News

“ପାସପୋର୍ଟ” ଏବେ ପରିଚୟ ପ୍ରମାଣପତ୍ରର କାମ କରିବ ନାହିଁ ! ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ

ଭାରତ ସରକାର ପାସପୋର୍ଟ ଗୁଡ଼ିକରେ କେତେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି । ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଲେ ଆମେ ଏବେ ଦେଖୁଥିବା ପାସପୋର୍ଟ ଗୁଡିକର ରୂପ ରଙ୍ଗ ବଦଳିଯିବ । ପୁଣି ପାସପୋର୍ଟ ଗୁଡ଼ିକୁ ଆଗକୁ ଠିକଣା ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିହେବ ନାହିଁ । କାରଣ ନୂଆ ଧରଣର ପାସପୋର୍ଟରେ ନାଗରିକଙ୍କ ଠିକଣା ଲେଖା ରହିବ ନାହିଁ ।

ପାସପୋର୍ଟ ଶେଷ ପୃଷ୍ଠାରେ ବାପା କିମ୍ବା ଆଇନଗତ ଅଭିଭାବକଙ୍କ ନାମ, ପାସପୋର୍ଟଧାରୀଙ୍କ ନାମ, ସ୍ତ୍ରୀ କିମ୍ବା ସ୍ୱାମୀର ନାମ ଓ ସେମାନଙ୍କ ଠିକଣା ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ନୂଆ ଧରଣର ପାସପୋର୍ଟରେ ଶେଷପୃଷ୍ଠାରେ ଲୋକମାନଙ୍କର ଠିକଣା ଲେଖା ରହିବ ନାହିଁ ଓ ଏହା ସମ୍ଭବତଃ ଖାଲି ରହିବ । କାରଣ ପାସପୋର୍ଟରେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଠିକଣା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ଦେବାର ଆଜିକାଲି କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ପାସପୋର୍ଟରେ ଏବେ ବାରକୋର୍ଡ ରହୁଥିବାରୁ ବିଦେଶ ବିଭାଗ, ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି ମାନେ ଏହି ବାରକୋର୍ଡ ରିଡ୍ କରି ଆବଶ୍ୟକ ତଥ୍ୟ ପାଇପାରୁଛନ୍ତି ।

ଆଉ ପାସପୋର୍ଟଗୁଡିକର ରଙ୍ଗରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ,ତା ସହିତ , ଏବେ ପ୍ରଚଳତ ପାସପୋର୍ଟଗୁଡ଼ିକ ୩ଟି ରଙ୍ଗରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ  । ବିଦେଶକୁ ସରକାରୀ କାମରେ ଯାଉଥିବା ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ପାସପୋର୍ଟ ରଂଗ ଧଳା, କୂଟନିତିଜ୍ଞମାନଙ୍କ ପାସପୋର୍ଟ ରଂଗ ଲାଲ୍ ଓ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ନୀଳ ରଂଗର ପାସପୋର୍ଟ ଇସ୍ୟୁ କରାଯାଉଛି । ନୂଆ ପ୍ରସ୍ତାବ ଅନୁସାରେ ଇମିଗ୍ରେସନ ଯାଞ୍ଚ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ପାସପୋର୍ଟର ରଂଗ କମଳା ରଂଗ କରାଯିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରାଯାଉଛି ।

“ପାସପୋର୍ଟ” ଏବେ ପରିଚୟ ପ୍ରମାଣପତ୍ରର କାମ କରିବ ନାହିଁ ! ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ India passport

ପଢନ୍ତୁ; ବାହୁବଲୀ ଷ୍ଟାଇଲ୍‌ରେ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ ଆଉ ଏକ ସିନେମା

Related posts

ଡ୍ରୋନ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ସରକାର ଘୋଷଣା କଲେ ନିୟମ

ENO Beuro

ଦିଲ୍ଲୀ ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଜୈବ ଇନ୍ଧନ ଚାଳିତ ବିମାନ

ENO Beuro

ଶପଥ ନେଲେ ୧୧୦ ଜଣ ସିଭିଲ ଜଜ୍‌

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More