News

ଜିଏସଟି (ଦ୍ରବ୍ୟ ଓ ସେବା କର ) ପରିସରରେ ମିଶିବ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଉତ୍ପାଦ

ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଉତ୍ପାଦ ଗୁଡିକୁ ଜିଏସଟି ପରିସରକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ଦାବି ଜୋର ଧରିଥିବା ବେଳେ ଜିଏସଟି ପରିଷଦ ଏ ନେଇ କିଛି ସୁପାରିଶ ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ପରିଷଦ ଏହାର ୨୨ ତମ ବୈଠକରେ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଓ ତୈଳ କ୍ଷେତ୍ର ନିମନ୍ତେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଉତ୍ପାଦ ଓ ସେବା ନିମନ୍ତେ ଜିଏସଟି ହାର ଢାଞ୍ଚା ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି ।

ତୈଳ ଓ ଗ୍ୟାସ କମ୍ପାନୀକୁ କିଛିଟା ରିହାତି ପ୍ରଦାନ କରି ସରକାର କହିଛନ୍ତି, ଜିଏସଟି ଅଧୀନରେ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଉତ୍ପାଦରୁ ଟିକସ ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ । ନଚେତ ଜିଏସଟି ଅଧିନରୁ ଅନ୍ଵେଷଣ ଓ ପରିବହନ ଭଳି ସେବାକୁ ବାଦ ଦିଆଯାଇପାରେ । ଏହି ଦୁଇଟି ବିକଳ୍ପରୁ  ଗୋଟିଏକୁ ବାଛିବା ପାଇଁ ସରକାର ଯୋଜନା କରୁଥିବା କଥା ବୁଧବାର ଦିନ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ଜିଏସଟି ପରିଷଦର ସୁପାରିସ ମୁତାବକ ଜିଏସଟି ଅଧିନକୁ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ କ୍ଷେତ୍ର ଆସିଲେ ବଙ୍କର ଇନ୍ଧନ ଉପରେ ଟିକସ ହାର ୧୮% ରୁ ୫% କୁ ହ୍ରାସ କରାଯିବ । ଏହାଦ୍ଵାରା ଅନ୍ୟ ବନ୍ଦର ତୁଳନାରେ ଭାରତୀୟ ସଂସ୍ଥା ପ୍ରତିଯୋଗିତାଶୀଳ ହେଇପାରିବ । ସେହିପରି ଅଫସୋର ଏରିଆ ନିମନ୍ତେ ୱାର୍କ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ (୧୨ ନାଟିକାଳ ମାଇଲ ରୁ ଅଧିକ) ରେ ଟିକସ ହାର ବର୍ତ୍ତମାନର ୧୮% ପରିବର୍ତେ ୧୨% କୁ ହ୍ରାସ ପାଇବ ।

ଦ୍ଵିତୀୟତଃ ତୈଳ ଓ ଗ୍ୟାସର ଅନ୍ଵେଷଣ ଓ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ବ୍ଯବହ୍ରୁତ ହେଉଥିବା ଋଗ ଓ ଅନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀର ଆମଦାନୀ ଉପରେ ଆଇଜିଏସଟି ଛାଡ କରାଯିବ । କିନ୍ତୁ ତଜ୍ଜନିତ ଲିଜ ସେବାର ଯୋଗାଣ/ଆମଦାନୀ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଆଇଜିଏସ୍ଟି ପେମେଣ୍ଟ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବୋଂ ଅନ୍ୟ କେତେକ ସର୍ତ୍ତ ପୂରଣ କରିବାକୁ ହେବ ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପାଇପଲାଇନ ଜରିଆରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ପରିବହନ ପାଇଁ ବିନା ଇନପୁଟ ଟ୍ୟାକ୍ସ କ୍ରେଡିଟ (ଆଇଟିସି) ରେ ୫% ଜିଏସଟି ଲାଗୁ ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଇଟିସି ବାଛିଲେ ୧୨% ଟିକସ ଲାଗୁ ହେବ । ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ନେଇ ରାଜସ୍ୱ ସଚିବ ହସମୁଖ ଆଧିଆ ବୈଠକରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ।

ଜିଏସଟି (ଦ୍ରବ୍ୟ ଓ ସେବା କର ) ପରିସରରେ ମିଶିବ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଉତ୍ପାଦ

ପଢନ୍ତୁ, ନିକୋପାର୍କ ବଦଳିବା, ହେବ ସିଟି ସେନ୍ଟର

Related posts

ଲଳିତକଳା ଏକାଡେମୀର ସଭାପତି ହେଲେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସୁଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକ

ENO Beuro

ଏମଏସଏମଇ ସହାୟତା ଓ ଜନସମ୍ପର୍କ ଅଭିଯାନକୁ ଆଜି ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ENO Beuro

ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଗବେଷଣା ଏବୋଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ ଦ୍ଵାରା ଚାନ୍ଦିପୁରରୁ ନିର୍ଭୟ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷଣ

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More