News

“ପାସପୋର୍ଟ” ଏବେ ପରିଚୟ ପ୍ରମାଣପତ୍ରର କାମ କରିବ ନାହିଁ ! ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ

ଭାରତ ସରକାର ପାସପୋର୍ଟ ଗୁଡ଼ିକରେ କେତେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି । ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଲେ ଆମେ ଏବେ ଦେଖୁଥିବା ପାସପୋର୍ଟ ଗୁଡିକର ରୂପ ରଙ୍ଗ ବଦଳିଯିବ । ପୁଣି ପାସପୋର୍ଟ ଗୁଡ଼ିକୁ ଆଗକୁ ଠିକଣା ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିହେବ ନାହିଁ । କାରଣ ନୂଆ ଧରଣର ପାସପୋର୍ଟରେ ନାଗରିକଙ୍କ ଠିକଣା ଲେଖା ରହିବ ନାହିଁ ।

ପାସପୋର୍ଟ ଶେଷ ପୃଷ୍ଠାରେ ବାପା କିମ୍ବା ଆଇନଗତ ଅଭିଭାବକଙ୍କ ନାମ, ପାସପୋର୍ଟଧାରୀଙ୍କ ନାମ, ସ୍ତ୍ରୀ କିମ୍ବା ସ୍ୱାମୀର ନାମ ଓ ସେମାନଙ୍କ ଠିକଣା ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ନୂଆ ଧରଣର ପାସପୋର୍ଟରେ ଶେଷପୃଷ୍ଠାରେ ଲୋକମାନଙ୍କର ଠିକଣା ଲେଖା ରହିବ ନାହିଁ ଓ ଏହା ସମ୍ଭବତଃ ଖାଲି ରହିବ । କାରଣ ପାସପୋର୍ଟରେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଠିକଣା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ଦେବାର ଆଜିକାଲି କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ପାସପୋର୍ଟରେ ଏବେ ବାରକୋର୍ଡ ରହୁଥିବାରୁ ବିଦେଶ ବିଭାଗ, ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି ମାନେ ଏହି ବାରକୋର୍ଡ ରିଡ୍ କରି ଆବଶ୍ୟକ ତଥ୍ୟ ପାଇପାରୁଛନ୍ତି ।

ଆଉ ପାସପୋର୍ଟଗୁଡିକର ରଙ୍ଗରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ,ତା ସହିତ , ଏବେ ପ୍ରଚଳତ ପାସପୋର୍ଟଗୁଡ଼ିକ ୩ଟି ରଙ୍ଗରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ  । ବିଦେଶକୁ ସରକାରୀ କାମରେ ଯାଉଥିବା ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ପାସପୋର୍ଟ ରଂଗ ଧଳା, କୂଟନିତିଜ୍ଞମାନଙ୍କ ପାସପୋର୍ଟ ରଂଗ ଲାଲ୍ ଓ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ନୀଳ ରଂଗର ପାସପୋର୍ଟ ଇସ୍ୟୁ କରାଯାଉଛି । ନୂଆ ପ୍ରସ୍ତାବ ଅନୁସାରେ ଇମିଗ୍ରେସନ ଯାଞ୍ଚ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ପାସପୋର୍ଟର ରଂଗ କମଳା ରଂଗ କରାଯିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରାଯାଉଛି ।

ପଢନ୍ତୁ; ବାହୁବଲୀ ଷ୍ଟାଇଲ୍‌ରେ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ ଆଉ ଏକ ସିନେମା

Related posts

ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନଙ୍କ ବିନା ଅନୁମତିରେ ଗଡ୍‌ସେଙ୍କ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ଶିଳାନ୍ୟାସ କଲା ହିନ୍ଦୁ ମହାସଭା

ENO Beuro

ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ୪ ମାସର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଜିଅନ୍ତା ଜାଳିଦେଲେ ; ଥାନାରେ ସ୍ଵାମୀ ଅଟକ

ENO Beuro

ରେଡିଏସନ୍‌ରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ବେଲପତ୍ର ମୋବାଇଲ କଭର୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲେ ଯୁବ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଆୟୁଷ

Ratnamani Moharana

Leave a Comment