

Ratnamani Maharana

ସୁଦର୍ଶନଙ୍କ ବାଲୁକା କଳାରେ ବାଗଦାଦିର ମୃତ୍ୟୁ

Ratnamani Maharana

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More