• Home
  • LIFESTYLE
  • ବିବାହ କରିବାକୁ ମନ ବଳାଇଛନ୍ତି କି ? ଜାଣନ୍ତୁ ବିବାହ କରିବାର ସଠିକ ବୟସ
LIFESTYLE

ବିବାହ କରିବାକୁ ମନ ବଳାଇଛନ୍ତି କି ? ଜାଣନ୍ତୁ ବିବାହ କରିବାର ସଠିକ ବୟସ

ପୁରୁଷ ହୁଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା ମହିଳା ନିଜ ବିବାହକୁ ନେଇ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଙ୍କିମାରେ ।  ଆଉ ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି କେଉଁ ବୟସରେ ବିବାହ କରିବା ସର୍ବୋତ୍କୃଷ୍ଟ ? ବିବାହ ପାଇଁ ଉଚିତ ସମୟ ଓ ଉଚିତ କେଉଁଟା ? ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ୨୮ ରୁ ୩୨ ବର୍ଷ ବୟସ ମଧ୍ୟରେ ବିବାହ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ବୈବାହିକ ଜୀବନ ବେଶି ଦିନ ଯାଏଁ ଚାଲିଥାଏ । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଛାଡପତ୍ରର ଆଶଙ୍କା କମ ଥାଏ ।

ଏହି ଗବେଷଣା ‘ଇଉନିଭର୍ସିଟି ଅଫ ଉଟାହ’ ର ଗବେଷକମାନଙ୍କ ଦ୍ଵାରା କରାଯାଇଥିବା ଏହି ଗବେଷଣା ମୁତାବକ ୨୦ ବର୍ଷ ବୟସ ପୂର୍ବରୁ ହେଉଥିବା ବିବାହ ଅଧିକ ସମୟ ତିଷ୍ଠି ରହେ ନାହିଁ । ସେହିଠାରେ ୨୮ ରୁ ୩୨ ବର୍ଷ ବୟସ ମଧ୍ୟରେ ହେଉଥିବା ବିବାହ ଅଧିକ ଦିନ ଚାଲିଥାଏ ।

ଗବେଷଣାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନିତ କଥା ସାମନାକୁ ଆସିଛି ଯେ, ୩୫ ବର୍ଷ ପରେ ୪୦ ରୁ ୪୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହେଉଥିବା ବିବାହରେ ଛାଡପତ୍ରର ଆଶଙ୍କା ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଥାଏ । ବିବାହ ପରେ ଅତିବାହିତ ହେଉଥିବା ବର୍ଷ ସହିତ ଏହି ଆଶଙ୍କା ଆହୁରି ୫% ବଢିଯାଏ ।

ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ବିବାହ ପାଇଁ ୩୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପେକ୍ଷା କରିଥାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ମନରେ ବିବାହ ବିଚ୍ଛେଦର ଭୟ ଅଧିକ ଥାଏ ।

ଏହି ଗବେଷଣାରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ , ଯେଉଁମାନେ ୩୦ ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ ବିବାହ କରନ୍ତି ସେମାନେ ଅଧିକ ବୁଦ୍ଧିମାନ ହୋଇଥାନ୍ତି ଓ ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ସ୍ବଚ୍ଛଳ ଥାଏ । ଯାହା ଫଳରେ ବିବାହ ଅଧିକ ଦିନ ତିଷ୍ଠି ରହେ ।

marriage  ବିବାହ କରିବାକୁ ମନ ବଳାଇଛନ୍ତି କି ? ଜାଣନ୍ତୁ ବିବାହ କରିବାର ସଠିକ ବୟସ marriage 300x183

 

ପଢନ୍ତୁ, ବଦଳୁଥିବା ଋତୁ ସହିତ ନିଜକୁ ମଧ୍ୟ ବଦଳାନ୍ତୁ, ଏହି ଦିଗଗୁଡିକ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ । 

Related posts

ଘରେ ଝିିଟିପିଟି, ଅସରପା, ମାଛି, ମଶା ଓ ଜୀବାଣୁ ଙ୍କ ଠାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବାପାଇଁ ଜାଣନ୍ତୁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପାୟ

Krishna Kumar Manoj

ମୁଗରେ କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ପରଟା? ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ 

Krishna Kumar Manoj

କଲରା ପତ୍ର ଖାଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବେଶ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ପତ୍ରରେ ରହିଥିବା କେତେକ ଗୁଣ ସମ୍ପର୍କରେ

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More