ଘରେଇ ଉପଚାରରେ କିଡନୀ ଷ୍ଟୋନ ଦୂର କରିବାକୁ ଚହ୍ନୁଛନ୍ତି କି ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଣ ଖାଇଲେ ଏହି ରୋଗ ଦୂର ହୋଇଥାଏ

ମକ୍କା ଖାଇବାକୁ ଅନେକ ଲୋକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ଆଉ କେତେକ ଲୋକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଅନେକ ଲୋକ ମକ୍କା ଖାଇବାକୁ  ଘରେ ବା ଘର ବହାରକୁ ଯାଇ ମକ୍କା ଖାଇବାକୁ ଭଲ ପାଇଥାନ୍ତି । ଏବେ କିନ୍ତୁ ବିଭିନ୍ନ ଋତୁରେ ମକ୍କା ପାଇବା ସମ୍ଭବ ହେଉଛି । ମକ୍କାରେ ଭିଟାମିନ ଏ,ବି, ମିନେରଲାସ ଓ କ୍ୟାଲସିୟମର ଅଧିକ ମାତ୍ରା ରହିଛି । କିିନ୍ତୁ ବହୁ ଲୋକ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ବୋଲି ଜାଣି ନାହାନ୍ତି ।ମକ୍କା ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା କିଡନୀ ଷ୍ଟୋନ ଦୂର ହୋଇଥାଏ।

କେବଳ ମକ୍କା ନୁହେଁ, ବରଂ ମକ୍କାର ଚୂଳ ମଧ୍ୟ ରୋଗ ପାଇଁ ଖୁବ ଉପଯୋଗୀ । ଏହା ଏକ ଗବେଷଣା ରୁ ଜଣାପଡିଛି , ଯେ ମକ୍କାର ଚୂଳରେ ମଧ୍ୟ ଖୁବ ଔଷଧିୟ ଗୁଣ ରହିଛି । ରୋଗ ସହିତ ଲଡେଇ କରିବାର ଏହାର ବିଶେଷ ଗୁଣ ରହିଛି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମକ୍କା ଚୂଳର ଉପକାରୀତା  ବିଷୟରେ ;

-ମକ୍କା ଚୂଳ ରକ୍ତ ଜମାଟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ । ଏହା ରକ୍ତରେ ଇନସୁଲିନ ମାତ୍ରାକୁ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ କରିଥାଏ । ଯେଉଁଥିରେ ଡାଇବେଟିସ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇପାରେ ।

-ଏହା ପାଚନ ତନ୍ତ୍ରକୁ ମଜବୁତ କରେ । ଏହା ଭଳ ଭାବେ ଖାଦ୍ୟ ହଜମ କରିଥାଏ । ଭୋକ ନହେଉଥିଲେ ଭୋକ ମଧ୍ୟ  ଲାଗିଥାଏ ।
• କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ କରିଥାଏ । ଏହା ଧମନୀରେ ଜମା ହୋଇଥିବା କୋଲେଷ୍ଟ୍ରେଲକୁ ବାହାର କରିଦେଇଥାଏ ।
• ମକ୍କାର ଚୂଳ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରେଲକୁ କମ କରିବା ଯୋଗୁ ହୃଦରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ମିଳିଥାଏ।

– କିଡନୀରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ବିଷାକ୍ତ ନାଇଟ୍ରେଟକୁ ବାହର କରିବାରେ ସହାୟତା ହୋଇଥାଏ ମକ୍କା ଚୂଳ । ଯାହା ଫଳରେ କିଡନୀ ଷ୍ଟୋନ ହେବାର ଭୟ ଦୂର ହୋଇଯାଇଥାଏ ।

-ଏହା ଗଲବ୍ଲାଡର ସଂକ୍ରମଣ ହେବାକୁ ଦିଏ ନାହିଁ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ଗହଣାର ଚମକକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

ମକ୍କା ଚୂଳ ରକ୍ତ ଜମାଟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ - 4.2

83%

ଏହା ଗଲବ୍ଲାଡର ସଂକ୍ରମଣ ହେବାକୁ ଦିଏ ନାହିଁ। - 4.6

92%
4.4/5

Very Good!

ଘରେଇ ଉପଚାରରେ କିଡନୀ ଷ୍ଟୋନ ଦୂର କରିବାକୁ ଚହ୍ନୁଛନ୍ତି କି ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଣ ଖାଇଲେ ଏହି ରୋଗ ଦୂର ହୋଇଥାଏ

ମକ୍କା ଖାଇବାକୁ ଅନେକ ଲୋକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ଆଉ କେତେକ ଲୋକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଅନେକ ଲୋକ ମକ୍କା ଖାଇବାକୁ  ଘରେ ବା ଘର ବହାରକୁ ଯାଇ ମକ୍କା ଖାଇବାକୁ ଭଲ ପାଇଥାନ୍ତି । ଏବେ କିନ୍ତୁ ବିଭିନ୍ନ ଋତୁରେ ମକ୍କା ପାଇବା ସମ୍ଭବ ହେଉଛି । ମକ୍କାରେ ଭିଟାମିନ ଏ,ବି, ମିନେରଲାସ ଓ କ୍ୟାଲସିୟମର ଅଧିକ ମାତ୍ରା ରହିଛି । କିିନ୍ତୁ ବହୁ ଲୋକ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ବୋଲି ଜାଣି ନାହାନ୍ତି ।ମକ୍କା ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା କିଡନୀ ଷ୍ଟୋନ ଦୂର ହୋଇଥାଏ।

No Votes Yet

You're not rated yet