EnewsOdia.Com

ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଛିଡାଇବା ବେଳେ ଏହି କଥା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମାନୁଯାୟୀ ତୁଳସୀ ଗଛକୁ ପବିତ୍ର ଗଛ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଘରେ ତୁଳସୀ ଗଛ ଲଗାଯାଇଥାଏ । ଏହି ଗଛକୁ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇଥାଏ । ଏହି ପିବତ୍ର ଗଛକୁ ଘର ବାହାରେ ବା ଅଗଣାରେ ଲଗାଯାଇଥାଏ । ଏହି ପବିତ୍ର ଗଛକୁ ଅନେକ ମହତ୍ୱ ରହିଛି ।

ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନଙ୍କ ଭୋଗରେ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ରହିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ । ଖାସ୍ କରି ବିନା ତୁଳସୀ ପତ୍ରରେ ଭଗବାନ୍ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଭୋଗ ଲଗାଯାଇନଥାଏ । ଅନ୍ୟପଟେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟପକ୍ଷେ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଖୁବ୍ ଉପକାରୀ ହୋଇଥାଏ । ମାତ୍ର ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ କି ବିନା ମନ୍ତ୍ରରେ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଛିଡାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏଭଳି କରିବା ପାପ କରିବା ସହ ସମାନ ହୋଇଥାଏ । ବିନା ମନ୍ତ୍ରରେ ତୁଳସୀ ଗଛରେ ଜଳ ଚଢାଇବା ବି ଅନୁଚିତ୍ । ସବୁଠାରୁ ଖାସ୍ କଥା ହେଉଛି ରବିବାର , ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ଏବଂ ନଖ ସାହାଯ୍ୟରେ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଛିଡାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ସେହିପରି ଅମାବାସ୍ୟା, ଦ୍ୱାଦଶୀ ଏବଂ ଚତୁଦର୍ଶୀରେ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଛଇଡାଇବା କଥା ନୁହେଁ ।

ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ବିନା ମନ୍ତ୍ରରେ ତୁଳସୀ ଗଛରେ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତି ବା ପତ୍ର ଛିଡାନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଶୁଭ ଫଳ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇନଥାଏ । ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ମନ୍ତ୍ର ପାଠ କରି ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଛିଡାଇଥାନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଘରେ ସୁଖ-ଶାନ୍ତି ବଲବତ୍ତର ରହିଥାଏ ।

ପଢନ୍ତୁ: ଧନଦାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ଘରେ ନିୟମିତ କରନ୍ତୁ ଏହି କାମ

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

ଧନର ମହାଯୋଗ ଆଣିଥାଏ ଦୁବ ଘାସ ତିଳକ, ଥରେ ଆପଣେଇ ଦେଖନ୍ତୁ

Ratnamani Maharana

ଆମେ କ’ଣ ପାଇଁ ତଳେ ବସି ଖାଇଥାଉ, ଜାଣିଛନ୍ତି କି?

Ratnamani Maharana

ଏହି ଜିନିଷ ଭୁଲରେ ବି ବିକନ୍ତୁ ନାହିଁ, ନହେଲେ ଆସିବା ଦାରିଦ୍ରତା

Ratnamani Maharana

୬ ଦିନରେ ଭାଗ୍ୟ ଚମକାଇବ ଲୁଣର ଏହି ୬ ଟି ଉପାୟ, ଆଜି ହିଁ କରି ଦେଖନ୍ତୁ

Ratnamani Maharana

ହୋଲି ପର୍ବରେ ଘରକୁ ଆଣନ୍ତୁ ଏହି ଜିନିଷ, ହେବ ଧନର ବର୍ଷା

Ratnamani Maharana

ରାତିରେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ଭୁଲରେ ବି ନିଜ ପାଖରେ ଏହିସବୁ ଜିନିଷ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ

Ratnamani Maharana