News

ସହିଦ ଲାନ୍ସ ନାଏକ ୱାନିଙ୍କୁ ‘ଅଶୋକ ଚକ୍ର’

ashok

ଆତଙ୍କବାଦୀରୁ ଯବାନ ସାଜି ପ୍ରାଣବଳି ଦେଇଥିଲେ

ଗତବର୍ଷ ନଭେମ୍ବରରେ ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅପରେସନ ସମୟରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ସହିଦ ଲାନ୍ସ ନାଏକ ୱାନିଙ୍କୁ ‘ଅଶୋକ ଚକ୍ର’ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ୱାନି ପ୍ରଥମେ ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀର ରାସ୍ତା ଛାଡ଼ିଦେଇ ସେ ସେନାବାହିନୀରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ୨୦୦୪ ମସିହାରେ ସେ ସେନାବାହିନୀରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ashok

ଲାନ୍ସ ଯେଉଁ ଅଭିଯାନରେ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ ସେତେବେଳେ ସେ ୩୪ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରାଇଫଲରେ ଥିଲେ ଓ ପରେ ତାଙ୍କୁ କଶ୍ମୀର ଲାଇଟ୍ ଇନଫାନଟ୍ରି ରେଜିମେଂଟକୁ ପୋଷ୍ଟିଙ୍ଗ କରାଯାଇଥିଲା । ସେନାରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ କରିବାରୁ ଲାନ୍ସଙ୍କୁ ୨ଥର ମେଡାଲ ଦିଆଯାଇ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା । କୁଲଗାମର ଚେକୀ ଅସମୁଜି ଗାଁରେ ନଜୀର ବାପା, ପତ୍ନୀ ଓ ଦୁଇଟି ଛୁଆ ସହ ରହୁଥିଲେ । ନଜୀର ଏକ ଅସାଧାରଣ ସୈନିକ ଥିଲେ ।

ବାରାମୁଳାକୁ ପ୍ରଥମ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୁକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଯେତେବେଳେ ଘୋଷଣା କରାଗଲା ସେହି ସମୟରେ ନଜୀରଙ୍କୁ ଅଶୋକ ଚକ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବାକୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସଚିବ ତରଫରୁ ହୋଇଥିବା ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁସାରେ, ଲାନ୍ସ ନାଏକ ୱାନୀ ଦୁଇ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ମାରିବା ଓ ଗୁରୁତର ସାଥିକୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଯାଇ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଜଳାଞ୍ଜଳୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ବିପଦ ଦେଖି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୁଳି ଚାଳନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ସହ ବୋମା ମଧ୍ୟ ବିସ୍ଫୋରଣ କରିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ୱାନୀ ଗୋଟେ ଆତଙ୍କବାଦୀକୁ ଗୁଳି କରି ମାରିଛନ୍ତି ।

ପଢନ୍ତୁ; ଗୁରୁଗ୍ରାମରେ ଭୁଶୁଡ଼ିଲା ୪ ମହଲା କୋଠା, ୬ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଫସିଥିବା ଅନୁମାନ

Related posts

ଇସ୍ରୋ ର ଯୋଜନା – ମାତ୍ର ତିନି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ତିଆରି କରାଯାଇ ପାରିବ ଏକ ରକେଟ୍‌

ENO Beuro

ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଆମେରିକୀୟ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ମାଇକ୍ ପୋମ୍ପିୟୋ

Ratnamani Moharana

ଆଜି ବି ୧୩ ଜିଲ୍ଲାରେ କାଳବୈଶାଖୀ ଆଶଙ୍କା

ENO Beuro

Leave a Comment