EnewsOdia.Com

ଓଡ଼ିଶା ଅଣାଯିବ ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କ ଡାକୋଟା ବିମାନ

ରାଜଧାନୀକୁ ଆସିବ ଡାକୋଟା । ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଆଜି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ବସିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ବିମାନଟି କୋଲକାତାରେ ରହିଛି । ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କଳିଙ୍ଗ ଏୟାରଲାଇନ୍‌ସରେ ୧୪ଟି ବିମାନ ଥିଲା । ସେଥିରୁ ଡାକୋଟା ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କ ବେଶ ପ୍ରିୟ ଥିଲା । ଡାକୋଟାକୁ ନିଜେ ବିଜୁ ବାବୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା କୋଲକାତାରେ ରହିଛି । ବିମାନଟିକୁ ଓଡ଼ିଶା ଆଣିବାକୁ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ଦାବି ଉଠିଥିଲା । ଏହାପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।

ସୂଚନାନୁସାରେ, କୋଲକାତାରୁ ବିମାନର ବିଭିନ୍ନ ପାର୍ଟସ୍‌କୁ ଖୋଲି ଏହାକୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଅଣାଯିବ । ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପାର୍ଟଗୁଡିକ ଯୋଡ଼ାଯାଇ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏୟାର ପୋର୍ଟସ୍‌ରେ ରଖିବାକୁ ଯୋଜନା ହେଉଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ପ୍ରଥମେ ଏହାକୁ ଆନନ୍ଦ ଭବନ ସଂଗ୍ରାହଳୟରେ ରଖିବାକୁ ଯୋଜନା ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସ୍ଥାନର ଅଭାବ ଥିବାକୁ ଏହାକୁ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ରଖିବାକୁ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିଲା । ଡାକୋଟା ବିମାନକୁ  ଓଡ଼ିଶା ଆଣିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ପରିବହନ ବିଭାଗୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି ।

ପଢନ୍ତୁ: ମୁକେଶର ରାଜକ୍ଷମା ଖାରଜ କଲେ ଦିଲ୍ଲୀ ଉପରାଜ୍ୟପାଳ

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

କରୋନା ଭାଇରସରେ ଉହାନ ହସପିଟାଲର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମୃତ

Ratnamani Maharana

ଫୋନ୍ ପେ ପେମେଣ୍ଟ ଆପ୍ ବନ୍ଦ, ୟେସ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହ ଥିଲା ସଂଯୋଗ

Ratnamani Maharana

କାରୋନା ଭାଇରସ ପାଇଁ ଚୀନକୁ ବନ୍ଦ ହେଲା ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ଇଣ୍ଡିଗୋ ଚଳାଚଳ

Ratnamani Maharana

ଜାଲ ହିତାଧିକାରୀ ଧରିବ ଆଧାର, ସରକାରୀ ଯୋଜନାରେ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଆଧାର ସଂଯୋଗ

Ratnamani Maharana

କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଗାୟିକା ଲତା ମଙ୍ଗେସ୍‌କର ଅସୁସ୍ଥ

Ratnamani Maharana

ଜାପାନୀ କ୍ରୁଜ୍‌ ଜାହାଜରୁ ୧୧୯ଜଣ ଭାରତୀୟ ଓ ୫ଜଣ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକଙ୍କୁ ନେଇ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଏୟାର୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ବିମାନ

Ratnamani Maharana