News

ଏଥର ବଜେଟରେ ଅଲୋଡା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗ

Untitled 1

ଦିନକୁ ଦିନ ଜଟିଳ ହେଉଥିବା ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସରକାର ଏଥର ପ୍ରତିରକ୍ଷା  ବ୍ୟୟବରାଦ ବଢାବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ   ନିଜର ପ୍ରଥମ ବଜେଟରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରର ନାଁ ଧରି ନାହାନ୍ତି । ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବଜେଟ ବିଶ୍ୱରେ ୫ମ ବୃହତ୍ତମ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେନାର ଆଧୁନିକୀକରଣ ପାଇଁ ତାହା ଯଥେଷ୍ଟ ନୁହେଁ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହୁଛନ୍ତି ।

ଗତ ଫେବ୍ରୁଆରୀରେ ଘୋଷିତ କାମଚଳା ବଜେଟରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବଜେଟ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି  ଟପିଥିଲା । ୨୦୧୮ ବଜେଟରେ ତତକାଳୀନ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ  ଏଥର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବଜେଟ୍‌ ୭.୮୧ ପ୍ରତିଶତ ବଢାଇ ୨୯୫,୫୧୧ କୋଟି ଟଙ୍କା କରିଥିଲେ । ଏହା ଦେଶର ଜିଡିପିର ମାତ୍ର ୧.୫୮ ପ୍ରତିଶତ, ଯାହାକି ଗତ ୧୯୬୨ପରଠାରୁ ସବୁଠୁ କମ । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତରେ ଏହା ଅତିକମରେ ଆମ ଜିଡିପିର ୨.୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହେବା ଜରୁରୀ ।

କେବଳ ଏବର୍ଷ ନୁହେଁ ଗତ ଅନେକ ବର୍ଷ ଧରି ଭାରତ ସରକାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଅବହେଳା କରିଆସିଛନ୍ତି । ଯେତିକି ବ୍ୟୟ ବରାଦ ହେଉଛି ଦରମା ଓ ପେନସନ  ପରେ ଜରୁରୀ ଶସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଓ ଯନ୍ତ୍ରପାତି କିଣିବା ପାଇଁ ଯେତିିକି ରହୁଛି ତାହା ଯଥେଷ୍ଟ ନୁହେଁ ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ।

ପଢନ୍ତୁ: ବିଶ୍ବକପର ସେମିଫାଇନାଲରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଭାରତ, ଇଂଲଣ୍ଡ,

Related posts

ରାଜଧାନୀରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ : ତଂଟିକାଟି ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ENO Beuro

ବମିଖାଲ ଓଭରବ୍ରିଜ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଆହତ ହେଇଥିବା ଛୋଟ ଝିଅ ଶୀତଲ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏବେ ସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ସୂଚନା

ENO Beuro

ଜନ୍ମବେଦୀରେ ସରି ଆସୁଛି ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତିଙ୍କ ଲୀଳାଖେଳା, କାଲି ବାହୁଡା

Ratnamani Moharana

Leave a Comment