EnewsOdia.Com

ଚାକିରି ଖାଉଛି ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା

ଦେଶରେ ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ଯୋଗୁଁ ଚାକିରି ହରାଇଲେଣି ଲକ୍ଷାଧିକ ଲୋକ । ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୮.୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ୨୦୧୬ ମସିହା ଅଗଷ୍ଟ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ଚାକିରି ହରାଇବା ହାର ୭.୨ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା । ଆଉ ଚଳିତବର୍ଷ ଏହି ହାର ୮.୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ବିଗତ ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ହାର୍ ସର୍ବାଧିକ।

jobless rate rise in india

ଲକ୍ଷାଧିକ ଲୋକ ବେରୋଜଗାର ହେବା ସହ ଭିତ୍ତିଭୂମି, ଉତ୍ପାଦନ ହାର ଓ କ୍ୱାଲିଟି କମିଛି । ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ପ୍ରଭାବକୁ ନେଇ ସେଣ୍ଟର ଫର୍ ମନିଟରିଂ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇକୋନମି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଉତ୍ପାଦନ ହାର ୫.୨ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଶିଳ୍ପ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅତ୍ୟଧିକ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଛି । ୬ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଚଳିତବର୍ଷ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଶିଳ୍ପ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା, ଉତ୍ପାଦନ ହାର କମିବା ଫଳରେ ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀର ଦରଦାମ ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି। ମହଙ୍ଗା ହେବାରେ ଲାଗିଛି ସବୁକିଛି । ଆଉ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଛି ଘରୋଇ ଓ କର୍ପୋରେଟ ସେକ୍ଟର ଉପରେ । ମାନ୍ଦା ଅର୍ଥନୀତି ଯୋଗୁଁ କମ୍ପାନୀମାନେ ଖର୍ଚ୍ଚ କାଟ୍ କରୁଛନ୍ତି। ଯାହାର ଫଳ ସ୍ୱରୁପ ଦେଶରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଲୋକ ଚାକିରି ହରାଇ ସାରିଲେଣି ।

ପଢନ୍ତୁ: ଇମ୍ରାନଙ୍କ ଆସନ ଟଳମଳ, ଇସ୍ତଫା ଦାବିରେ ‘ଆଜାଦି ମାର୍ଚ୍ଚ’

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

ଏକାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ପାସ୍‌ କଲେ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀକୁ ଯିବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ

Ratnamani Maharana

କେରଳରୁ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଭାରତର ପ୍ରଥମ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ଆକ୍ରାନ୍ତ

Ratnamani Maharana

ଏଣିକି ସବୁ RTOରୁ ମିଳିପାରିବ ଡିଏଲ୍

Ratnamani Maharana

ଫାଶୀ ପାଇବେ ନିର୍ଭୟା ଦୁଷ୍କର୍ମକାରୀ

Ratnamani Maharana

ଆଜି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ବନକଲାଗି ନୀତି

Ratnamani Maharana

ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ଶ୍ରୀତମ ପାଇଲେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଫଟୋଗ୍ରାଫି ଆୱାର୍ଡ

Ratnamani Maharana