News

ମେଡିସିନ୍ ରେ ୨ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ନୋବେଲ

james

୨୦୧୮ ମେଡିସିନ୍ ପାଇଁ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଘୋଷିତ ହୋଇଛି। ଭେଷଜ ବିଜ୍ଞାନ ପାଇଁ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଦୁଇ ଭେଷଜ ବିଜ୍ଞାନୀ ମିଳିତ ଭାବେ ପାଇବେ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର । ଜେମସ୍ ପି.ଆଲିସାନ୍ ଓ ତାସୁକୁ ହୋଞ୍ଜୋ ଏହି ପୁରସ୍କାର ପାଇବାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି । କ୍ୟାନସର ଥେରାପି ପାଇଁ ମିଳିତ ଭାବେ ଏହି ପରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ।

james

ଅାମେରିକାର ପ୍ରଫେସର ଅାଲିସନ୍ ଟେକ୍ସାଲ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଅାଣ୍ଡରସନ୍ କ୍ୟାନସର ସେଣ୍ଟରରେ ମୁଖ୍ୟଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ତାସୁକୁ ହାଞ୍ଜୋ କ୍ୟୋଟୋ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଗତ ୩୪ବର୍ଷ ହେଲା ପ୍ରଫେସର ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ପ୍ରତିବର୍ଷ ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ନୋବେଲ୍ ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥାଏ। ଆଜି ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନ ପାଇଁ ନୋବେଲ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନ, ବୁଧବାର ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ, ଶୁକ୍ରବାର ନୋବେଲ୍ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ଆସନ୍ତା ସୋମବାର ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ର ପାଇଁ ନୋବେଲ୍ ବିଜେତାଙ୍କ ନାମ ଘୋଷଣା କରାଯିବ।

ପଢନ୍ତୁ;ଆଜି ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ:ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଓ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

Related posts

କାଞ୍ଚି କାମକୋଟି ପୀଠର ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପରଲୋକ

ENO Beuro

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ନାମ ବଦଳିବ

ENO Beuro

କାଳିଆ ଯୋଜନା: ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କଠୁ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ନିଆଯିବ

ENO Beuro

Leave a Comment