News

ପ୍ରଶସ୍ତ ହେବ ନନ୍ଦନକାନନ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ, ମୟୁର ସଫାରି ହେବ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ର

ନନ୍ଦନକାନନ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆହୁରି ବିସ୍ତାର କରିବ । ବର୍ତମାନ ଏହାର ଅଞ୍ଚଳ ଓ ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଯାହା ଅଛି, ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏହା ତିନିଗୁଣା କରିବାକୁ ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଯୋଜନା କରାଯାଉଛି । ନନ୍ଦନକାନନର ଆୟତନ ବର୍ତମାନ ୪୦୦ ହେକ୍ଟର ଜମି ଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଆହୁରି ୭୦୦ ହେକ୍ଟର ମିଶିବ । ପ୍ରାୟ ୧୧୦୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ବିସ୍ତୁତ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ ପାଇଁ ଅଧିକ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ କେମିତି ଭାବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯିବ, ସେଥିପାଇଁ ଯୋଜନା କରାଯାଉଛି ବୋଲି ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜୟଶ୍ରୀ ରାଉତରାୟ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଧଳା ବାଘ ପାଇଁ ଯେମିତି ସଫାରି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି, ଠିକ ସେହିଭଳି ନନ୍ଦନକାନନ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନରେ ଭାଲୁ, ହାତୀ ଓ ମୟୁର ସଫାରି ମଧ୍ୟ ହେବ । ଧଳା ବାଘ ସହିତ ସବୁ ପ୍ରଜାତିର ବାଘ ମଧ୍ୟ ରହିବେ । ବିସ୍ତୁତ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଚନ୍ଦକା-ଡମପଡ଼ା ଜଙ୍ଗଲରୁ ୭୦୦ ହେକ୍ଟର ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ଏବୋଂ  ଜମିକିଣା କାର୍ଯ୍ୟ ପରେ ପାଚେରି ଦିଆଯିବ ।

ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମୟୁର ସଫାରି ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ର ପାଲଟିବ । କାରଣ ସେମାନଙ୍କୁ ଖୁଆଡ଼ରେ ନ ରଖି ଜଙ୍ଗଲରେ ଯେପରି ରହୁଛନ୍ତି ସେହିପରି ଖୋଲାରେ ରଖାଯିବ। ଜଙ୍ଗଲରେ ପ୍ରାୟ ଏକ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ମୟୁର ଥିବା ବେଳେ, ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଆହୁରି ବଢ଼ା ଯିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯିବ । ସେହିଭଳି ଘଡ଼ିଆଳ ଓ ମଗର ପ୍ରଜାତିର କୁମ୍ଭୀରକୁ ମଧ୍ୟ ବିସ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ରଖାଯିବ । ହ୍ରଦ ଏଥିପାଇଁ ନୂତନ ହ୍ରଦ ନିର୍ମାଣ କରିବା ସହ କୁମ୍ଭୀର ପ୍ରଜନନକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ ।

ବାଘ, ଭାଲୁ, ସିଂହ ସଫାରିକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଛୋଟ ଗାଡ଼ିରେ ଛଡ଼ାଯିବ । ଦେଶର ଅନ୍ୟ ସଫାରିଗୁଡ଼ିକରେ ଥିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ନନ୍ଦନକାନନରେ ମିଳିବ । ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ରାତ୍ରିଯାପନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଯୋଜନା କରାଯାଉଛି ।

ପ୍ରଶସ୍ତ ହେବ ନନ୍ଦନକାନନ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ, ମୟୁର ସଫାରି ହେବ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ର

ପଢନ୍ତୁ,  ଅଲଗା ହେଲା ଜଗା-ବଳିଆଙ୍କ ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ,  ଏବେ ଆସିୟୁରେ ୭୨ ଘଂଟା ଅବଜରଭେସନରେ ରହିବେ

Related posts

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଚାବି କୁଆଡ଼େ ଗଲା ? ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ENO Beuro

ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଓଡିଶା ଫେରିଲେ ଓଲିଉଡ ହାସ୍ୟ ଅଭିନେତା ପପୁ ପମପମ୍

ENO Beuro

‘ଗାନ୍ଧୀଜୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟନାର ପୁନଃ ତଦନ୍ତ’ ,ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ହେବନି ଯାଞ୍ଚ୍‌ :ଆଡ୍‌ଭୋକେଟ୍‌ ଅମରେନ୍ଦ୍ର ଶରଣ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More