News

ଆଳୁ ବଜାରରେ ନିଆଁ : ଖାଉଟି ହନ୍ତସନ୍ତ

ଦର ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ଲୋକେ ହନ୍ତସନ୍ତ

ଅଳ୍ପ ଦିନ ତଳେ ଆଳୁ ଉତ୍ପାଦନ ସରିଛି । ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବେ ଖାଉଟି ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭଳି ଅପେକ୍ଷାକୃତ କମ୍‌ ଦରରେ ଆଳୁ ପାଇବେ ବୋଲି ଆଶା କରିଥାନ୍ତି। ମାତ୍ର ଚଳିତବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରୁ ଆଳୁ ବଜାରରେ ନିଆଁ ଲାଗିଲାଣି । ଏମିତି ଯେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବଜାରରେ ଆଳୁ କେଜି ୧୮ ଟଙ୍କା ଛୁଇଁଛି ।  ଖୁଚୁରା ବଜାରରେ ୨୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଲାଣି ।

ବ୍ୟବସାୟୀ ମହାସଂଘ ଚେତାଇ ଦେଲାଣି ଯେ ସ୍ଥିତି ଆଗକୁ ଆହୁରି ସାଂଘାତିକ ହେବ । ପାଇକାରୀ ବଜାରରେ ଆଳୁ ୧୮ରୁ ୨୦ ଟଙ୍କା ଛୁଇଁପାରେ ।  ଏଣୁ ଜୁନ୍‌-ଜୁଲାଇ ବେଳକୁ ଆଳୁ ଦର କେଜି ପ୍ରତି ୨୩ଟଙ୍କା ଛୁଇଁବା ବିଚିତ୍ର ନୁହେଁ ।  ସ୍ଥିତି ସଂପର୍କରେ ଆଗତୁରା ଜାଣିବା ପରେ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଆଳୁ ଆଣି ଗଚ୍ଛିତ କରି ରଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେଣି । ଏଣୁ ବଜାର ଉପରେ ଏହାର ଜବରଦସ୍ତ ପ୍ରଭାବ ପଡୁଥିବା କୁହାଯାଉଛି ।

ଚଳିତବର୍ଷ ଆଳୁ ଦର ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ ବୋଲି ପୂର୍ବରୁ ସୂଚନା ମିଳିଥିଲା । କାରଣ ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଆଳୁ ଉତ୍ପାଦନ ୧୦ରୁ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ କମିଛି ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ଅତ୍ୟଧିକ ତରଭୁଜ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା କେଉଁ ରୋଗ ହୋଇଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ ?

Related posts

କଲୋମ୍ବୋ ବିସ୍ପୋରଣରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ୪ ଭାରତୀୟଙ୍କ ମରଶରୀର ଫେରିଲା ଭାରତ

Ratnamani Moharana

ମେ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ: ବୋର୍ଡ ସମ୍ପାଦକ ରମାଶିଷ ବେହେରା

Ratnamani Moharana

ଚର୍ଚ୍ଚାରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଭାବି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ : ଯେଉଁ ବର୍ଷ କଲେ ପ୍ରଥମ ବିବାହ ସେହି ବର୍ଷ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପତ୍ନୀ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment