News

ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଲା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମୋଗଲ ଗାର୍ଡେନ୍

ଗତକାଲିଠୁ ଖୋଲିଲା ମୋଗଲ ଗାର୍ଡେନ୍ ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମୋଗଲ ଗାର୍ଡେନ୍ ପୁଣି ଥରେ ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲାଯାଇଛି । ସୋମବାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ମୋଗଲ୍ ଗାର୍ଡେନର ବାର୍ଷିକୋତ୍ସବକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ କୋବିନ୍ଦଙ୍କ ପତ୍ନୀ ତଥା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ସବିତା କୋବିନ୍ଦ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଉଭୟ ମୋଗଲ୍ ଗାର୍ଡେନ୍ ଭିତରେ ବୁଲି ଦେଖିଥିଲେ ।

ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ସୁନ୍ଦର ଗୋଲାପ ବଗିଚା ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ୟତମ ମୋଗଲ ଗାର୍ଡେନରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଶୋଭାରାଜିକୁ ଅନେକ ସମୟ ଧରି ଉପଭୋଗ କରିଥିଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଓ ପତ୍ନୀ ସବିତା କୋବିନ୍ଦ । ଏଥର ଉଦ୍ୟାନୋତ୍ସବର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ହେଉଛି ଟ୍ୟୁଲିପ୍ ବଲବ ।

ଏହା ଫେର୍ବୁଆରୀ ୬ ରୁ  ମାର୍ଚ୍ଚ ୯ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ସକାଳ ୯.୩୦ରୁ ଅପରାହ୍ନ ୪ ଟା ଯାଏଁ ସର୍ବସାଧାରଣ ମୋଗଲ ଉଦ୍ୟାନର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ଉପଭୋଗ କରିପାରିବେ । ତେବେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସୋମବାର ଉଦ୍ୟାନ ବନ୍ଦ ରହିବା ସହ ହୋଲି ଦିନ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ୟାନକୁ ବନ୍ଦ ରଖାଯିବା ନେଇ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।ତେବେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୯ରେ ଏହି ସୁସଜ୍ଜିତ ଉଦ୍ୟାନକୁ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲା ଯିବା ନେଇ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।

୧୫ ଏକର ଜମି ଉପରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ଏହି ମୋଗଲ ଉଦ୍ୟାନକୁ ଚଳିତବର୍ଷ ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍ରୁ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା ଦଶହଜାର ପ୍ରକାରର ରଙ୍ଗୀନ ବଲ ସାହାଯ୍ୟରେ ସଜ୍ଜିତ କରାଯାଇଛି ।୧୫୯ ପ୍ରଜାତିର ଗୋଲାପ ଫୁଲ ଦ୍ୱାରା ଉଦ୍ୟାନର ଶୋଭାବଦ୍ଧ ର୍ନ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସାହନାଇ ଓ ବନ୍ଦେ ମାତରମ ଧୂନି ଶୁଣିବା ସହିତ ଉଦ୍ୟାନରେ ଥିବା ଜଳଫୁଆରାରୁ ପାଣି ନିର୍ଗତ ହେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆମ ଦୈନିକ ଜୀବନରେ ‘ସଂଗୀତ’ର ପ୍ରଭାବ କଣ ରହିଛି ?

Related posts

ଏୟାରସେବା 2.0ର ଶୁଭାରମ୍ଭ କଲେ ସୁରେଶ ପ୍ରଭୁ

ENO Beuro

Illegal Sand Transport To Uttar Pradesh, Railway Police Has Arrested Two Accused

ENO Beuro

ରାମରହିମଙ୍କ ପୋଷ୍ୟାକନ୍ୟା ହନିପ୍ରୀତ ଇନସାନ୍ ଙ୍କୁ ହରିଆଣା ପୁଲିସ ଖୋଜୁଛି, ଦେଶଦ୍ରୋହ ମାମଲା ରୁଜୁ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment