LIFESTYLE

ମୁଣ୍ଡରେ ସାମ୍ପୁ ଛାଡି ଏହିସବୁ ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଆସିବ କେଶରେ ଚମକ!

ସାଧାରଣତଃ ମହିଳାମାନେ ଚାହାନ୍ତି ଯେ କେଶକୁ କୋମଳ ଏବଂ ଘନ କରିବା ପାଇଁ। ସେଥିପାଇଁ ଲୋକ ମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଦାମିର ସାମ୍ପୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆଗକାଳରେ ଲୋକମାନେ ସାମ୍ପୁ ବ୍ୟବହାର ନ କରି ଘରୋଇ ଉପଚାରରେ କେଶକୁ ସଫା କରୁଥିଲେ। ଯାହା ଦ୍ୱାରା କେଶ ଝଡିବା ସମସ୍ୟା ନ ଥାଏ ଓ ଗୋହଳିଆ ସହିତ ଚମକ ଆଣିଥାଏ।

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଘରୋଇ ଉପାୟରେ କିପରି କେଶରେ ଚମକ ଆସିବ-

  • ଅଂଳା-କେଶକୁ ସୀଳ୍କ ଏବଂ ସାଇନ କରିବା ପାଇଁ ଅଂଳାକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ। ଅଂଳା ଓ ରିଠାକୁ ଛେଚି ପୂର୍ବ ଦିନ ରାତିରେ ପାଣିରେ ବତରାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ସକାଳେ ମୁଣ୍ଡରେ ୨ ଘଂଟା ରଖି ଧୋଇଦିଅନ୍ତୁ।ଏହିପରି ବାରମ୍ବାର କରିବା ଦ୍ୱାରା କେଶ ଝଡିବା କମିବା ସହିତ କେଶରେ ଚମକ ଆଣିଥାଏ।
  • କଳା ମାଟି- କିଛି ମାତ୍ରାରେ କଳା ମାଟି ଆଣି ପାଣିରେ ଭିଜାଇ ମୁଣ୍ଡରେ ଲଗାନ୍ତୁ। କିଛି ସମୟ ରଖିବା ପରେ ଦେଖନ୍ତୁ କଣ୍ଡିସନାର ପରି ସିଲ୍କ୍ ହେବ।
  • ଚାଉଳ ପାଣି- ଚାଉଳର ପାଣିରେ କେଶକୁ ଧୋଇଲେ କେଶମୂଳ ସଫା ହେଇଥାଏ। ତାହା ସହ ଚମକ ଆଣିଥାଏ।
  • ମୁଲତାନି ମାଟି- ମୁଲତାନି ମାଟି ତ୍ୱଚା ଓ କେଶ ଦୁହିଁଙ୍କ ପାଇଁ ଫଳପ୍ରଦ ଅଟେ । ଏଥିରେ ଲେମ୍ବୁରସ ଓ ପାଣି ମିସାଇ କେଶରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା କେଶ ସିଲ୍କି ସହ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଏ।

ପଢନ୍ତୁ; ଆଖିରେ ଆଇଲାଇନର ଲଗାଇଲା ବେଳେ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ କଥା !

Related posts

ଜାଣନ୍ତୁ ନୀତିଦିନ ସକାଳୁ ଉଠିଲେ କଣ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ?

ENO Beuro

ଅତ୍ୟଧିକ ଛେନା ଖାଉଛନ୍ତି କି? ତେବେ ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ଏହା ଶରୀର ଉପରେ କଣ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ

ENO Beuro

ଖରାଦିନେ ଲିଚୁ ଖାଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟପ୍ରତି ହିତକର ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଉପକାରିତା

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More