LIFESTYLE

ଖରାଦିନେ ମଦ୍ୟପାନ କରିଲେ କେଉଁ ସବୁ ରୋଗ ହୋଇଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ଆଜିକା ସମୟରେ ବହୁତ ଲୋକ ମଦ୍ୟପାନ କରିଥାନ୍ତି । କିଛି ଲୋକ ସଉକରେ ମଦ୍ୟପାନ କରି ଥାଆନ୍ତି ତ କିଛି ଲୋକ ନିଜର ଦୁଃଖ ଯାତନାରୁ ମୁକ୍ତ ହେବାଲାଗି ମଦ୍ୟପାନ କରିଥାନ୍ତି । ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ଦ୍ଵାରା ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ହୋଇଥାଏ ? ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ।

ମଦ୍ୟପାନ କରିଲେ କେଉଁ ସବୁ ରୋଗ ହୋଇଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ

  • ଖରାଦିନେ ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ଦ୍ଵାରା ଦେହ ଗରମ ହୋଇଯାଏ । ଏହା ଶରୀର ପାଇଁ ଭଲ ନୁହଁ । କିନ୍ତୁ ଏହା ପ୍ରକୃତରେ ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ।
  • ହୃଦ୍‌ରୋଗ  ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତ  ଅନୁଯାୟୀ   ଦୁଇ  ପେଗ୍‌  ରମ୍‌, ହୁଇସ୍କି ବା  ଭୋଡକା ପିଇଲେ  ଶରୀର  କିଛି ସମୟ  ପାଇଁ  ଗରମ  ହୋଇଯାଏ, କିନ୍ତୁ ପରେ  ଅକସ୍ମାତ୍‌  ମଧୁମେହ  ଓ ରକ୍ତଚାପ  ବଢିଯିବାର  ଆଶଙ୍କା  ବଢିଯାଏ ।
  •  ଏଣୁ ଯେଉଁମାନେ  ମଧୁମେହ  ଓ  ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଜନିତ  ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ, ସେମାନେ  ଏ ଦୃଷ୍ଟିରୁ  ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ  ମଦ୍ୟପାନରୁ  ନିବୃତ୍ତ  ରହିବା  ଉଚିତ  ବୋଲି କୁହାଯାଏ  ।
  • ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ହେଲେ ମଧୁମେହ, ହୃଦ୍‌ରୋଗ ଓ  ରକ୍ତଚାପ  ରୋଗର ଶିକାର ହୋଇଥିବା   ରୋଗୀମାନଙ୍କର  ସମସ୍ୟା  ଅଧିକ ବଢ଼ିଥାଏ । କାରଣ  ଏହି ସମୟରେ  ରକ୍ତ  ଗାଢା  ହୋଇଥାଏ ।  ଫଳତଃ   ଶରୀରରେରକ୍ତ  ଧମନିରେ  ଜୋରରେ  ଗତି  କରିପାରେ  ନାହିଁ  । ଏଣୁ ଖରାଦିନେ  ମଦ୍ୟପାନ  ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ   ତ୍ୟାଗ  କରିବା ଉଚିତ ।

ଖରାଦିନେ ମଦ୍ୟପାନ କରିଲେ କେଉଁ ସବୁ ରୋଗ ହୋଇଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ ? ALCOHAL

ପଢନ୍ତୁ ;

ସଲମାନ ଖାନଙ୍କୁ ୫ ବର୍ଷ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କଲେ ଯୋଧପୁର ହାଇକୋର୍ଟ

Related posts

କେଉଁ ଭଳି ପୁଅମାନଙ୍କଠାରୁ ଝିଅମାନେ କାହିଁକି ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତି ଜାଣନ୍ତୁ

ENO Beuro

ରୋଷେଇ କଲାବେଳେ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ କଥା!

ENO Beuro

ବିନା ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଘରୋଇ ଉପଚାରରେ ଦୂରକରିପାରିବେ ଆଣ୍ଠୁ ଏବଂ କହୁଣୀରେ କଳା ଅଂଶ ! ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ?

ENO Beuro

3 comments

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More