29.2 C
Bhubaneswar
May 17, 2021
EnewsOdia.Com
ଦେଶ ବିଦେଶ

ଉବେର ଇଟସକୁ କିଣିନେଲା ଜମାଟୋ

ଅନଲାଇନ ଅର୍ଡର ଜରିଆରେ ଘରେ ଘରେ ଖାଦ୍ୟ ପହଞ୍ଚାଉଥିବା ସଂସ୍ଥା ଜମାଟୋ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦୀ କମ୍ପାନୀ ଉବେର ଇଟସ ଇଣ୍ଡିଆର ଶେୟାର କିଣିଛି। ସୂଚନାଅନୁଯାୟୀ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ଶେୟାରରୁ ଏବେ ଉବେର ପାଖରେ ମାତ୍ର ୯.୯ ପ୍ରତିଶତ ଶେୟାର ଅଛି। ଅର୍ଥାତ୍ ଉବେର ଇଟସକୁ ଜମାଟୋ ନିଜ ଅଧିନକୁ ଆଣିଛି। ଉବେର ହେଉଛି ଅନଲାଇନ ଜରିଆରେ କ୍ୟାବ ବୁକ୍ କରି ପରିବହନ ସେବା ଯୋଗାଉଥିବା ସଂସ୍ଥା। ଭାରତରେ ଜମାଟୋକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ସମାନ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ହେଲେ ଭଲ ବ୍ୟବସାୟ ହେଉନଥିବାରୁ ଜମାଟୋକୁ ବିକ୍ରି କରିଦେବ ବୋଲି ଚିନ୍ତା କରିଥିଲା।

ଅନ୍ୟପଟେ ଉବେର ଶେୟାର ବ୍ରିକ୍ରି କରିଦେବା ପଛରେ ଆଉ ଏକ କାରଣ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଉବେର କମ୍ପାନୀର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ସେ ବଜାରରେ ପ୍ରଥମ କି ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ନରହିବ ତା’ହେଲେ କମ୍ପାନୀ ସେହି ବ୍ୟବସାୟକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେବ। ତେଣୁ ଏବେ ଜମାଟୋକୁ ଶେୟାର ବିକ୍ରି କରିବା ପଛର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ କମ୍ପାନୀର ନୀତି ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। କମ୍ପାନୀ କିନ୍ତୁ ଶେୟାର ବିକ୍ରି ପଛର କାରଣ କିଛି କହି ନାହିଁ। ତେବେ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ଗୁଡ଼ିକରେ ଉବେର ଇଟସର ଚାହିଦା ରହିଥିବାରୁ ସେହି ଦେଶରେ ଉବେର ନିଜର ବ୍ୟବସାୟ ଜାରି ରଖିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ପଢନ୍ତୁ: ଏକ ନମ୍ବର ମାର୍କେଟ ବାହାରେ ବାଇକ ପାର୍କିଂ ମନା

Related posts

ରାମ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ ମିଳିଲା କ୍ୟାବିନେଟ ମଂଜୁରୀ

Ratnamani Maharana

ବିଶ୍ୱର ସର୍ବପ୍ରଥମ ଜୀବନ୍ତ ରୋବୋଟ୍‌ ତିଆରି କଲେ ଆମେରିକୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ

Ratnamani Maharana

ନିର୍ଭୟା ଦୋଷୀ ବିନୟର ଜେଲ ଭିତରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ

Ratnamani Maharana

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More