LIFESTYLE

କେଉଁ ଜିନିଷ ଗରମ କରି ଖାଇଲେ ଦେହ ପାଇଁ ବହୁତ କ୍ଷତିକାରକ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ରହିଯାଇଥିବା ଖାଦ୍ୟକୁ ବାରମ୍ବାର ଗରମ କରି ଖାଉଛନ୍ତି କି ?  ତାହା ହେଲେ ସାବଧାନ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ । କିଛି ଖାଦ୍ୟକୁ ବାରମ୍ବାର ଗରମ କରି ଖାଇଲେ ଦେହ ପାଇଁ ବହୁତ କ୍ଷତିକାରକ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ଜିନିଷ ଗରମ କରି ଖାଇଲେ ଦେହ ପାଇଁ ବହୁତ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ ।

କେଉଁ ଜିନିଷ ଗରମ କରି ଖାଇବେ ନାହିଁ ଜାଣନ୍ତୁ :-

  • ସବୁଜ ପତ୍ର ବାଲା ପରିବା ଯେମିତି କି ପାଳଙ୍ଗ ଗାଜର, ଲଘୁକୋଡ ମାଇକ୍ରୋବେବ ଆଦିକୁ ଗରମ କରି ଖାଇବାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ।
  •  ପାଳଙ୍ଗରେ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଆଇରନ ଥାଏ । ଏହାକୁ ଆଉ ଥରେ ଗରମ କରି ଖାଇଲେ କ୍ୟାନସର ପରି ରୋଗ ହୋଇପାରେ ।

  • ଫୁଡସ୍ ମାନକ ଏଜେନ୍ସି ଅନୁସାରେ ଚାଉଳକୁ ଦ୍ୱିତୀୟଥର ଗରମ କରି ଖାଇଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଫୁଡ୍ ପୋଏଜନ୍ ହୋଇପାରେ ।
  • ଚିକେନକୁ ବାରମ୍ବାର ଗରମ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ  । ଚିକେନକୁ ଫ୍ରିଜରୁ ବାହାର କରି ଗରମ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହାର ପ୍ରୋଟିନ୍ ତତ୍ଵା ପୁରା ବଦଳିଯାଏ । ଏହା ପାଚନ ତନ୍ତ୍ରରେ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ।
  • ଆଳୁକୁ ଥରେ ତିଆରି କରି ଖାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ରଖି ଗରମ କରି ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ।
  • ଭଜା ବା ସିଝା ଅଣ୍ଡାକୁ ଗରମ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ପ୍ରମାଣ ହୋଇପାରେ । ଥରେ ଅଣ୍ଡାକୁ ତିଆରି କରିବା ପରେ ତାକୁ ତୁରନ୍ତ ଖାଇଦିଅନ୍ତୁ ।

  • ବହୁ ସମୟ ଧରି ଅଣ୍ଡାକୁ ରଖିଛନ୍ତି ଏହାକୁ ଗରମ କରି ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ  । ଏହା ଥଣ୍ଡା ଥିଲେ  ଖାଇପାରିବେ କାରଣ ଏଥିରେ ନାଇଟ୍ରୋଜେନ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ରହିଛି । ଏହାକୁ ଗରମ କରି ଖାଇଲେ  କ୍ୟାନସର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ ।
  •  ଛତୁକୁ ତିଆରିବା ପରେ ଯେତେ ଶୀଘ୍ର ହେବ ଖାଇଦେବା ଉଚିତ । ଥିରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ରହିଛି ଓ ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥ  ବହୁତ ରହିଥାଏ । ଏହାକୁ ଗରମ କରି ପ୍ରୋଟିନ୍  ରଚନାକୁ ବିଗାଡୁଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ପାଚନ ପ୍ରଣାଳି ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଏ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ବଲିଉଡ୍‌ ସୁପରଷ୍ଟାର “ଅମିର ଖାଁ” ହେଲେ ଚାଇନିଜ୍‌ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍‌ ବ୍ରାଣ୍ଡ୍‌ ଭିଭୋ ପକ୍ଷରୁ ନୂଆ ବ୍ରାଣ୍ଡ୍‌ ଆମ୍ବାସଡ଼ର୍‌!

Related posts

ପେଟଜନୀତ ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିଥାଏ ମହୁ ଏବଂ ରସୁଣ! ଏହାକୁ ମିଶ୍ରଣ କରି ଖାଇଲେ କଣ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ

ENO Beuro

ଡାଇବେଟିସକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ “ଅଲିଭ୍‌ ତେଲ”

ENO Beuro

ଭିଟାମିନ-ଡି ବ୍ୟବହାର କରି ଦୂର କରନ୍ତୁ ଡାଏବେଟିସ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment