EnewsOdia.Com

ଉବେର ଇଟସକୁ କିଣିନେଲା ଜମାଟୋ

ଅନଲାଇନ ଅର୍ଡର ଜରିଆରେ ଘରେ ଘରେ ଖାଦ୍ୟ ପହଞ୍ଚାଉଥିବା ସଂସ୍ଥା ଜମାଟୋ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦୀ କମ୍ପାନୀ ଉବେର ଇଟସ ଇଣ୍ଡିଆର ଶେୟାର କିଣିଛି। ସୂଚନାଅନୁଯାୟୀ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ଶେୟାରରୁ ଏବେ ଉବେର ପାଖରେ ମାତ୍ର ୯.୯ ପ୍ରତିଶତ ଶେୟାର ଅଛି। ଅର୍ଥାତ୍ ଉବେର ଇଟସକୁ ଜମାଟୋ ନିଜ ଅଧିନକୁ ଆଣିଛି। ଉବେର ହେଉଛି ଅନଲାଇନ ଜରିଆରେ କ୍ୟାବ ବୁକ୍ କରି ପରିବହନ ସେବା ଯୋଗାଉଥିବା ସଂସ୍ଥା। ଭାରତରେ ଜମାଟୋକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ସମାନ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ହେଲେ ଭଲ ବ୍ୟବସାୟ ହେଉନଥିବାରୁ ଜମାଟୋକୁ ବିକ୍ରି କରିଦେବ ବୋଲି ଚିନ୍ତା କରିଥିଲା।

ଅନ୍ୟପଟେ ଉବେର ଶେୟାର ବ୍ରିକ୍ରି କରିଦେବା ପଛରେ ଆଉ ଏକ କାରଣ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଉବେର କମ୍ପାନୀର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ସେ ବଜାରରେ ପ୍ରଥମ କି ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ନରହିବ ତା’ହେଲେ କମ୍ପାନୀ ସେହି ବ୍ୟବସାୟକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେବ। ତେଣୁ ଏବେ ଜମାଟୋକୁ ଶେୟାର ବିକ୍ରି କରିବା ପଛର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ କମ୍ପାନୀର ନୀତି ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। କମ୍ପାନୀ କିନ୍ତୁ ଶେୟାର ବିକ୍ରି ପଛର କାରଣ କିଛି କହି ନାହିଁ। ତେବେ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ଗୁଡ଼ିକରେ ଉବେର ଇଟସର ଚାହିଦା ରହିଥିବାରୁ ସେହି ଦେଶରେ ଉବେର ନିଜର ବ୍ୟବସାୟ ଜାରି ରଖିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ପଢନ୍ତୁ: ଏକ ନମ୍ବର ମାର୍କେଟ ବାହାରେ ବାଇକ ପାର୍କିଂ ମନା

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

ଜାପାନରେ ୧୩କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଲା ବିରଳ ଟୁନା ମାଛ

Ratnamani Maharana

ଆଜି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ‘ପରୀକ୍ଷା ପେ ଚର୍ଚ୍ଚା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

Ratnamani Maharana

ଓସ୍କାର୍ ଆଓ୍ଵାର୍ଡ ପାଇବା ପରେ ସିଟ୍ ତଳେ ଲୁଚାଉଥିଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ

Ratnamani Maharana

ଆଜି ବିଶ୍ୱ କିଡ୍‌ନି ଦିବସ

Ratnamani Maharana

୮୪ ହଜାର କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ନଷ୍ଟ କରିଦେବ ଚୀନ୍

Ratnamani Maharana

ପୁଣି ବଢିପାରେ ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲ୍ ଦର; ଗ୍ରାହକ ବୋହିବେ ବିଏସ-୬ ବୋଝ

Ratnamani Maharana