News

ଖରାରେ ଅତିଷ୍ଠ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ଦେହରୁ ବାହାରୁଛି ଝାଳ

Ganesh

ଏବେ ଦେଶରେ ଅସମ୍ଭାଳ ଖରା । ଖରାରେ ଅତିଷ୍ଠ ଜୀବ-ଜଗତ। ତେବେ ଲୋକେ ତ ଲୋକେ ଏବେ କୁଆଡେ ଭଗବାନ ବି ଖରା ଦାଉରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରୁନାହାନ୍ତି। ଏବେ ଏପରି ଏକ ଖବର ଆସିଛି ଯାହା ଆପଣ କେବେବି ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନକାଳ ମଧ୍ୟରେ ଶୁଣିନଥିବେ। ବିହାରର ଗୟା ଜିଲ୍ଲାର ରାମଶିଲା ଠାକୁରବାଡ଼ିରେ ଥିବା ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ଝାଳ ବାହାରୁଛି। ମନ୍ଦିରର ପୂଜକ ଏହି ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ମନ୍ଦିରର ପୂଜକ କହିଛନ୍ତି, ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ପ୍ରବଳ ଗରମରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଶରୀରରେ ଚନ୍ଦନର ପ୍ରଲେପ ଦେବା ସହିତ ଦୁଇଟି ପଙ୍ଖା ଓ ଭଗବାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ବସ୍ତ୍ର କରିଥିବା ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

Gahe
lord ganesha

ରାମଶିଲା ଠାକୁରବାଡ଼ିରେ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ଝାଳ ବାହାରିବା ପଛରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ  କାରଣ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଏହି ମୂର୍ତ୍ତିଟି ମୁଙ୍ଗା ପଥର (coral/ ଓଡ଼ିଆରେ ପୋହଳା ପଥର କୁହାଯାଏ )ରେ ତିଆରି ହୋଇଛି। ଆଉ ମୁଙ୍ଗା ପଥର ଗରମ ରହେ। ଯେତେବେଳେ ଅଧିକ ଗରମ ପଡ଼େ ଏଥିରୁ ଆପେ ଆପେ ଜଳୀୟ ଅଂଶ ବାହାରି ଆସେ। ଏହା କୌଣସି ନୂଆ ଘଟଣା ନୁହେଁ। ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ହେଲା ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଗଣେଶଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ଝାଳ ବାହାରୁଛି।
ପଢନ୍ତୁ: ମ୍ୟାଟ୍ରିକ୍‌ରେ ଶୂନ ରେଜଲ୍ଟ କରିଥିବା ୮୨ଟି ସ୍କୁଲକୁ ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ନୋଟିସ

Related posts

ଆସାମ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣା: ୧୦ ଜଣଙ୍କୁ ଆଜୀବନ ଜେଲ

ENO Beuro

ପୁଣି ନିର୍ଯ୍ୟାତନା: ଯୌତୁକ ପାଇଁ ଜିଅନ୍ତା ଜାଳିଦେଲେ

ENO Beuro

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ENO Beuro

Leave a Comment