VASTU

ସବୁ ମନୋକାମନା ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ,ପାଠ କରନ୍ତୁ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ଏହି ମନ୍ତ୍ର

ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ଆରାଧନା ଲାଗି ଅନେକ ସ୍ତ୍ରୋତ୍ର ଅଛି । ହେଲେ ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମନେ ହୁଏ ବିଷ୍ଣୁ ସହସ୍ରନାମ । ଏହାକୁ ସଂସ୍କୃତରେ ପାଠ କରିବା ବା ଉଚ୍ଚାରଣ କରିବା କଷ୍ଟକର ମନେ ହୁଏ । ତଥାପି ଏହାକୁ ସରଳଭାବେ ଉଚ୍ଚାରଣ କରି ଶୁଭ ଫଳ ପ୍ରାପ୍ତ କରିପାରିବେ । ତେବେ ଜଣେ ଯଦି ଉକ୍ତ ସ୍ତ୍ରୋତକୁ ପାଠ ନ କରି ପାରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଏକ ମନ୍ତ୍ର ବି ରହିଛି , ଯାହା ପାଠ କରିଲେ ବିଷ୍ଣୁ ସହସ୍ରନାମ ଜପ ଦ୍ୱାରା ଯେଉଁଭଳି ଲାଭ ମିଳିଥାଏ , ଠିକ୍‌ ସେହିଭଳି ଶୁଭ ଫଳ ପ୍ରାପ୍ତ କରି ହେବ ।

ଆସନ୍ତୁ ପ୍ରଥମେ ଜାଣିବା ସେହି ମନ୍ତ୍ରଟି;

‘ ନମୋ ସ୍ତ୍ଵନନ୍ତାୟ ସହସ୍ର ମୂର୍ତ୍ତୟେ, ସହସ୍ର ପାଦାକ୍ଷି ଶିରୋରୁ ବାହବେ । ସହସ୍ରନାମ୍ନେ ପୁରୁଷାୟ ଶାଶ୍ୱତେ, ସହସ୍ର କୋଟି ଯୁଗ ଧାରିଣେ ନମଃ’

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ,ଏହି ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରିଲେ କି ଶୁଭ ଫଳ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ ,

ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଏହି ମନ୍ତ୍ରର ଜପ କରିଲେ ଜୀବନରେ ଆସୁଥିବା ସମସ୍ତ ବାଧା ବିଘ୍ନ ଦୂରୀଭୂତ ହୋଇଥାଏ । ଭୀଷ୍ମ ପିତାମହ ଯୁଧିଷ୍ଠରଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ, ଯେଉଁମାନେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ସହସ୍ର ନାମ ସ୍ମରଣ କରି ନ ପାରିବେ, ସେମାନେ କେବଳ ଉପରୋକ୍ତ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରିଲେ ସୁଫଳପାଇ  ପାଇବେ ।

ବିଷ୍ଣୁ ସହସ୍ର ନାମ ଜପ କରିବା ମାତ୍ରେ ଜୀବନରେ ଚମତ୍କାର ଘଟେ । ଏହି ମନ୍ତ୍ରକୁ ଶ୍ରବଣ କରିବା ମାତ୍ର ଆପଣଙ୍କର ସାତ ଜନ୍ମ ସଫଳ ହୋଇଯିବ ଓ ଆପଣଙ୍କ ସମସ୍ତ ମନୋକାମନା ପୂରଣ ହୋଇଯିବ ଓ ସମସ୍ତ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂରେଇ ଯିବ । ବିଷ୍ଣୁ ସହସ୍ର ନାମକୁ ଆହୁରି କେତେକ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି । ଯେମିତି କି ଶମ୍ଭୁ, ଶିବ, ଈଶାନ ଓ ରୁଦ୍ର । ଏଥିରୁ ପ୍ରତୀୟମାନ ଯେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଓ ଶିବଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ପାର୍ଥକ୍ୟ ନାହିଁ, ବରଂ ଦୁହେଁ ସମାନ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ସାପ କାମୁଡାର ଶିକାର କେବେ ହୋଇଛନ୍ତି କି ? ଡାକ୍ତରଖାନା ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

Related posts

ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ କରନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ କାର୍ଯ୍ୟ, ବଦଳିବ ଆପଣଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ!

ENO Beuro

ଦିନର କେଉଁ ସମୟରେ ସ୍ନାନ କଲେ ମିଳିପାରିବ ସୁଖ , ସମୃଦ୍ଧି ଓ ଯଶ , ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ENO Beuro

ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଶୁକ୍ରବାରରେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ , ମିଳିବ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଙ୍କ କୃପା!

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More