Loading...

ପ୍ରଖ୍ୟାତ କଥକ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ପଣ୍ଡିତ ବିର୍‌ଜୁ ମହାରାଜଙ୍କ ପରଲୋକ

ପ୍ରଖ୍ୟାତ କଥକ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ପଣ୍ଡିତ ବିର୍‌ଜୁ ମହାରାଜଙ୍କ ପରଲୋକ

ପ୍ରସିଦ୍ଧ କଥକ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ପଣ୍ଡିତ ବିରଜୁ ମହାରାଜଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି । ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ତାଙ୍କୁ ୮୩ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା ।

ପ୍ରସିଦ୍ଧ କଥକ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ପଣ୍ଡିତ ବିରଜୁ ମହାରାଜଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି । ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ତାଙ୍କୁ ୮୩ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା । ବିରଜୁ ମହାରାଜଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ନାମ ଥିଲା ବ୍ରଜମୋହନ ମିଶ୍ର । ସେ ଫେବୃଆରୀ ୪, ୧୯୮୩ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ବୀରଜୁ ମହାରାଜଙ୍କ ନାତି ସ୍ୱରାଂଶ ମିଶ୍ର ଏହାକୁ ଏକ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି ।ପଣ୍ଡିତ ବିରଜୁ ମହାରାଜଙ୍କ କଳା ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଏପରି ହୋଇଛି, ଯାହା ତର୍କ ବାହାରେ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ସେ ଜଣେ ଗୁରୁ, ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ, କୋରିଓଗ୍ରାଫର, ଗାୟକ ଏବଂ ରଚନା ଥିଲେ । ସତେ ଯେପରି ଏହା ଯଥେଷ୍ଟ ନୁହେଁ, ସେ ବାଦ୍ୟ ବଜାଇବା, କବିତା ଲେଖିବା ଏବଂ ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିବା । ଅନେକ ଶିଷ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଣାଶୁଣା କଳାକାର ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବିସ୍ତାରିତ ।

୧୯୮୩ ମସିହାରେ ପଦ୍ମଭୂଷଣରେ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଥିବା ବିରଜୁ ମହାରାଜ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ବଲିଉଡ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କୋରିଓଗ୍ରାଫ୍ ଡ୍ୟାନ୍ସ କରିଥିଲେ । ଯେଉଁଥିରେ ଉମରାଓ ଜାନ, ଦେଦ ଇଶ୍କିଆ, ବାଜିରାଓ ମସ୍ତାନୀଙ୍କ ଭଳି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ପଦ୍ମଭୂଷଣ ବ୍ୟତୀତ ସେ ସଂଗୀତ ନୃତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର ଏବଂ କାଳିଦାସ ସମ୍ମାନ ମଧ୍ୟ ପାଇଛନ୍ତି। ୨୦୧୨ ରେ, ସେ ବିଶ୍ୱାରୂପମ୍ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ନୃତ୍ୟ କୋରିଓଗ୍ରାଫି ପାଇଁ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଥିଲେ । ତାଙ୍କ ବିୟୋଗ ପରେ ଅନେକ ଅଭିନେତା ଅଭିନେତ୍ରୀ ଓ ଗାୟକ ଗାୟିକାମେନ ଶୋକ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।

 

 

Ratnamani Maharana

Shakespeare, in the beautiful garden, among the party. Some of the hall: in fact she was ever to.