LIFESTYLE

ଆପଣ ଦିନସାରା ବ୍ୟସ୍ତତାରେ ରହୁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ପଡିପାରେ ମସ୍ତିଷ୍କରେ କୁ ପ୍ରଭାବ

ଆଧୁନିକ ଜୀବନରେ ଆମେ ସମସ୍ତେ ବ୍ୟସ୍ତ ରହି ଥାଉ । ଆଉ ଏହି ବ୍ୟସ୍ତତା ହେତୁ ଆବେ କେତେକ କୁ ଅଭ୍ୟାସରେ ପଡ଼ିଯାଉ। ଯାହାର କୁ ପରିଣାମ ବି ଆମକୁ ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼େ। ଦିନସାରା ବ୍ୟସ୍ତ ରହିଲେ ବି କେତେକ ଅଭ୍ୟାସ ଆମର ମସ୍ତିଷ୍କରେ କୁ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଶାରୀରିକ ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଥାଏ ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ସଂପର୍କରେ

ଯଦି ରାତିରେ ଆମେ  ୭ ଘଣ୍ଟା ନ ଶୋଇବା ଓ ଠିକ ସମୟରେ ନ ଶୋଇ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଶୋଇବା ତେବେ ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ଖରାପ ପଡିଥାଏ । ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇ ଥାଏ।

ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଶାରୀରିକ ରୂପେ କ୍ରିୟାଶୀଳ ନ ରହନ୍ତି ତେବେ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିପାରେ । ଏହାଫଳରେ ମସ୍ତିଷ୍କରେ କୁ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଥାଏ । ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟାୟାମ  କରନ୍ତୁ ।ବେଶୀ ସମୟ ଏକୁଟିଆ ରହିବା ଉଚିତ ନୁହଁ । କାରଣ ବେଶି ସମୟ ଏକା ରହିଲେ ଅଲଜାଇମର ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ବଢିଯାଏ ।

ଅଧିକ ଭଲ୍ୟୁମ୍‌ରେ ଗୀତ ଶୁଣିବା ଭଲ ନୁହଁ । ଅଧିକ ଭଲ୍ୟୁମ ଦେଇ ହେଡ୍‌ଫୋନ୍‌ ବା ଇୟରଫୋନ୍‌ ଜରିଆରେ ଗୀତ ଶୁଣିଲେ, ବ୍ରେନ୍‌ ଟିସୁ ଉପରେ କୁପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଥାଏ । ଅଧିକ ଧୂମପାନ କଲେ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ କମ୍‌ ହୋଇଯାଏ । ତେଣୁ ଧୂମପାନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ଓଲିଉଡରେ କେଉଁ ନାୟକଙ୍କ ସହ ଝିଲିକଙ୍କ ଯୋଡି ସବୁଠାରୁ ସଫଳତା ମିଳିଥିଲା ଜାଣନ୍ତୁ

Related posts

ମୁଦି ପିନ୍ଧି ଅଙ୍ଗୁଳି କଳା ପଡୁଛି କି ? ତେବେ ଅପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

ENO Beuro

ରାତ୍ରି ଭୋଜନ ପରେ ତୁରନ୍ତ ଶୋଇପଡୁଛନ୍ତି କି? ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ଏମିତି କରିବା ଦ୍ଵାରା କଣ କଣ କ୍ଷତି ହୋଇଥାଏ?

ENO Beuro

ପ୍ରତିଦିନ କଫି ପିଉଛନ୍ତି କି? ସାବଧାନ! ନଚେତ ଭୋଗି ପାରନ୍ତି ଏହି ସବୁ ଶାରୀରିକ ସମସ୍ୟା

ENO Beuro

Leave a Comment