• Home
  • LIFESTYLE
  • ଶିଶୁକୁ ପାଉଡ଼ର ଲଗାଇବା ସମୟରେ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ କଥା!
LIFESTYLE

ଶିଶୁକୁ ପାଉଡ଼ର ଲଗାଇବା ସମୟରେ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ କଥା!

ମା-ବାପା ନିଜ ଶିଶୁ ପ୍ରତି ବେଶ ଯତ୍ନଶିଳ ହୋଇଥାନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ମଜ୍‌ବୁତ୍‌ ରଖିବାକୁ ସବୁବେଳେ ଚେଷ୍ଟା କରିଥାନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପଦକ୍ଷପ ନେଇ ଥାଆନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ନେଉଥିବା ପଦକ୍ଷପ ସେମାନଙ୍କ ପିଲା ପାଇଁ କେତେ ଉପକାରୀ ତାହା ସେମାନେ ଜାଣି ନଥାନ୍ତି।

ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଖରା ଦିନେ ହେଉଥିବା ଝାଳରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ମା’ମାନେ ପାଉଡ଼ରକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଥାଆନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଛୋଟ ଶିଶୁ ଉପରେ କ’ଣ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି ତାହା ସେମାନେ ଭାବି ନଥାନ୍ତି । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବୁ କେଉଁ ଭଳି ଭାବରେ ପାଉଡ଼ର ବ୍ୟବହାର କଲେ ଶିଶୁକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚିଥାଏ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା-

ଶିଶୁକୁ ପାଉଡ଼ର ଲଗାଇବା ସମୟରେ ସିଧା ପାଉଡ଼ରକୁ ତାଙ୍କ ଉପରେ ପକାଇବା ବଦଳରେ ହାତରେ ପାଉଡ଼ର ନେଇ ତାଙ୍କ ଶରୀରରେ ମାଲିସ କରନ୍ତୁ । ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ପାଉଡ଼ରର କଣିକା ସେମାନଙ୍କ ନାକକୁ ଯିବ ନାହିଁ । ଯାହା ଫଳରେ ସେମାନେ ଠିକ୍‌ ଭାବରେ ନିଶ୍ୱାସ ନେଇ ପାରିବେ।

ପିଲାମାନଙ୍କ କେବେ ହେଲେ ପାଉଡ଼ର ଡ଼ବା ସହ ଖେଳିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଶିଶୁମାନଙ୍କର ଓଦା ଶରୀରରେ କେବେ ହେଲେ ପାଉଡ଼ର ଲଗାନ୍ତ ନାହିଁ । ଶରୀରକୁ ଭଲ ଭାବରେ ପୋଛିବା ପରେ ହିଁ ପାଉଡ଼ର ଲଗାନ୍ତୁ । ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କର ଗୁପ୍ତାଙ୍ଗରେ ପାଉଡ଼ର ଲଗାନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା କ୍ୟାନ୍‌ସର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ରହିଥାଏ।

ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଲଗାତାର ବେବି ପାଉଡ଼ର ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କୁ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ । ବାରମ୍ବାର ପାଉଡ଼ରର ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ଏହା ସେମାନଙ୍କ ନାକକୁ ଯାଇ ନିଶ୍ୱାସ ଦେବାରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ବେଳେ ବେଳେ ନିଶ୍ୱାସ ବନ୍ଦ ହୋଇ ଯାଇଥାଏ । ସବୁଦିନ ଲଗାତାର ବେବି ପାଉଡ଼ର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହାର କଣିକା ଶିଶୁର ଛାତିରେ ଜମା ହେବା ସହ ହୃଦ୍‌ଜନିତ ରୋଗ ଦେଖା ଯାଇଥାଏ।

ଶିଶୁକୁ ପାଉଡ଼ର ଲଗାଇବା ସମୟରେ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ କଥା! baby

ପଢନ୍ତୁ;

ହାର୍ଟ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ଫଳ ! ପାଇପାରିବେ ଅନେକ ଉପକାରିତା

Related posts

ଥଣ୍ତାକାଶ ଭଳି ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ମହୁ ଏକ ମହୌଷଧି ପରି କାମ କରେ

Krishna Kumar Manoj

ଗ୍ରୀନ ଟି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା କି ଉପକାରିତା ମିଳେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

Krishna Kumar Manoj

ନିୟମିତ ଭାବେ ମିଶ୍ରି ପାଣି ପିଇଲେ ବଢିଥାଏ ତ୍ୱଚାରେ ଉଜ୍ଜଳତା! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଫାଇଦା ସମ୍ପର୍କରେ

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More