LIFESTYLE

ଘରେଇ ଉପଚାରରେ କିଡନୀ ଷ୍ଟୋନ ଦୂର କରିବାକୁ ଚହ୍ନୁଛନ୍ତି କି ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଣ ଖାଇଲେ ଏହି ରୋଗ ଦୂର ହୋଇଥାଏ

ମକ୍କା ଖାଇବାକୁ ଅନେକ ଲୋକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ଆଉ କେତେକ ଲୋକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଅନେକ ଲୋକ ମକ୍କା ଖାଇବାକୁ  ଘରେ ବା ଘର ବହାରକୁ ଯାଇ ମକ୍କା ଖାଇବାକୁ ଭଲ ପାଇଥାନ୍ତି । ଏବେ କିନ୍ତୁ ବିଭିନ୍ନ ଋତୁରେ ମକ୍କା ପାଇବା ସମ୍ଭବ ହେଉଛି । ମକ୍କାରେ ଭିଟାମିନ ଏ,ବି, ମିନେରଲାସ ଓ କ୍ୟାଲସିୟମର ଅଧିକ ମାତ୍ରା ରହିଛି । କିିନ୍ତୁ ବହୁ ଲୋକ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ବୋଲି ଜାଣି ନାହାନ୍ତି ।ମକ୍କା ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା କିଡନୀ ଷ୍ଟୋନ ଦୂର ହୋଇଥାଏ।

ଘରେଇ ଉପଚାରରେ କିଡନୀ ଷ୍ଟୋନ ଦୂର କରିବାକୁ ଚହ୍ନୁଛନ୍ତି କି ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଣ ଖାଇଲେ ଏହି ରୋଗ ଦୂର ହୋଇଥାଏ maize

କେବଳ ମକ୍କା ନୁହେଁ, ବରଂ ମକ୍କାର ଚୂଳ ମଧ୍ୟ ରୋଗ ପାଇଁ ଖୁବ ଉପଯୋଗୀ । ଏହା ଏକ ଗବେଷଣା ରୁ ଜଣାପଡିଛି , ଯେ ମକ୍କାର ଚୂଳରେ ମଧ୍ୟ ଖୁବ ଔଷଧିୟ ଗୁଣ ରହିଛି । ରୋଗ ସହିତ ଲଡେଇ କରିବାର ଏହାର ବିଶେଷ ଗୁଣ ରହିଛି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମକ୍କା ଚୂଳର ଉପକାରୀତା  ବିଷୟରେ ;

-ମକ୍କା ଚୂଳ ରକ୍ତ ଜମାଟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ । ଏହା ରକ୍ତରେ ଇନସୁଲିନ ମାତ୍ରାକୁ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ କରିଥାଏ । ଯେଉଁଥିରେ ଡାଇବେଟିସ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇପାରେ ।

-ଏହା ପାଚନ ତନ୍ତ୍ରକୁ ମଜବୁତ କରେ । ଏହା ଭଳ ଭାବେ ଖାଦ୍ୟ ହଜମ କରିଥାଏ । ଭୋକ ନହେଉଥିଲେ ଭୋକ ମଧ୍ୟ  ଲାଗିଥାଏ ।
• କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ କରିଥାଏ । ଏହା ଧମନୀରେ ଜମା ହୋଇଥିବା କୋଲେଷ୍ଟ୍ରେଲକୁ ବାହାର କରିଦେଇଥାଏ ।
• ମକ୍କାର ଚୂଳ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରେଲକୁ କମ କରିବା ଯୋଗୁ ହୃଦରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ମିଳିଥାଏ।

– କିଡନୀରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ବିଷାକ୍ତ ନାଇଟ୍ରେଟକୁ ବାହର କରିବାରେ ସହାୟତା ହୋଇଥାଏ ମକ୍କା ଚୂଳ । ଯାହା ଫଳରେ କିଡନୀ ଷ୍ଟୋନ ହେବାର ଭୟ ଦୂର ହୋଇଯାଇଥାଏ ।

-ଏହା ଗଲବ୍ଲାଡର ସଂକ୍ରମଣ ହେବାକୁ ଦିଏ ନାହିଁ।

ଘରେଇ ଉପଚାରରେ କିଡନୀ ଷ୍ଟୋନ ଦୂର କରିବାକୁ ଚହ୍ନୁଛନ୍ତି କି ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଣ ଖାଇଲେ ଏହି ରୋଗ ଦୂର ହୋଇଥାଏ maize 555

ପଢନ୍ତୁ ;

ଗହଣାର ଚମକକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

Related posts

ଚର୍ମ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର

Krishna Kumar Manoj

ଆଖି ତଳ କଳା ଦାଗ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଦହି

Krishna Kumar Manoj

ମଧୁମେହ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ “କଲରା” ! ଜାଣନ୍ତୁ କଲରା ଜୁସ୍ ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଉପକାରୀ ଅଟେ?

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More