• Home
  • LIFESTYLE
  • ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଲେମନ ଟି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା କି କି ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ ?
LIFESTYLE

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଲେମନ ଟି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା କି କି ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ ?

ପ୍ରତି ଦିନ ସକାଳୁ ଉଠି ଚାହା ପିଇବା ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି କି ? କାରଣ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଉପକାରୀ । ସମୟ ବଦଳିବା ସାଙ୍ଗରେ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଲାଇଫଷ୍ଟାଇଲରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଛନ୍ତି । ଏବେ ସକାଳୁ ଉଠିଲେ ଲୋକ ଲେମନ ଟି ପିଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି ।  ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଲେମନ ଟି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା କି କି ଫାଇଦା ମିଳି ଥାଏ ।

ଲେମନ ଟିର ଉପକାରିତା

ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳର ଆରମ୍ଭ ଲେମନ ଟି ପିଇବା ସହ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ । ପ୍ରତ୍ୟହ ଲେମନ ଟି ପିଇଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ସହଜରେ ଥଣ୍ଡା ଧରେ ନାହିଁ, କି କାଶ ହେବ ନାହିଁ । ଏହା ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଶାନ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ । ଏହା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ରଖିଥାଏ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ଏକ ଅଫୁରନ୍ତ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ । ସମସ୍ତ ଚିନ୍ତା ଓ ବିରକ୍ତିଭାବରୁ ଦୂରେଇ ରଖିଥାଏ ଲେମନ ଟି ।

ଆପଣଙ୍କର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । ଏହା ଶୀତ ଋତୁରେ ବି ଶରୀରକୁ ଗରମ ରଖିଥାଏ । ଲେମ୍ବୁ ଶରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏହାଛଡ଼ା କେତେକ ରୋଗରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ । ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଲେମନ ଟି ପିଇଲେ ନିଜକୁ ସତେଜ ମନେ କରିବେ ।

ପେଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବିଭିିନ୍ନ ପ୍ରକାର ରୋଗକୁ ଭଲ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ଲେମନ ଟି । ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଔଷଧ ପରି କାମ କରିଥାଏ ଲେମନ ଟି । ନିୟମିତ ଲେମନ ଟି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ଠିକ୍ ରହିଥାଏ । ଅନ୍ୟ ଚାହାଠାରୁ ଏହା ବେଶ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପଯୋଗୀ । ଜଦି ଆପଣଙ୍କ ହାତରୁ ଗନ୍ଧ ଆସୁଥାଏ ତେବେ ଲେମ୍ବୁ ଚାହାରେ ହାତ ଧୋଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହି ଗନ୍ଧ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

ଯଦି ଖାଇବାର ୧ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଲେମନ ଟି ପିଉଥାନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ଭୋକ କରିବ ।  ଖାଇବା ପରେ ଲେମନ ଟି ପିଇଲେ ଏହା ହଜମ ପ୍ରକିୟାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।
ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଲେମନ ଟି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା କି କି ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ ? Lemon tea
ପଢନ୍ତୁ ;

ଭାରତର ହ୍ୟାଟ୍ରିକ ବିଜୟ : ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ୧୨୪ ରନରେ ଭାରତ ବିଜୟୀ

Related posts

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସକାଳୁ ଉଠି ଖାଲି ପେଟରେ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା କି କି ଲାଭ ମିଳେ

Krishna Kumar Manoj

ହଜମ କ୍ରିୟା ଓ ମଳକଣ୍ଟକରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଜାଣନ୍ତୁ ଏକ ସହଜ ଯୋଗାସନ ବିଷୟରେ

Krishna Kumar Manoj

ତ୍ୱଚାକୁ ଉଜ୍ଜଳ କରିବା ସହିତ ଚିକ୍କଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ “ବରଫ” , ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର କିଛି ଫାଇଦା ବିଷୟରେ

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More