News

ଗଣ୍ଡା ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଆସାମର କାଜିରଂଗା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ପୁଣିଥରେ ଖୋଲିଲା

ଗଣ୍ଡା ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଆସାମର କାଜିରଂଗା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ପୁଣିଥରେ ଖୋଲିଲା । ୟୁନେସ୍କୋ ଦ୍ୱାରା ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟ ମାନ୍ୟତା ପାଇଥିବା ଏହି ଉଦ୍ୟାନ ପର୍ଜ୍ୟଟକଙ୍କୁ ପୁଣି ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟଗ୍ର ହେଇଉଠିଛି । ଖୋଲିବାର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ୬୭୫ ଜଣ ଭାରତୀୟ ଓ ଜଣେ ବିଦେଶୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ବୁଲିବାକୁ ଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି  ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ବନ୍ୟା ଦ୍ୱାରା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲା କାଜିରଙ୍ଗା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ । ଏହି ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଯୋଗୁଁ ପଶୁପକ୍ଷୀଙ୍କ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ପଶୁପକ୍ଷୀ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିଲେ  । ଏବେ ଆସାମର ଏହି ପ୍ରମୁଖ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ପୁଣିଥରେ ଖୋଲିବା ପରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆନନ୍ଦ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି  ।

ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ଲକ୍ଷେ ସତୁରୀ ହଜାର ଭାରତୀୟ ଓ ୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ବିଦେଶୀ ଭ୍ରମଣ ପାଇଁ ଆସିଥିଲେ  । ତେବେ ବନ୍ୟାରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେବା ସତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ ଅନୁମାନ କରିଛି  ।

ଗଣ୍ଡା ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଆସାମର କାଜିରଂଗା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ପୁଣିଥରେ ଖୋଲିଛି

ଆଜି କୋର୍ଟରେ ହାଜର ହେବେ ରାମରହିମଙ୍କ ପୋଷ୍ୟା କନ୍ୟା ହନୀପ୍ରିତ

Related posts

ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାୟ: ବୟସ ହୋଇନଥିଲେ ଲିଭ୍‌ଇନ୍‌ରେ ରହିପାରିବେ ପୁଅ ଓ ଝିଅ!

ENO Beuro

ସମସ୍ତ ୧୧ ହଜାର ଟ୍ରେନ ଏବଂ ୮,୫୦୦ ଷ୍ଟେସନରେ ଲାଗିବ ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା : ରେଳ ବଜେଟ ୨୦୧୮

ENO Beuro

ପରଲୋକରେ ବିଶିଷ୍ଟ ସାମ୍ବାଦିକ ଚନ୍ଦ୍ରଭାନୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More