ମହାଥିର ହେଲେ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠ ବୟସ୍କ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ମାଲେସିଆ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ୯୨ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ମହାଥିର ମହମ୍ମଦଙ୍କୁ ବହୁମତ ମିଳିଛି। ଫଳରେ  ମହାଥିର ଏବେ ବିଶ୍ୱର ବୟସ୍କ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ଅର୍ଜନ କରିବେ। ଦେଶରେ ୬ ଦଶକ ଧରି ଶାସନ କ୍ଷମତାରେ ଥିବା ନ୍ୟାସନାଲ୍‌ ଫ୍ରଣ୍ଟ୍‌ ମେଣ୍ଟ ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ପରାଜିତ ହୋଇଛି। ୨୨୨ ସିଟ୍‌ରୁ ମହାଥୀରଙ୍କ ଦଳ ୧୧୩ ସିଟ୍‌ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି। ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ୧୧୨ ଟିସ୍‌ରେ ବିଜୟ ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା।

ଶାସକ ନଜୀବ ରାଜକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୟଧୀନ ବାରିସନ ନ୍ୟାସନାଲ ମେଣ୍ଟକୁ ମାତ୍ର ୭୯ଟି ଆଶନ ମିଳିଛି। ମହାଥୀର କହିଛନ୍ତି, “ନଜୀବଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆସିଥିବା ଅଭିଯୋଗର ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବା ସହ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।”

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ମହାଥୀର ୨୨ ବର୍ଷ କ୍ଷମତାରେ ଥିଲେ। ୨୦୦୩ ତାଙ୍କ ଦଳ ନିର୍ବାଚନରେ ପରାଜିତ ହେବା ପରେ କ୍ଷମତାରୁ ବାହାରେ ରହିଥିଲା।

ପଢନ୍ତୁ; ଓଡିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଉନ୍ନୟନ ନିଗମର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହେଲେ କୁନା ତ୍ରିପାଠୀ!

ଶାସକ ନଜୀବ ରାଜକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୟଧୀନ ବାରିସନ ନ୍ୟାସନାଲ ମେଣ୍ଟକୁ ମାତ୍ର ୭୯ଟି ଆଶନ ମିଳିଛି। - 8.4

84%

ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ୧୧୨ ଟିସ୍‌ରେ ବିଜୟ ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା। - 8.9

89%
8.7/10

Very Good!

ମହାଥିର ହେଲେ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠ ବୟସ୍କ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ମାଲେସିଆ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ୯୨ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ମହାତିର ମହମ୍ମଦଙ୍କୁ ବହୁମତ ମିଳିଛି। ଫଳରେ ମହାତିର ଏବେ ବିଶ୍ୱର ବୟସ୍କ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ଅର୍ଜନ କରିବେ।

No Votes Yet

You're not rated yet