EnewsOdia.Com

ଓଡ଼ିଶା ଅଣାଯିବ ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କ ଡାକୋଟା ବିମାନ

ରାଜଧାନୀକୁ ଆସିବ ଡାକୋଟା । ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଆଜି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ବସିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ବିମାନଟି କୋଲକାତାରେ ରହିଛି । ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କଳିଙ୍ଗ ଏୟାରଲାଇନ୍‌ସରେ ୧୪ଟି ବିମାନ ଥିଲା । ସେଥିରୁ ଡାକୋଟା ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କ ବେଶ ପ୍ରିୟ ଥିଲା । ଡାକୋଟାକୁ ନିଜେ ବିଜୁ ବାବୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା କୋଲକାତାରେ ରହିଛି । ବିମାନଟିକୁ ଓଡ଼ିଶା ଆଣିବାକୁ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ଦାବି ଉଠିଥିଲା । ଏହାପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।

ସୂଚନାନୁସାରେ, କୋଲକାତାରୁ ବିମାନର ବିଭିନ୍ନ ପାର୍ଟସ୍‌କୁ ଖୋଲି ଏହାକୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଅଣାଯିବ । ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପାର୍ଟଗୁଡିକ ଯୋଡ଼ାଯାଇ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏୟାର ପୋର୍ଟସ୍‌ରେ ରଖିବାକୁ ଯୋଜନା ହେଉଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ପ୍ରଥମେ ଏହାକୁ ଆନନ୍ଦ ଭବନ ସଂଗ୍ରାହଳୟରେ ରଖିବାକୁ ଯୋଜନା ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସ୍ଥାନର ଅଭାବ ଥିବାକୁ ଏହାକୁ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ରଖିବାକୁ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିଲା । ଡାକୋଟା ବିମାନକୁ  ଓଡ଼ିଶା ଆଣିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ପରିବହନ ବିଭାଗୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି ।

ପଢନ୍ତୁ: ମୁକେଶର ରାଜକ୍ଷମା ଖାରଜ କଲେ ଦିଲ୍ଲୀ ଉପରାଜ୍ୟପାଳ

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

ଏବେଠୁ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ମିଳିବ ଲର୍ଣ୍ଣସ୍ ଲାଇସେନ୍ସ

Ratnamani Maharana

ବିଜେଡ଼ି ରାଲି ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ପୁଲିସକୁ ହାଇକୋର୍ଟର ଜବାବତଲବ

Ratnamani Maharana

ଏକ ବର୍ଷ ଭିତରେ କଟକ, ବଲାଙ୍ଗୀର ହେବ ୧୦୦% ଡିଜିଟାଲ୍

Ratnamani Maharana

ଏବେ ରାସନ ଦୋକାନରେ ମିଳିବ ଅଣ୍ଡା, ମାଛ ଏବଂ ମାଂସ

Ratnamani Maharana

କୋଣାର୍କ ବୁଲିନପାରି ଫେରିଲେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ

Ratnamani Maharana

ମ୍ୟାଚ୍‌ ପାଇଁ କଟକରେ ପାର୍କିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା

Ratnamani Maharana