EnewsOdia.Com

ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ କରନ୍ତୁ ଏହି ଆରାମ ଦାୟକ ବ୍ୟାୟାମ

ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ମହିଳାଙ୍କ ଶରୀରରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ହର୍ମୋନାଲ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖାଦେଇଥାଏ । କିଛି ମହିଳା ମାନଙ୍କ ପେଟରେ ଦରଜ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଆଉ କିଛି ମହିଳା ଏହି ସମୟରେ ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବେ ଦୈନନ୍ଦିନ କାମ କରିଥାନ୍ତି । ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ବ୍ୟାୟାମ କରିବାକୁ ନେଇ ଅନେକ ମହିଳା କନଫ୍ୟୁଜ୍ ଥାଆନ୍ତି ।   ଗୋଟେ ପଟେ ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ତ ଅନ୍ୟ ପଟେ ୱାର୍କଆଉଟ ଗ୍ୟାପକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଥାଆନ୍ତି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଯାଣିବା ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ କେମିତି ନିଜକୁ ରଖିପାରିବେ ଫିଟ୍ ।

 

୧) କିଛି ଲୋକଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ୱାର୍କଆଉଟ କଲେ ଅଧିକ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଡାକ୍ତରଙ୍କ କଥା ମାନିବା ତାହେଲେ ଆପଣ ଏହି ସମୟରେ ଲାଇଟ ୱାର୍କଆଉଟ କରିପାରିବେ । ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ଏକ୍ସରସାଇଜ ଗୁଡ଼ିକୁ ନିଜ ପିରିୟଡର୍ସ ର ଦିନ ଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ପ୍ଲାନ କରିନିଅନ୍ତୁ ।  ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଦିନ ଗୁଡ଼ିକରେ ଷ୍ଟ୍ରେଚିଙ୍ଗ ଭଳି ଏକ୍ସରସାଇଜକୁ ଆଭୋଏଡ କରନ୍ତୁ ।

୨) ପିରିୟଡର୍ସ ସମୟରେ ଯୋଗ କରିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁବ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରିବ । ଏହାଦ୍ୱରା ଯନ୍ତ୍ରଣା ସହିବାର କ୍ଷମତା ମିଳିବା ସହ ନିଜକୁ ହାଲୁକା ଅନୁଭବ ହେବା ସହ ଏକାଗ୍ରତା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ । ଶୀର୍ଷାସନ, ସର୍ବାଙ୍ଗାସନ, କପାଳଭାରତୀ ଭଳି ଆସନ କରନ୍ତୁ ନାହି ।

୩) ପିରିୟଡର୍ସ ସମୟରେ ପ୍ରାଣାୟମ ଆୁଣଙ୍କ ପାଇଁ ଖିୁବ ଲାଭଦାୟକ ରହିବ । ଅନୁଲୋମ ବିଲୋମ କରିବା ଦ୍ୱାରା ନିଜକୁ ହାଲୁକା ଅନୁଭବ କରିବା ସହ ଏକାଗ୍ରତା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ । ହାଲୁକା ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ନିଜକୁ ଫିଟ ତ ରଖିବେ ଏହା ସହ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାୟାମ ରୁଟିନରେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ବ୍ୟାଘାତ ଆସିବ ନାହିଁ ।

୪)  ପିରିୟଡର୍ସ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ଚାଲିଥିବା ସମୟରେ ମୁଡି ସ୍ୱିଙ୍ଗ ହେବା ସ୍ୱାଭାବିକ କଥା । ଆରମ୍ଭର କିଛି ଦିନ ପରେ ଏକୁଟିଆ ବସି ଗୋଟେ ସ୍ଥାନରେ ମେଡ଼ିଟେସନ କଲେ ଆପଣଙ୍କ ମୁଡ୍ ଭଲ ରହିବ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ମୁଡ ଏକ୍ସରସାଇଜ ବା ଯୋଗ କରିବାରୁ ବ୍ରେକ ନେବାକୁ ଚାହେଁ ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଏହି ସମୟରେ କେବଳ ଆରାମ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ।

ପଢନ୍ତୁ: ବିନା ବ୍ୟାୟାମ ଓ ଡାଏଟିଂରେ କମାନ୍ତୁ ନିଜର ଓଜନ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଉପାୟ

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

ଶୀତ ଦିନ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଏପରି କରନ୍ତୁ ନିଜ ତ୍ୱଚାର ସୁରକ୍ଷା

Ratnamani Maharana

ପିଆଜ କାଟିବା ସମୟରେ ଆଖିରୁ ଲୁହ ବାହାରୁଛି କି ? ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହିସବୁ ଉପାୟ

Ratnamani Maharana

ଘରେ ସୋରିଷ ତେଲ ଅଛି ତ? ଏହି ୫ ସମସ୍ୟାକୁ ଚୁଟ୍‌କିରେ ସମାଧାନ କରନ୍ତୁ

Ratnamani Maharana

ବିନା ବ୍ୟାୟାମ ଓ ଡାଏଟିଂରେ କମାନ୍ତୁ ନିଜର ଓଜନ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଉପାୟ

Ratnamani Maharana

ହାତରେ ଯଜ୍ଞସୂତା ବାନ୍ଧିବା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ହିତକର

Ratnamani Maharana

ଆପଣ ବି ଅଧିକ ଖଟା ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି କି? ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ସାବଧାନ

Ratnamani Maharana