EnewsOdia.Com

ଓଡ଼ିଶାର ବଡ଼ ପରିବାର; ୮୦ ବର୍ଷର ପୁରୁଣା ଘରେ ରହୁନ୍ତି ୧୨୩ ଜଣ ସଦସ୍ୟ

ଆଧୁନିକ ସମାଜରେ ଯେଉଁଠି ଗୋଟିଏ ଘରେ  ଦୁଇଭାଇ  କି ବାପ-ପୁଅ ଏକାଠି ରହିପାରୁନାହାନ୍ତି ସେହି ସମୟରେ ଏମିତି ଏକ ପରିବାର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛନ୍ତି ଯାହା ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ । କାରଣ ରାଜ୍ୟର ବଡ଼ ପରିବାର ଭାବେ ଏବେ ଜଣାଶୁଣା ଏହି ପରିବାର । ଆଉ ଏହି ପରିବାର ଆଧୁନିକ ଯୁଗର ପରିବାର ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି ।

ଗୋଟିଏ ଛାତ ତଳେ ୧୦ କି ନୁହେଁ କି ୧୫ ନୁହେଁ ଏକାଠି ରହୁଛନ୍ତି ୧୨୩ ଜଣ ସଦସ୍ୟ । ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଗୟାବନ୍ଧ ଗାଁର ସମାଜସେବୀ ଦିଲ୍ଲୀପ ଶ୍ରୀଚନ୍ଦନଙ୍କ ପରିବାରର ଲୋକ ହେଉଛନ୍ତି ମୋଟ ୧୨୩ ଜଣ । ଆଜିକାଲିର ଯୁଗରେ ଏହି ଯୌଥ ପରିବାରକୁ ନେଇ ଚାରିଆଡେ ଚର୍ଚ୍ଚା । ରାଜ୍ୟର ସବୁଠାରୁ ବଡ ପରିବାର ପରିଚୟ ପାଇଛି ଶ୍ରୀଚନ୍ଦନ ପରିବାର  ।  ସକାଳୁ ଚୁଲି ଜଳିଲେ  ରାତି ଯାଏଁ ଚାଲିଥାଏ ରୋଷେଇ । ଆଉ ସତେ ଯେମିତି ଭୋଜିଭାତ ଭଳି ଆସର ଜମିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ ।

ଅନ୍ୟପଟେ ଶ୍ରୀଚନ୍ଦନ ପରିବାର ଆଧୁନିକ ଯୁଗର ସମସ୍ତ ପରିବାର ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି । ସ୍ୱାର୍ଥପର ଦୁନିଆରେ କିଭଳି ଏକତା ବଜାୟ ରହି ହେବ ସେନେଇ ସମାଜକୁ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି ଶ୍ରୀଚନ୍ଦନ ପରିବାର । ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କଥା ହେଲା କି , ଏତେ ବଡ଼ ପରିବାର ବା ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ଚଳିବା ହୁଏତ ମୁସକିଲ୍ ହୋଇପାରେ କିନ୍ତୁ ଶ୍ରୀଚନ୍ଦନ ପରିବାରରେ ୧୨୩ ଜଣ ନିଆରା ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ।

ପଢନ୍ତୁ: ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟଗତ କାରଣ ଦର୍ଶାଇ କଲେଜ ବଦଳାଇବାକୁ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି ୭୦୦ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

ଆଜି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ବନକଲାଗି ନୀତି

Ratnamani Maharana

ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ରେ ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ଫଟୋ ଭାଇରାଲ୍‌

Ratnamani Maharana

ଆସିଲା ବର୍ଷା ପରର ବିକଳ ଚିତ୍ର, ପିପିଲିରେ କୃତ୍ରିମ ବନ୍ୟା

Ratnamani Maharana

ନଗଡ଼ାରେ ବଦଳୁନି ଭୋକର ଭୂଗୋଳ : ଏବେ ବି ଭାତ,ଲୁଣ,ଶାଗରେ ବଞ୍ଚିଛି ଜୀବନ

Ratnamani Maharana

ସାଇକ୍ଲୋନିକ ଷ୍ଟର୍ମର ରୂପ ନେଲା ‘କ୍ୟାର’

Ratnamani Maharana

ପୁଣି ବିବାଦରେ ଜନ୍‌ସନ୍‌ ଆଣ୍ଡ ଜନ୍‌ସନ୍‌ ବେବି ପାଉଡର

Ratnamani Maharana