Featured

ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ ପରେ ମୋବାଇଲ୍-ଲାପଟପ୍ ହୋଇପାରେ ମହଙ୍ଗା

ଆସନ୍ତାକାଲିଠୁ ସାଧାରଣ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ-

ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ କଡ଼ା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାର ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଅରୁଣ ଜେଟଲି ଆଗତ କରିବାକୁ ଥିବା ବଜେଟରେ ଆୟକରଦାତାଙ୍କୁ କିଛିଟା ରିହାତି ଦେଇପାରନ୍ତି ବୋଲି ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଓ ବଜାର ବିଶ୍ଳେଷକମାନେ ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି । ଗତ ବଜେଟରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଟିକସ ସ୍ଲାବକୁ ଅପରିବର୍ତିତ ରଖିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସ୍ୱଳ୍ପ ପରିମାଣର ଟିକସ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଆୟକରଦାତାଙ୍କ ପାଇଁ ଟିକସ ହାର ହ୍ରାସ କରିଥିଲେ । ବର୍ଷକୁ ଅଢ଼େଇ ଲକ୍ଷରୁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଆୟ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଟିକସ ହାର ୧୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସାଇ ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଆଗାମୀ ବଜେଟ୍ରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଏଭଳି କିଛିଟା ରିହାତି ଦେବେ ବୋଲି ଆଶା ରହିଛି ।

ଏହି  ବଜେଟରେ ସରକାଙ୍କ ତରପରୁ ଏକ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । ମୋବାଇଲ ଓ ଲାପଟପ ପରି ବୈଦୁତିକ ସାମଗ୍ରୀ ମହଙ୍ଗା ହୋଇପାରେ । ମୋଦି ସରକାର ଯେବେଠାରୁ ଶାସନକୁ ଆସିଛନ୍ତି, ସେବେଠାରୁ ମେକ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି । ଦେଶରେ ମ୍ୟାନୁଫାକ୍ତରିଂ ୟୁନିଟ୍ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଫୋକସ୍ ରଖିଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ଦେଶକୁ ଆମଦାନୀ ହେଉଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ କଷ୍ଟମ ଡ୍ୟୁଟି କୁ ଶକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏବେ ବଜେଟରେ କଷ୍ଟମ ଡ୍ୟୁଟି ଉପରେ ଆକ ଏକ ଶକ୍ତ ପ୍ରହାର ହେବ । ବଜେଟରେ ସରକାର ଏହାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ନେଇ ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି । ତେବେ ସରକାର ଏହି ଘୋଷଣା କରିବାଦ୍ୱାରା ମୋବାଇଲ, ଲାପଟପ୍ ଓ ଅନେକ ବୈଦୁତିକ ସାମଗ୍ରୀ କିଣିବା ମହଙ୍ଗା ହୋଇଯିବ ।

ବିଗତ ବର୍ଷ ୧ ଜୁଲାଇ ଠାରୁ ସରକାର ମୋବାଇଲ ଉପରେ ବେସିକ କଷ୍ଟମ ଡ୍ୟୁଟି ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଲାଗୁ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ୧୪ ଡିସେମ୍ବରେ ଏହାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରି ୧୫ ପ୍ରତିଶତ କରିଦେଇଥିଲେ ସରକାର । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ପ୍ରୋତ୍ସହିତ କରିବା ପାଇଁ ଲଗାତାର ଏପରି କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ଲଗାତାର ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀକୁ ଭାରତରେ ମ୍ୟାନୁଫାକ୍ଚରିଂ ୟୁନିଟ୍ କରିବା ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ କରୁଛନ୍ତି ସରକାର । ତେଣୁ ଦେଶରେ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ସରକାର କଷ୍ଟମ଼ ଡ୍ୟୁଟିକୁ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇପାରନ୍ତି ।

ପଢନ୍ତୁ ;ଅନେକ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୁର ରହିଥାଏ “ବାଦାମ” , ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଖାଇଲେ କି ଲାଭ ମିଳିଥାଏ

Related posts

ହ୍ୱାଟ୍‌ସଆପ୍‌ ଆଣିଲା ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ପାଇଁ ନୂଆ ଫିଚର

ENO Beuro

Watch Live Streaming Devasnana Purnima Of Lord Jagannath at Puri

ENO Beuro

ବିନା ଟିକେଟରେ ରେଳଯାତ୍ରା ଉପରେ ଲାଗିଲା ଲଗାମ୍ : ଆଧାର ନମ୍ବର ହେଲା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ

ENO Beuro

Leave a Comment