ମୁଣ୍ଡରେ ସାମ୍ପୁ ଛାଡି ଏହିସବୁ ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଆସିବ କେଶରେ ଚମକ!

ସାଧାରଣତଃ ମହିଳାମାନେ ଚାହାନ୍ତି ଯେ କେଶକୁ କୋମଳ ଏବଂ ଘନ କରିବା ପାଇଁ। ସେଥିପାଇଁ ଲୋକ ମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଦାମିର ସାମ୍ପୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆଗକାଳରେ ଲୋକମାନେ ସାମ୍ପୁ ବ୍ୟବହାର ନ କରି ଘରୋଇ ଉପଚାରରେ କେଶକୁ ସଫା କରୁଥିଲେ। ଯାହା ଦ୍ୱାରା କେଶ ଝଡିବା ସମସ୍ୟା ନ ଥାଏ ଓ ଗୋହଳିଆ ସହିତ ଚମକ ଆଣିଥାଏ।

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଘରୋଇ ଉପାୟରେ କିପରି କେଶରେ ଚମକ ଆସିବ-

  • ଅଂଳା-କେଶକୁ ସୀଳ୍କ ଏବଂ ସାଇନ କରିବା ପାଇଁ ଅଂଳାକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ। ଅଂଳା ଓ ରିଠାକୁ ଛେଚି ପୂର୍ବ ଦିନ ରାତିରେ ପାଣିରେ ବତରାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ସକାଳେ ମୁଣ୍ଡରେ ୨ ଘଂଟା ରଖି ଧୋଇଦିଅନ୍ତୁ।ଏହିପରି ବାରମ୍ବାର କରିବା ଦ୍ୱାରା କେଶ ଝଡିବା କମିବା ସହିତ କେଶରେ ଚମକ ଆଣିଥାଏ।
  • କଳା ମାଟି- କିଛି ମାତ୍ରାରେ କଳା ମାଟି ଆଣି ପାଣିରେ ଭିଜାଇ ମୁଣ୍ଡରେ ଲଗାନ୍ତୁ। କିଛି ସମୟ ରଖିବା ପରେ ଦେଖନ୍ତୁ କଣ୍ଡିସନାର ପରି ସିଲ୍କ୍ ହେବ।
  • ଚାଉଳ ପାଣି- ଚାଉଳର ପାଣିରେ କେଶକୁ ଧୋଇଲେ କେଶମୂଳ ସଫା ହେଇଥାଏ। ତାହା ସହ ଚମକ ଆଣିଥାଏ।
  • ମୁଲତାନି ମାଟି- ମୁଲତାନି ମାଟି ତ୍ୱଚା ଓ କେଶ ଦୁହିଁଙ୍କ ପାଇଁ ଫଳପ୍ରଦ ଅଟେ । ଏଥିରେ ଲେମ୍ବୁରସ ଓ ପାଣି ମିସାଇ କେଶରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା କେଶ ସିଲ୍କି ସହ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଏ।

ପଢନ୍ତୁ; ଆଖିରେ ଆଇଲାଇନର ଲଗାଇଲା ବେଳେ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ କଥା !

କେଶକୁ ସୀଳ୍କ ଏବଂ ସାଇନ କରିବା ପାଇଁ ଅଂଳାକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ। - 8.6

86%

ଚାଉଳର ପାଣିରେ କେଶକୁ ଧୋଇଲେ କେଶମୂଳ ସଫା ହେଇଥାଏ। - 9

90%
8.8/10

Very Good!

ମୁଣ୍ଡରେ ସାମ୍ପୁ ଛାଡି ଏହିସବୁ ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଆସିବ କେଶରେ ଚମକ!

ସାଧାରଣତଃ ମହିଳାମାନେ ଚାହାନ୍ତି ଯେ କେଶକୁ କୋମଳ ଏବଂ ଘନ କରିବା ପାଇଁ। ସେଥିପାଇଁ ଲୋକ ମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଦାମିର ସାମ୍ପୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆଗକାଳରେ ଲୋକମାନେ ସାମ୍ପୁ ବ୍ୟବହାର ନ କରି ଘରୋଇ ଉପଚାରରେ କେଶକୁ ସଫା କରୁଥିଲେ। ଯାହା ଦ୍ୱାରା କେଶ ଝଡିବା ସମସ୍ୟା ନ ଥାଏ ଓ ଗୋହଳିଆ ସହିତ ଚମକ ଆଣିଥାଏ।

No Votes Yet

You're not rated yet