News

ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ନନ୍ଦିଘୋଷ ରଥ ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଣ ଏହି ନାମର ଅର୍ଥ

Untitled 1

ପୁରୀ ରଥଯାତ୍ରାର ରଥ ତିନିଟି । ‘ନନ୍ଦିଘୋଷ’, ‘ତାଳଧ୍ୱଜ’ ଓ ‘ଦେବଦଳନ’ । ‘ନନ୍ଦିଘୋଷ’ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ରଥ, ‘ତାଳଧ୍ୱଜ’ ଶ୍ରୀବଳଭଦ୍ରଙ୍କ ରଥ ଏବଂ ‘ଦେବଦଳନ’ ଦେବୀ ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ରଥ । ଦେବୀଙ୍କ ରଥରେ ଶ୍ରୀସୁଦର୍ଶନ ବିରାଜମାନ କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ରଥ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ହେଲେ ହେଁ ସେମାନଙ୍କର ଅନେକ ନାମ ରହିଛି । ସେହି ନାମ ଯେତିକି ତାତ୍ପର୍ଯ୍ୟପୂର୍ଣ୍ଣ, ସେତିକି କୌତୂହଳଜନକ ।

ଅତିବଡ଼ୀ ଜଗନ୍ନାଥ ଦାସଙ୍କ ନବାକ୍ଷରୀ ଓଡ଼ିଆ ଭାଗବତରେ ‘ନନ୍ଦିଘୋଷ’ର ନାଆଁ ଅଛି । ତାହାର ଚକର ସଂଖ୍ୟା ୧୬ ଓ ଅନ୍ୟନାମ ‘ଗରୁଡ଼ଧ୍ୱଜ’ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ମହର୍ଷି ବେଦବ୍ୟାସଙ୍କ ସଂସ୍କୃତ ‘ଶ୍ରୀମଦ୍ଭାଗବତ’ରେ ‘ନନ୍ଦିଘୋଷ’ର ନାମ ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ, ଓଡ଼ିଆ ଭାଗବତକାର ଜଗନ୍ନାଥ ଦାସ ‘ନନ୍ଦିଘୋଷ କଥା’ ଲେଖିଛନ୍ତି ।

‘ନନ୍ଦିଘୋଷ’ରେ ଅଛି ଦୁଇଟି ଶବ୍ଦ- ‘ନନ୍ଦି’ ଓ ‘ଘୋଷ’ । ‘ନନ୍ଦି’ର ଅର୍ଥ ଆନନ୍ଦଦାୟୀ ଓ ‘ଘୋଷ’ର ଅର୍ଥ ଧ୍ୱନି । ଏଣୁ ‘ନନ୍ଦିଘୋଷ’ର ଅର୍ଥ ବ୍ରହ୍ମାନନ୍ଦ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଧ୍ୱନି । ‘ଘୋଷ’ର ଅନ୍ୟ ଅର୍ଥ ମଧ୍ୟ ମଙ୍ଗଳଧ୍ୱନି । ଏଣୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ରଥଯାତ୍ରାର ଅନ୍ୟନାମ ‘ଘୋଷଯାତ୍ରା’ । ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କର ମଙ୍ଗଳ ନିମନ୍ତେ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ।

ପଢନ୍ତୁ: ରାତିପାହିଲେ ବଡଦାଣ୍ଡକୁ ଆସିବେ ମହାବାହୁ, ପୁରୀରେ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କଡାକଡି

Related posts

ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତି ତଥା ପ୍ରେମର ପ୍ରତୀକ ତାଜମହଲ କୁ ନେଇ ବିବାଦପୁର୍ଣ୍ଣ ମନ୍ତବ୍ୟ

ENO Beuro

ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ଅରୁଣାଞ୍ଚଳ ଗ୍ରସ୍ତ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରଖିବନାହିଁ : ଚୀନ

ENO Beuro

କଳ୍ପନା ଛକରେ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା,୭ ଆହତ

ENO Beuro

Leave a Comment