News

ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ଜାନୁଆରିରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ମିଳିମିଳା, ରୁବେଲା ଟିକାକରଣ ଅଭିଯାନ

ମିଳିମିଳା ନିରାକରଣ ଓ ରୁବେଲାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ଜାନୁଆରିରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ମିଳିମିଳା, ରୁବେଲା ଟିକାକରଣ ଅଭିଯାନ । ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଲାଗି ଏଭଳି ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି।

ଏହି ଅଭିଯାନରେ ୯ମାସରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ୧୫ବର୍ଷର ଶିଶୁଙ୍କୁ ଟିକା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି। ୫ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଅଭିଯାନ ଚାଲିବ। ପ୍ରଥମ ଦୁଇ ସପ୍ତାହରେ ରାଜ୍ୟର ଉଭୟ ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ ସ୍କୁଲରେ ଟିକାକରଣ କରାଯିବ। ପରବର୍ତୀ ଦୁଇ ସପ୍ତାହରେ ଗୋଷ୍ଠୀସ୍ତରରେ ଏହି ଅଭିଯାନ ଚାଲିବ। ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ର ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନରେ ଟିକାକରଣ ହେବ।

ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ହେବା ପାଇଁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ଆସୋସିଏସନ୍‌ ଅଫ ପେଡିଆଟ୍ରିକ୍‌ସ, ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ମେଡିକାଲ ଆସୋସିଏସନ୍‌, ଲାୟନ୍‌ସ ଇଣ୍ଟରନାସନାଲ ଓଡ଼ିଶା ଶାଖା, ଇଣ୍ଡିଆନ ଆସୋସିଏସନ୍‌ ଅଫ୍‌ ପେଡିଆଟ୍ରିକ୍‌ସ ଓ ଇଣ୍ଡିଆ ମେଡିକାଲ ଆସୋସିଏସନ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ଶାଖାକୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି।

ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ଆସୋସିଏସନ୍‌ ଅଫ ପେଡିଆଟ୍ରିକ୍‌ସ ବା ଆଇଏପି ଅଧୀନରେ ଥିବା ଶିଶୁରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ନିଜ ନିଜର ରୋଗୀଙ୍କୁ ଏ ସଂପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟ ଓ ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରରେ ହେଉଥିବା ସଚେତନତା କର୍ମଶାଳାରେ ବେସରକାରୀ ଶିଶୁରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କୁ ସାମିଲ ହେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ନିଜ ହସ୍ପିଟାଲ କିମ୍ବା କ୍ଲିନିକ୍‌ରେ ଏଥିପାଇଁ ପୋଷ୍ଟର ଲଗାଇ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।

ପଢନ୍ତୁ, କ୍ୟାନସର ଓ ହୃଦରୋଗ ପୀଡିତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ୱସ୍ତି, ୫୧ ପ୍ରକାର ଔଷଧର ଦର କମିଛି

Related posts

ବିଡର ଇନଫର୍ମେସନ ମେନେଜମେଣ୍ଟ ଉଦ୍ଘାଟନ କରିବେ ନୀତିନ ଗଡକରୀ

ENO Beuro

ମରାଠାକୁ ଶୀଘ୍ର ମିଳିବ ସଂରକ୍ଷଣ

ENO Beuro

ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଫର୍ମ ଫିଲ୍‌-ଅପ୍‌ ସମୟସୀମା ବୃଦ୍ଧି: ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More