• Home
  • News
  • ଉପଗ୍ରହ “ଆଇଆରଏନଏସଏସ-୧ଏଚ” କୁ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଇସ୍ରୋ ଉତକ୍ଷେପଣ କରିବ
News

ଉପଗ୍ରହ “ଆଇଆରଏନଏସଏସ-୧ଏଚ” କୁ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଇସ୍ରୋ ଉତକ୍ଷେପଣ କରିବ

ଆଜି ଉପଗ୍ରହ ଆଇଆରଏନଏସଏସ-୧ଏଚ କୁ ଭାରତ  ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଇସ୍ରୋ ଉତକ୍ଷେପଣ କରିବ । କାରଣ ପ୍ରଥମ ଥର ଲାଗି କୃତ୍ରିମ ଉପଗ୍ରହ ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷଣରେ କୌଣସି ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥାନ ସକ୍ରିୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ପୂର୍ବରୁ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥାନର ଭୂମିକା ଥିଲା କେବଳ ଭାରତର କୃତ୍ରିମ ଉପଗ୍ରହ ଓ ରକେଟ୍‌ ନିମନ୍ତେ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ତିଆରି କରି ଯୋଗାଇବା।

ସନ୍ଧ୍ୟା ୬. ୬୯ ମିନିଟ୍‌ରେ ଶ୍ରୀହରିକୋଟାସ୍ଥିତ ସତିଶ ଧାଓ୍ଵନ୍‌ ସ୍ପେସ୍‌ ସେଣ୍ଟର୍‌ର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲଞ୍ଚ୍‌ ପ୍ୟାଡ୍‌ରୁ ୧, ୪୨୫ କି. ଗ୍ରା. ଓଜନବିଶିଷ୍ଟ ଆଇଆରଏନଏସଏସ-୧ଏଚ କୁ ବିଶ୍ୱସ୍ଥ ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ ଯାନ ପିଏସ୍‌ଏଲ୍‌ଭି-ଏକ୍ସ୍‍ଏଲ୍‌ ଯୋଗେ ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ କରାଯିବ।   ଏହା ହେଉଛି ରିଜିଓନାଳ ନାଭିଗେସନ ସେଟଲାଇଟ ସିଷ୍ଟମର ଏହା ହେଉଛିର ୮ମ ଉପଗ୍ରହ ।

ଇସ୍ରୋ ବିଜ୍ଞାନୀମାନଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ଆଲ୍‌ଫା ଡିଜାଇନ୍‌ ଟେକ୍‌ନୋଲଜିସ୍‌ ସଫଳାତର ସହ ‘ଆଇଆର୍‌ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌-୧ଏଚ୍‌’ର ୨୫% କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପନ କରିଥିଲେ।

ଏହି ଉପଗ୍ରହକୁ ଦେଶର ୬ଟି କମ୍ପାନୀର ୭୦ଜଣ ଇଞ୍ଜିନିୟର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ଆଜିର ଦିନଟି ଭାରତୀୟ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଇତିହାସରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣିମ ଅକ୍ଷରରେ ଲିପିବଦ୍ଧ ହୋଇ ରହିବ । ୧୪ଶହ ୨୦କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଏହି ଉପଗ୍ରହ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ଏୟାରଫୋର୍ସର ଲଢୁଆ ବିମାନରେ ଜିପିଏସ ସିଷ୍ଟମ ବଦଳରେ ଆଇଆରଏନଏସଏସ ସିଷ୍ଟମ ଖଞ୍ଜିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ଇସ୍ରୋ ଚେୟାର୍‌ମ୍ୟାନ୍‌ ଏ ଏସ୍‌ କିରଣ କୁମାର କହିଛନ୍ତି: ପ୍ରଥମ ଥର ଲାଗି ଏକ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥାନ ଗୋଟିଏ କୃତ୍ରିମ ଉପଗ୍ରହ ଖଞ୍ଜିବାରେ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ଆଗକୁ ଆମେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକୁ କୃତ୍ରିମ ଉପଗ୍ରହ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ କରିବୁ।

ଉପଗ୍ରହ ‘ଆଇଆରଏନଏସଏସ-୧ଏଚ’ କୁ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଇସ୍ରୋ ଉତକ୍ଷେପଣ କରିବ  ଉପଗ୍ରହ “ଆଇଆରଏନଏସଏସ-୧ଏଚ” କୁ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଇସ୍ରୋ ଉତକ୍ଷେପଣ କରିବ

ନୂଆ ପୁଲିସ ଡ଼ିଜିପି ଡଃ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ଶର୍ମା

Related posts

ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ରଖିବା ଲାଗି ଆବେଦନ କଲେ ସାକ୍ଷୀ ଧୋନି

Krishna Kumar Manoj

କୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଓଡ଼ିଶା ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ରସଗୋଲା ବିବାଦ

Krishna Kumar Manoj

ପୁରୁଷ ୧୦ ମିଟର ଏୟାର ପିସ୍ତଲ ବିଭାଗରେ ସ୍ଵର୍ଣ୍ଣ ବିଜେତା ସୌରଭ ଚୌଧୁରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଭିନନ୍ଦନ

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More