ଯାଣନ୍ତୁ , କଠିନ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଖୁସିରେ ରହିବାର ୧୦ଟି ଅକାଟ୍ୟ ଉପାୟ

ଯାଣନ୍ତୁ , କଠିନ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଖୁସିରେ ରହିବାର ୧୦ଟି ଅକାଟ୍ୟ ଉପାୟ

ସୃଷ୍ଟିର ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଣିଷ କିଛି ନା କିଛି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନେଇ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିର କିଛି ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଥାଏ ଯାହାକୁ ପୂରଣ କରିବାକୁ ଯାଇ ମଣିଷ ଖୁବ ସଂଘର୍ଷ କରିଥାଏ । ଏହି ସଂଘର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କେହି ଜିତିଯାଏ ତ କିଏ ଦୁର୍ବଳ ହୃଦୟ ପାଇଁ ଭାଙ୍ଗିପଡେ । ସବୁ ସମୟ ଭିତରେ ବି ମଣିଷ ନିଜକୁ ଖୁସି ରଖିବା ନିହାତି ଦରକାର ।  ନିଜକୁ ଖୁସି ଓ ସଫଳ କରିବାପାଇଁ କେତୋଟି କଥାକୁ ଧ୍ୟାନ ରଖିବାକୁ ପଡେ । ନିମ୍ନଲିଖିତ ୧୦ଟି ଅକାଟ୍ୟ ଉପାୟ ରେ ଆପଣ କଠିନ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ନିଜକୁ ଖୁସି ଦେଇପାରିବେ :-

୧ ॰ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଲୋକ ସହିତ ସ୍ନେହ ଓ ଆଦରପୂର୍ଣ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ । ସେ ଯେମିତି ବି ହଉ ନା କାହିଁକି , ତାକୁ ସମ୍ମାନ ଦିଅନ୍ତୁ ।

୨ ॰ ସବୁ ପରିସ୍ଥିତି କୁ ଅନୁକୂଳ କରିବା ବୃଥା ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । କାରଣ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ବହୁତ କିଛି ବରବାଦ ହୋଇଯାଏ ।

୩ ॰ ନିଜ ପାଇଁ ସମୟ ବାହାର କରନ୍ତୁ । ନିଜ ଆବଶ୍ୟକତା କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେବା ଉଚ୍ଚିତ

୪ ॰  ପରିବାରରେ ପରିସ୍ଥିତି ଯେମିତି ବି ହଉ ମଜାରେ ରୁହନ୍ତୁ । ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ବେଶୀ ଚିନ୍ତିତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ , କାରଣ ଭବିଷ୍ୟତକୁ କେହି ଦେଖିନାହାନ୍ତି

୫ ॰  ସବୁବେଳେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ ଆପଣ ଏହି ମୂହୁର୍ତ୍ତରେ କେତେ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି । ସବୁବେଳେ ଭାବନ୍ତୁ ଆପଣ କେତେ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ।

୬ ॰  ଯେଉଁଠି ଦରକାର ସେଠାରେ ଭଲରେ କଥା ହୁଅନ୍ତୁ ଓ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଶିଖାନ୍ତୁ । ଏହା ଫଳରେ ଆପଣ ଭିତରୁ ସୁଖକୁ ଅନୁଭବ କରି ପାରିବେ ।

୭ ॰  ସର୍ବପ୍ରଥମେ ନିଜ ଉପରେ ହିଁ ସନ୍ଦେହ କରନ୍ତୁ । ପରେ ଯାଇ ନିଜ ବିଶ୍ଵାସ ଉପରେ ସନ୍ଦେହ କରିବା କଥା ଭାବିବେ ।

୮ ॰  ଯେଉଁ କଥା ଭୁଲ ହେଇପାରେ କିମ୍ବା ତାର ଆଶଙ୍କା ଆପଣଙ୍କୁ ଭୟଭୀତ କରୁଥାଏ । ସେ କଥା କୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ଵ ଦିଅ ନାହିଁ ।

୯ ॰  ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ନକରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଶୀଳ ଲୋକ ରୁହନ୍ତି ସେଠାରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ଉଚ୍ଚିତ ।

୧୦ ॰  ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ହାବ ଭାବକୁ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ । କାରଣ କିଛି ଲୋକ କୁହନ୍ତିନି ଯେ ସେ ଆପଣଙ୍କ ବିଷୟରେ କଣ ଭାବୁଛନ୍ତି , ଧ୍ୟାନ ଦେଲେ ଆପଣ ନିଜେ ସତର୍କ ହୋଇପାରିବେ ।

ଯାଣନ୍ତୁ , କଠିନ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଖୁସିରେ ରହିବାର ୧୦ଟି ଅକାଟ୍ୟ ଉପାୟ

ପଢନ୍ତୁ, ନଭେମ୍ବର ୩ ତାରିଖରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିବ ଓଡିଆ ଚଳଚିତ୍ର ବଜରଙ୍ଗୀ