News

ଆସନ୍ତାକାଲି ଚଳିତବର୍ଷର ଶେଷ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ସମ୍ପର୍କିତ କିଛି ଖାସ୍ କଥା

ଆସନ୍ତାକାଲି ଅର୍ଥାତ ଅଗଷ୍ଟ ୧୧ ଶନିବାର ଦିନ ଅମାବାସ୍ୟା ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ଏକା ସାଙ୍ଗରେ ପଡ଼ୁଛି । ଅମାବାସ୍ୟା ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ମହାସଂଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଶନିବାର ଅମାବାସ୍ୟା ପଡ଼ୁଥିବାରୁ ଏହା ଶନୈଶ୍ଚରୀ ଅମାବାସ୍ୟା କୁହାଯାଏ । ଏହି ଦିନ ଶନିଦୋଷ ଏବଂ ପିତୃ ଦୋଷରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ।

ଏହି ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ବର୍ଷର ତୃତୀୟ ତଥା ଶେଷ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ। ଏହା ଆଂଶିକ ହେବ। ଏବଂ ଭାରତରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ ନାହିଁ। ଅପରାହ୍ନ ୧.୩୨ ମିନିଟରେ ଏହା ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟା ୫ଟାରେ ଶେଷ ହେବ । ଶନିବାର ଦିନ ଅଶ୍ୱସ୍ତ ବୃକ୍ଷ ତଳେ ସୋରିଷ ତେଲର ଦୀପ ଜଳାଇବା ସହ ପିମ୍ପୁଡ଼ିମାନଙ୍କୁ ଗୁଡ଼ ଦାନ କରନ୍ତୁ। ହନୁମାନଙ୍କ ପୂଜା ଓ ସମୀ ବୃକ୍ଷ ପୂଜା କଲେ ଶନିଦେବ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଥାନ୍ତି।

ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ସମ୍ପର୍କିତ କିଛି ଖାସ୍ କଥା-

  • ନର୍ଥ ଆମେରିକା, ନର୍ଥ ପଶ୍ଚିମ ଏସିଆ, ସାଉଥ କୋରିଆ, ମସ୍କୋ, ଚୀନ ଭଳି କିଛି ଦେଶରେ ଏହା ଦେଖାଯିବ । ଲଣ୍ଡନରେ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ସକାଳ ୯ଟା ୨ ମିନିଟରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ।
  • ଭାରତରେ ଏହି ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ଅପରାହ୍ନ ୧.୩୨ ମିନିଟରେ ଏହା ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟା ୫ଟାରେ ଶେଷ ହେବ ।
  • ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ଭାରତରେ ଦେଖାଯିବନି । ଏଥିପାଇଁ ଏହାର ସୂତକ କାଳର ପ୍ରଭାବ ନପଡିବା ସହିତ ସମାନ ।
  • ନାସା ଅନୁସାରେ ୨୦୧୯ରେ ୩ଟି ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ । ୨୦୧୯ରେ ପ୍ରଥମ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ୬ ଜାନୁଆରୀ , ଦ୍ୱିତୀୟଟି ୨ ଜୁଲାଇ ଏବଂ ତୃତୀୟ ୨୬ ଅଗଷ୍ଟରେ ପଡିବ।

Solareclipse ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ଆସନ୍ତାକାଲି ଚଳିତବର୍ଷର ଶେଷ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ସମ୍ପର୍କିତ କିଛି ଖାସ୍ କଥା Solareclipse

ପଢନ୍ତୁ;ସାଫ୍‍ ୧୫ ବର୍ଷରୁ କମ୍‍ ବାଳିକା ଫୁଟ୍‍ବଲ:ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ହରାଇଲା ଭାରତ

Related posts

ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ଗଣିତଜ୍ଞ ଅକ୍ଷୟ ଭେଙ୍କଟେଶଙ୍କୁ ‘ଫିଲ୍ଡ ମେଡାଲ୍‌’ ପୁରସ୍କାର

Krishna Kumar Manoj

ଟିଭି ସାମ୍ବାଦିକାଙ୍କୁ ଗଳା କାଟି ହତ୍ୟା

Krishna Kumar Manoj

ଜାତୀୟ ସଙ୍ଗୀତ ଉପରେ ଦେଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଉପରେ ସୁଧାର ଆଣିବେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ

Krishna Kumar Manoj

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More