LIFESTYLE

ବିବାହ କରିବାକୁ ମନ ବଳାଇଛନ୍ତି କି ? ଜାଣନ୍ତୁ ବିବାହ କରିବାର ସଠିକ ବୟସ

ପୁରୁଷ ହୁଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା ମହିଳା ନିଜ ବିବାହକୁ ନେଇ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଙ୍କିମାରେ ।  ଆଉ ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି କେଉଁ ବୟସରେ ବିବାହ କରିବା ସର୍ବୋତ୍କୃଷ୍ଟ ? ବିବାହ ପାଇଁ ଉଚିତ ସମୟ ଓ ଉଚିତ କେଉଁଟା ? ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ୨୮ ରୁ ୩୨ ବର୍ଷ ବୟସ ମଧ୍ୟରେ ବିବାହ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ବୈବାହିକ ଜୀବନ ବେଶି ଦିନ ଯାଏଁ ଚାଲିଥାଏ । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଛାଡପତ୍ରର ଆଶଙ୍କା କମ ଥାଏ ।

ଏହି ଗବେଷଣା ‘ଇଉନିଭର୍ସିଟି ଅଫ ଉଟାହ’ ର ଗବେଷକମାନଙ୍କ ଦ୍ଵାରା କରାଯାଇଥିବା ଏହି ଗବେଷଣା ମୁତାବକ ୨୦ ବର୍ଷ ବୟସ ପୂର୍ବରୁ ହେଉଥିବା ବିବାହ ଅଧିକ ସମୟ ତିଷ୍ଠି ରହେ ନାହିଁ । ସେହିଠାରେ ୨୮ ରୁ ୩୨ ବର୍ଷ ବୟସ ମଧ୍ୟରେ ହେଉଥିବା ବିବାହ ଅଧିକ ଦିନ ଚାଲିଥାଏ ।

ଗବେଷଣାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନିତ କଥା ସାମନାକୁ ଆସିଛି ଯେ, ୩୫ ବର୍ଷ ପରେ ୪୦ ରୁ ୪୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହେଉଥିବା ବିବାହରେ ଛାଡପତ୍ରର ଆଶଙ୍କା ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଥାଏ । ବିବାହ ପରେ ଅତିବାହିତ ହେଉଥିବା ବର୍ଷ ସହିତ ଏହି ଆଶଙ୍କା ଆହୁରି ୫% ବଢିଯାଏ ।

ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ବିବାହ ପାଇଁ ୩୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପେକ୍ଷା କରିଥାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ମନରେ ବିବାହ ବିଚ୍ଛେଦର ଭୟ ଅଧିକ ଥାଏ ।

ଏହି ଗବେଷଣାରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ , ଯେଉଁମାନେ ୩୦ ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ ବିବାହ କରନ୍ତି ସେମାନେ ଅଧିକ ବୁଦ୍ଧିମାନ ହୋଇଥାନ୍ତି ଓ ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ସ୍ବଚ୍ଛଳ ଥାଏ । ଯାହା ଫଳରେ ବିବାହ ଅଧିକ ଦିନ ତିଷ୍ଠି ରହେ ।

marriage  ବିବାହ କରିବାକୁ ମନ ବଳାଇଛନ୍ତି କି ? ଜାଣନ୍ତୁ ବିବାହ କରିବାର ସଠିକ ବୟସ marriage 300x183

 

ପଢନ୍ତୁ, ବଦଳୁଥିବା ଋତୁ ସହିତ ନିଜକୁ ମଧ୍ୟ ବଦଳାନ୍ତୁ, ଏହି ଦିଗଗୁଡିକ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ । 

Related posts

ଜାଣିରଖନ୍ତୁ କେଉଁ ପୁରୁଷକୁ ବିବାହ କରିବାଦ୍ଵାରା ଜୀବନରେ ସୁଖଶାନ୍ତି ଭଙ୍ଗ ହୋଇଥାଏ?

ENO Beuro

କପାଳ ଦେଖି ଜାଣନ୍ତୁ ବ୍ୟକ୍ତିର ଜୀବନ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତ କଥା ସମ୍ପର୍କରେ !

ENO Beuro

ଖରାଦିନେ ଲିଚୁ ବଗିଚାର ଯତ୍ନ କିପରି ନେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More