POLITICALS

ଆଜି ପୁୁରୁଛି ନବୀନଙ୍କ ଚତୁର୍ଥ ପାଳିର ଚତୁର୍ଥ ବର୍ଷ : ଏବେ ‘୧୯’ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି

୧୮ ବର୍ଷ ଧରି ନିରଙ୍କୁଶ ଭାବେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଶାସନ କରି ଚାଲିଛନ୍ତି ନବୀନ

୨୦୦୦ ମସିହାରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଥିବା ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ସରକାରକୁ ୧୮ବର୍ଷ ପୂରିଲା । ଗତ ୨୦୧୪ ମେ ୨୧ ତାରିଖରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଚତୁର୍ଥ ପାଳିର ଶାସନ ଗାଦିରେ ବସିଥିଲେ । ଚତୁର୍ଥ ପାଳିର ଚତୁର୍ଥ ବର୍ଷ ଆଜି ପୁରୁଛି । ଲମ୍ବା ସମୟ ଧରି ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଗାଦିରେ ବସିବାରେ ନବୀନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ରେକର୍ଡ଼ ।

ବିଜେଡି ଏବେ ‘୧୯’ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ନିରଙ୍କୁଶ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ସହିତ ବିଜେଡି ଆଜି ବି ରାଜ୍ୟରେ ସବୁଠୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦଳ ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଛି । ପାଳିରେ ଦଳ ୮୦ପ୍ରତିଶତ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୂରଣ କରିଛି ବୋଲି କହୁଥିବାବେଳେ ବିରୋଧୀ କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଫଳ ବୋଲି ଦାବି କରୁଛନ୍ତି ।

ବିରୋଧୀ ସରକାରଙ୍କୁ କଠୋର ସମାଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି। ବିଜେଡି ନେତାମାନେ ସଫଳତାର ଲମ୍ବା ତାଲିକା ଉପସ୍ଥାପନ କରୁଛନ୍ତି । ବାସ୍ତବତା ହେଉଛି, ବିକାଶ ମୁହାଁ ହୋଇଛି ଓଡ଼ିଶା । ରାଜ୍ୟର ସବୁ ବର୍ଗ ପାଇଁ ସରକାର ମାଳ ମାଳ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହାତକୁ ନେଇଛନ୍ତି । ଚତୁର୍ଥ ପାଳିର ଚତୁର୍ଥ ବର୍ଷ ରାଜନୈତିକ ଦୃଷିକୋଣରୁ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ସଫଳତା ଆଣିଦେଇଛି ।

ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନରେ ବଡ ବ୍ୟବଧାନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି ଦଳ । ହିନ୍ଦୋଳ ଓ ଅତାବିରା ଆସନ ଜିତି ବିଜେଡି ପ୍ରମାଣିତ କିରିଛି ଯେ, ସରକାରୀ ଦଳକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିବା ସ୍ଥିତିରେ ବିରୋଧୀ ନାହାନ୍ତି । ସବୁ ବର୍ଗକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ଲାଗି ସରକାର ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଯୋଜନା ହାତକୁ ନେଇଛନ୍ତିା ନୂଆ ପିଢିର ଭୋଟରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି ସରକାର । ଦୀର୍ଘଦିନର ଦାବି ଓଡିଆ ଭାଷାକୁ ସରକାରୀ ଭାଷାର ମାନ୍ୟତା ଦେଇଛନ୍ତି ସରକାର । ସମୀକ୍ଷକଙ୍କ ମତରେ ନବୀନଙ୍କ ଲୋପ୍ରିୟତା କମିବା ବଦଳରେ ବଢୁଛି ।

ବିଜେଡି ସରକାରଙ୍କ ଚତୁର୍ଥ ପାଳିର ୪ବର୍ଷ ପୂର୍ତି ସହ ନବୀନଙ୍କ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀତ୍ୱକୁ ୧୮ ବର୍ଷ ପୁରଛି । ଲଗାତର କୃଷି କର୍ମଣ ପୁରସ୍କାର, ନବୀନଙ୍କୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଶାସକର ସମ୍ମାନ, ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସାରା ଭାରତରେ ଓଡିଶା ପ୍ରଥମ ହେବା ଓ ମାଓ ଦମନରେ କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଶଂସିତ ହେବା ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ବଡ ଉପଲବ୍ଧି ।

ରାଜନୈତିକ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକଙ୍କ ମତ ହେଲା ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ତିନି ପ୍ରମୁଖ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଭିତରେ କଡ଼ା ମୁକାବିଲାମୂଳକ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ଚର୍ଚ୍ଚାରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଭାବି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ : ଯେଉଁ ବର୍ଷ କଲେ ପ୍ରଥମ ବିବାହ ସେହି ବର୍ଷ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପତ୍ନୀ

Related posts

ପିସିସିର ନବକଳେବର : ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ନୂଆ ସଭାପତି!

ENO Beuro

ତାମିଲନାଡୁ ରାଜନୀତିରେ ପାଦ ଥାପିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତର ଦୁଇ ବଡ କଳାକାର ରଜନୀକାନ୍ତ ଓ କମଲ ହାସନ

ENO Beuro

ଆଗକୁ ଗୁଜରାଟ ନିର୍ବାଚନ, ରାଲିଠୁ ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦବୋଧନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଜେପିର ବ୍ୟାପକ ପ୍ରସ୍ତୁତି

ENO Beuro

2 comments

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More