ଜୁଲାଇ ୨୭ରେ ହେବ ଚଳିତ ଶତାବ୍ଦୀର ଦୀର୍ଘତମ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ

ଆସନ୍ତା ୨୭ରେ ଚଳିତ ଶତାବ୍ଦୀର ଦୀର୍ଘତମ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସଙ୍ଘଟିତ ହେବ ଏବଂ ଏହା ଦେଶର ସମସ୍ତ ଭାଗକୁ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ । ୧ ଘ ୪୩ ମିନିଟ୍ରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ରହିବ। ରାତି ୨ଟା ୪୩ ମିନିଟ ଯାଏଁ ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଆଲୋକ ଦେଖାଯିବ ନାହିଁ । ୨ଟା ୪୩ ପରେ କ୍ରମଶଃ ଛାଇ ଅପସରି ଯିବ । ଦୀର୍ଘ ୨ ଘଣ୍ଟା ୪୩ ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ରହିବ । ଏହି ସମୟରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଲାଲ ତଥା ନାରଙ୍ଗୀ ରଙ୍ଗର ଦେଖାଯିବ । ରାତି ୧୧ଟା ୪୫ରୁ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଥିବୀର ଛାୟା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବେଶ ଆରମ୍ଭ କରିବା ସମୟରେ ଏହା ଖାଲି ଆଖିରେ ଦେଖିହେବ । ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକା, ଆଫ୍ରିକାର ବହୁ ଭାଗ, ମଧ୍ୟପ୍ରାଚ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଏସିଆରେ ମଧ୍ୟ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ ବୋଲି ଏହି ସୂତ୍ରରେ ଜଣାଯାଇଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହାକୁ ବ୍ଲଡ଼ ମୁନ’ର ଆଖ୍ୟା ଦେଇଛନ୍ତି । ଖାଲି ଆଖିରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଲାଲ ରଙ୍ଗ ଦେଖାଯିବ। ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ଦେଢ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ । ସେହିପରି ଆଂଶିକ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଘଣ୍ଟାଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ। ଏହି ଦୁଇ ମହାଜାଗତିକ ଦୃଶ୍ୟ ସମୁଦାୟ ଅଢେଇ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆକାଶରେ ଦେଖାଯିବ।

ପଢନ୍ତୁ; ନୱାଜ ସରିଫଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌

ଦୀର୍ଘ ୨ ଘଣ୍ଟା ୪୩ ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ରହିବ । - 4.3

86%

ଏହି ସମୟରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଲାଲ ତଥା ନାରଙ୍ଗୀ ରଙ୍ଗର ଦେଖାଯିବ - 4.1

82%
4.2/5

Very Good!

ଜୁଲାଇ ୨୭ରେ ହେବ ଚଳିତ ଶତାବ୍ଦୀର ଦୀର୍ଘତମ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ

ଆସନ୍ତା ୨୭ରେ ଚଳିତ ଶତାବ୍ଦୀର ଦୀର୍ଘତମ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସଙ୍ଘଟିତ ହେବ ଏବଂ ଏହା ଦେଶର ସମସ୍ତ ଭାଗକୁ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ । ୧ ଘ ୪୩ ମିନିଟ୍ରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ରହିବ। ରାତି ୨ଟା ୪୩ ମିନିଟ ଯାଏଁ ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଆଲୋକ ଦେଖାଯିବ ନାହିଁ । ୨ଟା ୪୩ ପରେ କ୍ରମଶଃ ଛାଇ ଅପସରି ଯିବ । ଦୀର୍ଘ ୨ ଘଣ୍ଟା ୪୩ ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ରହିବ ।

No Votes Yet

You're not rated yet