19 C
Bhubaneswar
December 4, 2020
EnewsOdia.Com
ଦେଶ ବିଦେଶ ନ୍ୟୁଜ୍

ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା କରୋନାର ନିରାକରଣ ! ଆଗାମୀ ମାସରୁ ମଣିଷଙ୍କ ଉପରେ ହେବ ପରୀକ୍ଷଣ

ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କାୟା ବିସ୍ତାର କରିଥିବା କରୋନାର ନିରାକରଣ ଖୋଜି ସାରିଛନ୍ତି ଡାକ୍ତର । ଡେଲି ମେଲ୍ ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଖବର ଅନୁସାରେ , ଆମେରିକା ଏବଂ ୟୁକେର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଆଗାମୀ ମାସରୁ ମଣିଷଙ୍କ ଉପରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଇଞ୍ଜେକସନ୍ ପରୀକ୍ଷଣ କରିବେ । ଏହାର ଅର୍ଥ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହି ଭୟାବହ ଭୁତାଣୁର ନିରାକରଣ ଖୋଜି ସାରିଲେଣି । ୟୁନିଭରସିଟି ଅଫ୍ ଲଣ୍ଡନ ଏବଂ ଆମେରିକା ଔଷଧ କମ୍ପାନୀ ମଡର୍ଣ୍ଣ ତଥା ଇନବୋଇଓ ମିଶି ଏହି ଟିକାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଆଗାମୀ ଏପ୍ରିିଲ୍ ମାସରୁ ମଣିଷଙ୍କ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯିବ । ଯଦି ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ ସଫଳ ହୁଏ ତେବେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏହି ଟୀକା ପ୍ରୟୋଗ କରି କରୋନାରୁ ବଞ୍ଚାଯାଇପାରିବ ।

ଡାକ୍ତରୀ ବିଜ୍ଞାନ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନାରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇ ସାରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଶରୀରରେ ଭାଇରସ ସହ ଲଢ଼ିବାର ପ୍ରୋଟିନ୍ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। ଏହି ପ୍ରୋଟିନ ଯଦି କରୋନା ପୀଡ଼ିତଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଯାଏ, ତେବେ ସେମାନେ ସୁସ୍ଥ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ରହିଛି। ଏଭଳି ପ୍ରୋଟିନକୁ ଆଣ୍ଟିବଡିଜ୍ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇପାରେ। ଯଦି ଏହି ଔଷଧର ପରୀକ୍ଷଣ ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚିପାରିବ। ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କଥା ହେଲା, ଇବୋଲା ଭୂତାଣୁରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହି ବାଟ ଆପଣାଯାଇଥିଲା। ଯାହା ସଫଳ ‌ହୋଇଥିଲା।

ପଢନ୍ତୁ: ହୋଲିରେ ଭିଜିବ ଓଡିଶା !

Related posts

‘କଳ୍‌କୀ ଭଗବାନ’ଙ୍କ କଳା ରୂପ, ୪୦୯ କୋଟି ଟଙ୍କା, ୮୮କିଲୋ ସୁନା ଜବତ

Ratnamani Maharana

କୋଣାର୍କ ବୁଲିନପାରି ଫେରିଲେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ

Ratnamani Maharana

ଦିଲ୍ଲୀର ୭୦ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ନିମନ୍ତେ ଭୋଟ୍‌ ଆରମ୍ଭ

Ratnamani Maharana

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More