News

କାଶ୍ମୀରର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ମୁସଲମାନ ପାଇଲଟ ଇରାମ୍ ହବିବା

kash

ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଏକ ଘରୋଇ ଏୟାରଲାଇନ୍ସରେ ଯୋଗ ଦେବେ କାଶ୍ମୀରର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ମୁସଲମାନ ପାଇଲଟ ଇରାମ୍ ହବିବା । ତାଙ୍କୁ ଏବେ ୩୦ବର୍ଷ ହୋଇଥିବା ବେଳେ କମର୍ସିଆଲ୍ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇବାକୁ ସମ୍ପ୍ରତି ଇରାମ୍ ଦିଲ୍ଲୀରେ କ୍ଲାସ ନେଉଛନ୍ତି । ୨୦୧୬ରେ ସେ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକାରୁ ପାଇଲଟ୍ ତାଲିମ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ । ଅନ୍ୟପଟେ ଇରାମ କହନ୍ତି ମୁଁ ଜଣେ କାଶ୍ମୀରୀ ମୁସଲମାନ ହୋଇ ବିମାନ ଚଳାଉଥିବା ଜାଣି ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ମୁଁ ମୋ ଲକ୍ଷରେ ଆଗେଇ ଚାଲିବି।

kash

କାଶ୍ମୀରୀ ପଣ୍ଡିତ ତନ୍‍ଭି ରାଇନା ୨୦୧୬ରେ କାଶ୍ମୀରର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ପାଇଲଟ୍‍ ଭାବେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ସେହିପରି ଗତ ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ୍‍ ମାସରେ କାଶ୍ମୀରର ୨୧ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ଆୟେଶା ଅଜିଜ୍‍ ପ୍ରଥମ ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟ ପାଇଲଟ୍‍ ହେବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ। ସାରାହ ହମିଦ ଅହମ୍ମଦ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମୁସଲିମ୍‍ ପାଇଲଟ୍‍ ଭାବେ ମାନ୍ୟତା ପାଇଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ; ଅଳ୍ପକେ ଦୁର୍ଘଟଣାରୁ ବର୍ତ୍ତିଲା ରାହୁଲଙ୍କ ବିମାନ

Related posts

ଦିଲ୍ଲୀର ରବର ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ଗୋଦାମରେ ଲାଗିଥିବା ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ବାୟୁସେନା ହେଲିକାପ୍ଟର୍‌ ନିୟୋଜିତ!

ENO Beuro

ସେୟାର ବଜାର ଉପରେ ବଜେଟ ପ୍ରହାର :ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୫ ଲକ୍ଷ କୋଟିର କ୍ଷତି

ENO Beuro

ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସରୁ ଆସିଲା ଖୁସି ଖବର – ମା’ କୋଳରେ ଜଗା, ବଳିଆ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି

ENO Beuro

Leave a Comment