VASTU

ଭଗବାନଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ ଏହି ଫୁଲ ,ନିଶ୍ଚିତ ପୂର୍ଣ ହେବ ଆପଣଙ୍କ ମନସ୍କାମନା

ସବୁଠୁ ଦାମୀ ଓ ପବିତ୍ର ଫୁଲ କଦୁପୁଲ

“କଦୁପୁଲ ଫୁଲ” ସବୁଠାରୁ ଦାମୀ ଫୁଲ ଅଟେ। ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଚାଷ ହେଉଥିବା ‘ଜୁଲିଏଟ୍ ରୋଜ୍’ ଗୋଲାପ ଫୁଲର ବିଶ୍ବସ୍ତରରେ ଖ୍ୟାତି ରହିଛି। ସାଧାରଣତଃ ଉଚ୍ଛବର୍ଗର ଲୋକମାନଙ୍କର ବାହାଘର ସମୟରେ ଏହି ଫୁଲ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ଏହି ଫୁଲଟି କେବଳ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ହିଁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ୩୦ ସେଣ୍ଟିମିଟରର ଏହି ସୁନ୍ଦର ଫୁଲଟି ରାତି ୧୦ଟାରୁ ୧୧ଟା ମଧ୍ୟରେ ହିଁ ପ୍ରସ୍ଫୁଟିତ ହୁଏ। ମାତ୍ର ୨ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ହିଁ ଏହି ଫୁଲ ସତେଜ ରହୁଥିବାର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତ। ବିଭିନ୍ନ ଧାର୍ମିକ କାମରେ ଏହି ଫୁଲର ଉପଯୋଗ ହେଉଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

କଦୁପୁଲ ଏକ ପବିତ୍ର ଫୁଲ। ପୂଜା କାର୍ୟ୍ୟରେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଏହା ଅର୍ପଣ କରାଗଲେ ମନସ୍କାମନା ପୂରଣ ହେବା ନିଶ୍ଚିତ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ।ଲୋକେ ବର୍ଷବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା କରି ହିଁ ଏହି ଫୁଲ ପାଇଥାନ୍ତି।

ବିଶ୍ଵ ବଜାରରେ ଏହି ଫୁଲର ମୂଲ୍ୟ କଳନା କରିବା ମୁସ୍କିଲ୍। ତେବେ ୩ ବର୍ଷ ତଳେ ଜନୈକ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟ ଦମ୍ପତି ନିଜ ମନୋବାଞ୍ଛା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହି କଦୁପୁଲ ଫୁଲର ତୋଡ଼ାକୁ ୬୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ କିଣିଥିଲେ। ଆଜିର ସମୟରେ ଏହି ଫୁଲର ଚୋରା କାରବାର ଚାଲିଛି।

ପଢନ୍ତୁ;

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଘରେ ଚାନ୍ଦି ହାତୀ ରଖିବାଦ୍ଵାରା କଣ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ? ଜାଣନ୍ତୁ

Related posts

ଭାଗବତ ଗୀତା ଅଧ୍ୟୟନ ଦ୍ୱାରା କେଉଁ ସବୁ ସଙ୍କଟ ରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ , ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ENO Beuro

କେଉଁ ସମୟରେ ତୁଲସୀ ଗଛରୁ ପତ୍ର ଆଣିଲେ କ’ଣ ହୁଏ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ENO Beuro

କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ କେଉଁ ଫଟୋ ରଖିଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ସୌଭାଗ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ , ଜାଣନ୍ତୁ

ENO Beuro

2 comments

Leave a Comment