Featured

ନିଜ ଓଠର ସୌନ୍ଦଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ କିଛି ପ୍ରାକୃତିକ ଘରୋଇ ଉପଚାର

ମହିଳା ମାନେ ସାଧାରଣତ ନିଜର ସୌନ୍ଦର୍ଜ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଅଧିକ ସଚେତନ ଥାନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ବଜାର ରେ ମିଳୁଥିବା ପ୍ରସାଧନ ସାମଗ୍ରୀ କୁ ନିଜର ସୌନ୍ଦର୍ଜ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବଜାର ରେ ମିଳୁଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ଠାରୁ ଘର ତିଆରି ପ୍ରାକୃତିକ ଉପଚାର ଅଧିକ ଲାଭ ଦାଯକ । ସୁନ୍ଦର ମୁହଁ ସହିତ ସୁନ୍ଦର ଓଠ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ । ନିଜ ଓଠର ସୌନ୍ଦଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ କିଛି ପ୍ରାକୃତିକ ଘରୋଇ ଉପଚାର । ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଓଠ କୁ ସୁନ୍ଦର ରଖିବା ସହ ମୁହଁ ର ସୌନ୍ଦର୍ଜ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସହାୟକ ହେଇଥାଏ ।

ଲାଲ ଓଠ ପାଇଁ ଘରୋଇ ଉପଚାର :

ଲାଲ ଓଠ ମୁହଁର ସୌନ୍ଦଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ସବୁବେଳେ ଲିପିସ୍ଟିକ ବ୍ୟବହାର କରିବା ସ୍ୟାସ୍ଥ୍ୟ  ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ କାରଣ ଏଥିରେ ବହୁତ କେମିକାଲ ରହିଥାଏ । ତେଣୁ ଲାଲ ଓଠ ପାଇଁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର ହେଉଛି:

୧. ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଓଠରେ କିଛି ଗୁଆ ଘିଅ ମାଲିସ କରି ଶୁଆନ୍ତୁ ଏବଂ ସକାଳେ ଓଠକୁ ଭଲ ଭାବେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଓଠକୁ ନରମ ରଖିବ| ସବୁଦିନ ଗୁଆ ଘିଅ ମାରିଲେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଆପଣଙ୍କ ଓଠ ଲାଲ ରହିବ ।

୨. କିଛି ଲାଲ ଗୋଲାପ ଫୁଲର ପାଖୁଡାକୁ ଚିକଣ କରି ବାଟି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ମହୁ ସହ ମିଶାଇ ଓଠରେ ସବୁଦିନ ମାଲିସ କରନ୍ତୁ ।ଏହା କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କ ଓଠକୁ ଲାଲ କରିଦେବ।

୩.  ଗୋଟିଏ ଲେମ୍ବୁକୁ ଦୁଇ ଭାଗରେ କାଟନ୍ତୁ ଓ କଟା ଲେମ୍ବୁକୁ ଓଠରେ ମାଲିସ କରନ୍ତୁ।ଏମିତି ଦିନକୁ ଦୁଇ ଥର କରିଲେ କିଛିଇ ଦିନ ଭିତରେ ଆପଣଙ୍କ ଓଠର କଳା ଦାଗ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

୪. କାକୁଡିକୁ ଛୋଟ ଖଣ୍ଡରେ କାଟି ଓଠରେ ମାଲିସ କଲେ ଓଠ ଲାଲ ହୋଇଥାଏ ।

ଓଠ ଫଟା ପାଇଁ ଘରୋଇ ଉପଚାର :

ଶୀତଦିନେ ଓଠ ଫାଟିବା ଏକ ସାଧାରଣ ଘଟଣା କିନ୍ତୁ କିଛି ଲୋକଙ୍କର ସବୁଦିନେ ଓଠ ଫଟିଥାଏ। ଓଠ ଫଟା ପାଇଁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର ହେଲା :

୧. କିଛି ପରିମାଣରେ ଜଡ଼ା ତେଲକୁ ଭେସଲିନ ସହିତ ମିଶାଇ ଓଠରେ ମାଲିସ କରନ୍ତୁ ।ଏପରି ଦିନକୁ ୨-୩ ଥର କରିବା ଦ୍ଵାରା ଏହା ଆପଣଙ୍କର ଓଠ ଫଟା ଦୂର କରିବା ସହ ଓଠର କଳାଅଂଶ ଦୂର କରିଥଏ ।

୨. ଘିକୁଆଁରୀ ରସକୁ ଓଠରେ ମାଲିସ କଲେ ଓଠ ଫାଟିବା ବନ୍ଦ ହୋଇଥାଏ ।

୩. କ୍ଷୀରକୁ ଗରମ କରି ହାଲକା ଗରମ କ୍ଷୀରସରକୁ ଓଠରେ ରଖନ୍ତୁ ।: ତାପରେ କିଛି ତୁଳାକୁ ଗରମ ପାଣିରେ ବୁଡାଇ ରଖନ୍ତୁ ।୧୦-୧୫ ମିନଟ ପରେ  ସେହି ତୁଳା ପାଣିରୁ ବାହାର କରି ଓଠ କୁ ସଫା କରନ୍ତୁ ।

୪. ୧ ଚାମଚ ଚିନିକୁ କିଛି ମହୁ ସହ ମିଶାଇ ଓଠ ରେ ଲଗାନ୍ତୁ ।୧୦-୧୫ ମିନଟ ପରେ ହାଲକା ଗରମ ପାଣିରେ ଓଠକୁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ଵାରା ଓଠ ରୁ ମୃତ କୋଷ ବାହାରି ଜୀବ ଓ ଓଠ ଫାଟ ବନ୍ଦ ହେଇଯିବ ।

ନିଜ ଓଠର ସୌନ୍ଦଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ କିଛି ସହଜ ପ୍ରାକୃତିକ ଘରୋଇ ଉପଚାର  ନିଜ ଓଠର ସୌନ୍ଦଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ କିଛି ପ୍ରାକୃତିକ ଘରୋଇ ଉପଚାର

Related posts

Odisha Celebrates Rasagola Dibasa, A Festival To Dedicated Rasagolas

ENO Beuro

କେମିତି ଆପଣ କୁହୁଡିରେ ଡ୍ରାଇଭିଂ କଲାବେଳେ ସାବଧାନ ଅବଲମ୍ବନ କରିବେ , ଏହା ନିହାତି ଜାଣିବା ଦରକାର

ENO Beuro

ଘରୋଇ ଉପଚାର ଦ୍ଵାରା, ଦୁଇ ଦିନରେ ତୋଫା ତ୍ଵଚା କେମିତି ପାଇବେ ଜାଣନ୍ତୁ

ENO Beuro

2 comments

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More