News

ଦୁର୍ଘଟଣା ରୋକିବା ପାଇଁ ଆମେରିକାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ

ଆମେରିକାରେ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା ରୋକିବା ପାଇଁ ଏକପ୍ରକାର ନୂଆ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ଵାରୋପ କରାଯାଇଛି । ଏହା ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ପ୍ରୟୋଗ କାଲେ ସମସ୍ତ ଗାଡି ପରସ୍ପର ସହ କଥା ହୋଇପାରିବେ । ଅର୍ଥାତ, ସେମାନେ କେତେ ବେଗରେ ଗତି କରୁଛନ୍ତି, କେଉଁ ଦିଗରୁ ଯାଉଛନ୍ତି , ସେମାନଙ୍କର ସ୍ଥିତି ଏବଂ ଆଉ କିଛି ତଥ୍ୟ ପରସ୍ପରକୁ ଜଣାଇବେ । ତାହା ପୁଣି ପ୍ରତି ସେକେଣ୍ଡରେ ଦଶ ଥର ।

ଏହି ଜ୍ଞାନକୌଶଳ କୁହାଯାଇଛି ‘ଭେହିକିଲ ତୁ ଭେହିକିଲ କମ୍ୟୁନିକେସନ’ (ଭି ଟୁ ଭି)। ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ପ୍ରୟୋଗ କାଲେ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ଆମେରିକୀୟ ପ୍ରଶାସନ ମନେକରୁଛି । କାରଣ ଏହାଦ୍ବାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗାଡି ଜାଣିପାରିବ ଯେ , ଅନ୍ୟ କେଉଁ ଗାଡିର ତା’ ସହିତ ଧକ୍କା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ତେଣୁ ଦୁର୍ଘଟଣା ଏଡାଇବାକୁ ସିଏ ନିଜର ବେଗ ତଥା ଦିଗ ବଦଳାଇଦେବ । ଖାଲି ସେମିତି ନୁହେଁ , ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମାଧ୍ୟମରେ ଗାଡିଗୁଡିକ ଟ୍ରାଫିକ ସିଗନାଲ ସହ ବି ସମ୍ପର୍କ ରକ୍ଷା କରିବେ । ସେମାନେ ଟ୍ରାଫିକ ପୋଷ୍ଟ ପାଖାପାଖି ହେଲା ବେଳକୁ ଟ୍ରାଫିକ ପୋଷ୍ଟକୁ ଗ୍ରୀନ ସିଗନାଲ ଦେବାକୁ ସୂଚନା ନେବେ । ଏହାଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କୁ ଅଯଥାରେ ଟ୍ରାଫିକ ପୋଷ୍ଟ ନିକଟରେ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । କି ଅଧିକ ତେଲ ପୋଡିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । ଆମେରିକାର ଟ୍ରମ୍ଫ ପ୍ରଶାସନ ଏବେ ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ ସମସ୍ତ ଟ୍ରକ ଏବଂ ହାଲୁକା ଯାନରେ ସଂଯୁକ୍ତ କରାଯିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯିବ କି ନାହିଁ , ତାହା ଉପରେ ବିଚାର କରୁଛି ।

ଦୁର୍ଘଟଣା ରୋକିବା ପାଇଁ ଆମେରିକାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ

ପଢନ୍ତୁ, ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦରରେ ବିଶାଳ ପଣ୍ୟବାହୀ ଜାହାଜ “ଏମଭି ଊର୍ଜା” ବା କେପ ସାଇଜ ଭେସେଲ

Related posts

ନ୍ୟୁ ଫରକ୍କା ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଲାଇନଚ୍ୟୁତ, ୭ ମୃତ

ENO Beuro

ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳରେ ବିରଳ ଅଲିଭ ରିଡଲେ କଇଁଛଙ୍କ ଅଣ୍ଡାଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ

ENO Beuro

ଓଆର୍‌ଏଚ୍‌ଡିସି ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲା: ଆଇଏଏସ୍ ବିନୋଦ କୁମାର ଦୋଷୀ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More